Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Rootlanan Telefonu Eski Haline Getirme: 2 Farklı Root Kaldırma Yöntemi

Root kaldırma işlemi birçok android kullanıcısının telefonu üzerindeki tüm yetkileri aldıktan sonra bazı güvenlik açıkları ve teknik servis işlemleri gereği aranan işlemler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda sizler için Rootlanan Telefonu Eski Haline Getirme adımlarını paylaştık.

Rootlanan telefonun eski haline getirilmesi rootlu telefonu olan kullanıcıların araştırdığı konular arasındadır. Rootlu telefonlar hakkında detaylı bilgi için Rootlu Telefon Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Telefondan Root Kaldırma İşlemi

Android cihaz kullanıcıları telefonlarındaki birçok gizli özelliği aktif hale getirmek ve cihazları üzerinden tam yetkiye sahip olmak için telefon rootlama işlemi yapmaktadır. Rootlu telefonlar prosedür gereği garanti kapsamı dışında sayılmaktadır. Bu nedenle cihaz teknik servise gönderilmeden önce root kaldırma yapılması gerekmektedir. Bazı cihazlarda root kaldırma işlemi ardından cihazın daha önce rootlandığı anlaşılsa da bazı cihazlarda bu durum söz konusu değildir.

3. Parti Uygulamalar ile Root Kaldırma

Root kaldırma işlemi manuel olarak gerçekleştirildiğinde geride iz bırakma ihtimali yüksek olduğundan dolayı en kolay ve etkili yöntem olarak 3. parti uygulamaların kaldırılması yer almaktadır. Kullanılan cihazın marka ve modeline göre tercih edilmesi gerekmektedir.

Adım 1: Cihazın marka ve modeline uygun olan 3. parti uygulama indirilir.
Adım 2: Uygulama yüklendikten sonra açılarak Ayarlar menüsüne tıklanır.
Adım 3: Uygulamalara göre farklılık gösterse de Ayarlar menüsünde “Full unroot” veya “unroot” seçeneği bulunmaktadır. Unroot seçeneğine tıklanır.
Adım 4: Kaldırma işlemi tamamlanana kadar beklenir. Biraz zaman alabilecek bir işlem olduğundan işlemin yarım bırakılmaması gerekmektedir.
Adım 5: İşlem tamamlandıktan sonra uygulama silinir.

Manuel Root Kaldırma

Manuel root kaldırma işlemi oldukça zor ve cihaz marka ve modellerine göre farklılık gösteren bir işlemdir. Ancak genel anlamda rootlama işlemi ardından cihaza yüklenmiş olan tüm uygulamaların kaldırılması gerekmektedir. Tüm uygulamaların silindiğinden emin olunduktan sonra cihaz fabrika ayarlarına döndürülmelidir. Bu işlem sırasında telefonunuzdaki bilgileri yedeklediğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere root kaldırma işlemi hakkında bilgi verdik. Cihazınızın marka ve modeline göre işlemleri yaparak cihazınızı rootlanmadan önceki haline döndürebilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun Haberleri

Bugün Riot Games ve VALORANT 12 Haziran 2024’te çıkacak olan en yeni haritası Abyss’i duyurdu. Abyss VALORANT’ın sınırları olmayan ilk haritası ve oyuncuları yetenek...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6, Xbox Games Showcase etkinliğinde geniş bir tanıtım yaptı ve ardından düzenlenen detaylı bir etkinlikte oyun...