Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Oyunlarda Daha Kısa Yükleme Ekranları Sunacak DirectStorage 1.1 Yayınlandı

Microsoft geçtiğimiz gün itibariyle DirectStorage’ın yeni sürümü olan 1.1 versiyonunu yayınladı .Bilmeyenler için DirectStorage API, bilgisayar geliştiricilerinin NVMe SSD’lerden daha verimli akış yapmalarına olanak tanırken potansiyel olarak işlem yükünü azaltmaya yarıyor.

İlk sürümde, PC için DirectStorage CPU’ya gelişmiş veri aktarımları yapar, ancak 1.1 sürümü geliştiricilerin GPU’ya boşaltmasına izin vererek dekompresyonu (sıkıştırılmış verileri orijinal biçimine geri yükleme işlemi) iyileştiriyor. Microsoft’un DirectStorage 1.1 ve GPU dekompresyonunun masaya tam olarak ne getirdiğine dair daha ayrıntılı açıklamayı aşağıdan okuyabilirsiniz.

DirecStorage 1.1 Resmi Sürüm Açıklaması

“Oyunlar, sürükleyici dünyalar inşa etmek için çok büyük miktarda veri gerektirir – her karakter, nesne ve manzara […] yüzlerce gigabayta kadar veri ekler. Bir oyunun genel paket boyutunu azaltmak için bu varlıklar sıkıştırılır. Bir oyun çalıştırıldığında, varlıklar, gerektiğinde kullanılmak üzere nihai olarak GPU belleğine kopyalanmadan önce CPU’nun verileri sıkıştırdığı sistem belleğine aktarılır. Bu varlıkların oyun cihazlarına aktarılması ve sıkıştırılması, yükleme sürelerine büyük ölçüde katkıda bulunur ve açık dünya sahnelerine ne kadar ayrıntı eklenebileceğini sınırlar.

DirectStorage 1.0, bu işlemin veri aktarımı bölümünü iyileştirir. DirectStorage ile birlikte Windows 11’deki gelişmeler, geliştiricilerin NVMe sürücülerinin daha yüksek bant genişliğinden yararlanmasına olanak tanır. NVMe sürücülerine yüklenen DirectStorage özellikli oyunlar, yükleme sürelerinde %40’a varan azalmalar görmeyi beklemelidir. İşlem hattının bu bölümünü iyileştirdikten sonra geliştiriciler, bir sonraki adımda dekompresyon performansını iyileştirmek isteyeceklerdir.

Tipik olarak, sıkıştırma formatları geçmişte yalnızca CPU’lar için optimize edildiğinden, sıkıştırma açma işi CPU üzerinde yapılır. DirectStorage 1.1’de, bu varlıkların dekompresyonunu bunun yerine GPU’ya taşıyarak alternatif bir yöntem sunuyoruz – ‘GPU dekompresyonu’ olarak bilinir. Grafik kartları, tekrarlanabilir görevleri paralel olarak gerçekleştirmede son derece verimlidir ve bu özelliği, aynı anda daha fazla iş yapmak için yüksek hızlı bir NVMe sürücüsünün bant genişliği ile birlikte kullanabiliriz. Sonuç olarak, bir varlığın yüklenmesi için gereken süre azalır, bu da seviye yükleme sürelerini azaltır ve açık dünya akışını iyileştirir.”

Microsoft’un yüksek düzeyde optimize edilmiş testlerine dayalı olarak, GPU dekompresyonlu DirectStorage 1.1, DirectStorage 1.0’dan 3 kata kadar daha hızlı yükleme sunabiliyor. Aşağıda yapılan testtede bunun kanıtlarını görebilirsiniz.

Son olarak PC için DirectStorage özelliğinin çok fazla potansiyeli bulunuyor. Ancak henüz oyun üreticileri tarafından benimsenmiş bir teknoloji değil. Bu özellikle gelecek ilk oyunun ise Square Enix firmasının geliştirdiği Forspoken olması bekleniyor.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan “Ücretsiz Oyun Günleri“ni duyurdu. Bu kampanya, oyunseverlere...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunculara hoş sürprizler yapmaya devam ediyor. Bu hafta, bulmaca ve strateji sevenler için harika bir fırsat...

Sinema Haberleri

Robert Kirkman‘ın kaleme aldığı “The Walking Dead” kitap serisinden TV’ye uyarlanan ve aynı ismi sahip olan The Walking Dead, 12 yıl önce ekranlarda izleyiciyle...