Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Oyunlarda Daha Kısa Yükleme Ekranları Sunacak DirectStorage 1.1 Yayınlandı

Microsoft geçtiğimiz gün itibariyle DirectStorage’ın yeni sürümü olan 1.1 versiyonunu yayınladı .Bilmeyenler için DirectStorage API, bilgisayar geliştiricilerinin NVMe SSD’lerden daha verimli akış yapmalarına olanak tanırken potansiyel olarak işlem yükünü azaltmaya yarıyor.

İlk sürümde, PC için DirectStorage CPU’ya gelişmiş veri aktarımları yapar, ancak 1.1 sürümü geliştiricilerin GPU’ya boşaltmasına izin vererek dekompresyonu (sıkıştırılmış verileri orijinal biçimine geri yükleme işlemi) iyileştiriyor. Microsoft’un DirectStorage 1.1 ve GPU dekompresyonunun masaya tam olarak ne getirdiğine dair daha ayrıntılı açıklamayı aşağıdan okuyabilirsiniz.

DirecStorage 1.1 Resmi Sürüm Açıklaması

“Oyunlar, sürükleyici dünyalar inşa etmek için çok büyük miktarda veri gerektirir – her karakter, nesne ve manzara […] yüzlerce gigabayta kadar veri ekler. Bir oyunun genel paket boyutunu azaltmak için bu varlıklar sıkıştırılır. Bir oyun çalıştırıldığında, varlıklar, gerektiğinde kullanılmak üzere nihai olarak GPU belleğine kopyalanmadan önce CPU’nun verileri sıkıştırdığı sistem belleğine aktarılır. Bu varlıkların oyun cihazlarına aktarılması ve sıkıştırılması, yükleme sürelerine büyük ölçüde katkıda bulunur ve açık dünya sahnelerine ne kadar ayrıntı eklenebileceğini sınırlar.

DirectStorage 1.0, bu işlemin veri aktarımı bölümünü iyileştirir. DirectStorage ile birlikte Windows 11’deki gelişmeler, geliştiricilerin NVMe sürücülerinin daha yüksek bant genişliğinden yararlanmasına olanak tanır. NVMe sürücülerine yüklenen DirectStorage özellikli oyunlar, yükleme sürelerinde %40’a varan azalmalar görmeyi beklemelidir. İşlem hattının bu bölümünü iyileştirdikten sonra geliştiriciler, bir sonraki adımda dekompresyon performansını iyileştirmek isteyeceklerdir.

Tipik olarak, sıkıştırma formatları geçmişte yalnızca CPU’lar için optimize edildiğinden, sıkıştırma açma işi CPU üzerinde yapılır. DirectStorage 1.1’de, bu varlıkların dekompresyonunu bunun yerine GPU’ya taşıyarak alternatif bir yöntem sunuyoruz – ‘GPU dekompresyonu’ olarak bilinir. Grafik kartları, tekrarlanabilir görevleri paralel olarak gerçekleştirmede son derece verimlidir ve bu özelliği, aynı anda daha fazla iş yapmak için yüksek hızlı bir NVMe sürücüsünün bant genişliği ile birlikte kullanabiliriz. Sonuç olarak, bir varlığın yüklenmesi için gereken süre azalır, bu da seviye yükleme sürelerini azaltır ve açık dünya akışını iyileştirir.”

Microsoft’un yüksek düzeyde optimize edilmiş testlerine dayalı olarak, GPU dekompresyonlu DirectStorage 1.1, DirectStorage 1.0’dan 3 kata kadar daha hızlı yükleme sunabiliyor. Aşağıda yapılan testtede bunun kanıtlarını görebilirsiniz.

Son olarak PC için DirectStorage özelliğinin çok fazla potansiyeli bulunuyor. Ancak henüz oyun üreticileri tarafından benimsenmiş bir teknoloji değil. Bu özellikle gelecek ilk oyunun ise Square Enix firmasının geliştirdiği Forspoken olması bekleniyor.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzunca bir süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bu hafta bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5, Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Sinema Haberleri

Dünyanın en büyük dijital içerik platformlarından birisi olan Netflix, mevcut yapımlarını devam ettirmeye ve yeni yapımlar ile izleyicinin karşısına çıkmaya devam ediyor. Zor günlerden...

Oyun İndirimleri

Birçok oyuna ev sahipliğe yapan ve yediden yetmişe bütün oyuncu kitlesinin aşina olduğu oyun platformu Steam için “Steam İlkbahar İndirimleri” başladı. Birçok AAA ve...

Oyun Haberleri

Sayısız ipucu ve sızıntının ardından, CS:GO Source 2 güncellemesi hakkındaki spekülasyonlar üzerine açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Peki CS:GO 2 gerçek mi? İşte CS:GO 2 beta ile...