Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Klavyede Kare Nasıl  Yapılır?

Klavyede kare işareti yapmak özellikle sosyal medyanın hayatlarımıza dahil olması ile beraber en sık aratılan konular arasında yer almaktadır. Bazı klavyelerde özel karakterlerin kullanımları açık bir şekilde belirtilmediğinden dolayı kullanıcılar bu konuda problem yaşayabilmektedir. Bu yazımızda Klavyede Kare Nasıl  Yapılır? sorusunun yanıtını sizlerle paylaştık.

Klavyede Kare İşareti Nedir?

Kare işareti (#) önceden sadece belirli numaralara arama yapmak için kullanılan bir işaretken günlük kullanımda ve mesajlaşmalarda kullanımı yoğun değildi. Ancak sosyal medya ile beraber hayatlarımıza dahil hashtag kavramı ile beraber kare işaretinin kullanım alanı da genişledi. Bir gönderi paylaşırken, mesajlaşırken veya bir e-posta yazarken bile kare işareti kullanılabiliyor. Kare işaretinin kullanım sıklığı artsa da klavyelerde özel bir tuş olarak bulunmuyor. Buna rağmen farklı cihazlarda farklı tuş kombinasyonları ile bu özel karakteri yapmak oldukça kolaydır.

Windows Klavyede Kare İşareti Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan Q klavyeler aslında Windows klavye olarak bilinmektedir. Bu klavyelerde özel karakter tuşlarının sayısı klavye büyüklüğüne göre değişkenlik gösterse de kare işaretinin yapılışı neredeyse tüm windows klavyelerde aynı şekildedir.

Klavyenin üst satırlarında bulunan rakam tuşlarının hem alt hem de üst taraflarında farklı özel karakterler bulunmaktadır. Üst kısımda bulunan karakterler için Shift tuşu ve rakam tuşuna aynı anda basmak yeterlidir. Tuşların alt kısımlarında bulunan özel karakter için ise Alt Gr ve rakam tuşuna birlikte basmak yeterlidir.

Klavyede kare işareti yapılabilmesi için üzerinde kare işareti bulunan tuşa özel karakterin konumuna göre Shift veya Alt Gr tuşu ile birlikte basmak yeterli olacaktır. Bu kombinasyon bir çok cihaz için Alt Gr + 3 tuşlarından oluşmaktadır.

MAC Klavyede Kare İşareti Nasıl Yapılır?

MAC klavyeler her zaman kullanmaya alışık olduğumuz Q klavyeler ile aynı olsa da yardımcı tuşlardaki farklılıklar bu cihazlarda klavye kullanımında belirli bir alışkanlık gerektirmektedir.

MAC cihazların klavyelerinde de Shift ve Alt Gr ile benzer işlemleri yapan Option ve Command tuşları bulunmaktadır. Buna ek olarak üst satırlarda bulunan rakam tuşlarında Windows klavyelerde olduğu gibi özel karakterler de belirtilmektedir. Özel karakterlerin kullanımını oldukça kolaylaştıran bu özel karakter Option tuşu ile elde edilebilmektedir. MAC cihazlarda kare işareti yapılabilmesi için Option + 3 tuşlarına aynı anda basmak yeterli olacaktır.

Telefonda Kare işareti Nasıl Yapılır?

Telefon klavyeleri her klavye gibi varsayılan olarak Q klavyedir ancak telefon ekranlarının küçüklüğünden dolayı üst satırlarında özel karakterler ve rakamlar çoğu zaman bulunmamaktadır. Bunun yerine rakamlara ve özel karakterlere erişilmesi için klavyelerinin sağ altında özel karakterlere yönlendirilen ve klavye sekmesinin değişmesini sağlayan butonlar bulunmaktadır. Bu buton telefon marka ve modeline göre değişkenlik gösteriyor olsa bile bir çok telefonda kare sembolüne ait bir tuş bulunmaktadır.

Klavye Kullanmadan Kare İşareti Nasıl Yapılır?

Klavye kullanılmadan kare işareti yapmanın en kolay kolu bu işareti kopyalamaktır. Telefondaki notlarda veya internet üzerinden araştırılırken metin içerisindeki kare işaretleri kopyalanarak ana metine yapıştırılabilir. İşte kopyalabilir bir kare işareti : #

Bu yazımızda özellikle sosyal medyada sıklıkla kullanılan Kare İşareti Nedir? sorusunu yanıtlarken Klavyede Kare Nasıl Yapılır? sorusunu bir çok farklı yöntemle anlattık.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....