Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UV İncelemesi

Özellikle Asus tarafı laptoplarında OLED ekrana önem veren markalardan biri. Gerek oyuncu cihazlarında olsun gerek iş için olan cihazlarında olsun çok sayıda OLED ekrana sahip laptoplarını görebiliyorduk. Bugün incelemesini yapacağımız Asus ROG Zephyrus G14 GA403UV modeli de bunun oyuncu tarafına hitap eden temsilcilerinden biri. Fakat oyuncu odaklı olması sizi yanıltmasın genel anlamda dolu dolu bir cihaz olmuş.

Cihazın öne çıkan noktaları ise yüksek taşınabilirlik sunması ve sunduğu muhteşem OLED ekranı diyebiliriz. 3K çözünürlüğündeki bu ekran hem mükemmel bir görüntü kalitesine sahip hem de oldukça hızlı bir panel. Bu da bu cihazı özel kılan en büyük nokta denebilir. Gelin ROG Zephyrus G14 2024 model cihazın artılarına ve eksilerine sizlerle birlikte bakalım.

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UV Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı

Asus ROG Zephyrus G14 2024 model cihazın tasarımı gerçekten büyük beğenimizi kazandı. Önceki nesilde de iyi görünen bu tasarım yeni nesilde çok daha üst noktaya taşınmış. Full metal olan bu kasanın verdiği güven hissi ve malzeme kalitesi gerçekten güzel. Metalik gri olan bu renk çok oyuncu tasarımını vurgulamıyor fakat şu anki tasarım diliyle çoğu kullanıcının beğeneceğine eminiz. En güzel yanı ise kasa komple metal olmasına rağmen bu cihaz sadece 1.5 KG ağırlığına sahip. Bu da bu güçlü donanımları düşünecek olursak gerçekten iyi bir değer.

Cihazın ekran kısmı ise görebileceğiniz üzere oldukça ince çerçevelere sahip. Fakat alışılagelen mat kaplamanın yerine bu modelde parlak bir panele yer verildiğini görmekteyiz. Bu bazı durumlarda avantajken bazı durumlarda ise dezavantaj yaratıyor. Eksisi ise tahmin edebileceğiniz üzere yansımalara biraz daha açık olması.

Bu cihazın kasası komple metal bir malzemeye sahip. Arka kapağın bu metalik renkleri cihaza ayrı bir şıklık katıyor. Ayrıca bu seride yeni olarak “Slash Lighting” adı verilen bir aydınlatma sistemi bulunuyor. Beyaz renklere sahip bu aydınlatma adından da anlayabileceğiniz üzere gerçekten de slash işareti şeklinde. Cihaza kattığı hava gerçekten güzel fakat en azından bu modelde bu sadece beyaz renk bir aydınlatmaya sahip. RGB görsek çok daha iyi olabilirdi. Buna ek olarak hemen sol altta ise ufakça bir ROG logosuna yer verilmiş.

Cihazın klavye yatağı beyaz renklerde ve yine metal bir gövdeye sahip. Cihaz 14 inç boyutlarında, yani ufak olduğu için görebileceğiniz üzere numpad bölümü maalesef bulunmuyor. Klavyenin genel hissiyatı oldukça iyi, yazı yazarken ve oyun oynarken çoğu kişiyi memnun edeceğini düşünüyoruz. Touchpad ise cam bir malzemeye sahip haliyle sunduğu hissiyat gayet güzel. Fakat bu cihazı kullananların büyük bir kısmı harici bir fareyle kullanacağı için çok önemli bir nokta sayılmaz bu. Ayrıca klavyede ayarlanabilen arkadan aydınlatma bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Cihazın sol tarafına baktığımızda bizleri; DC güç girişi, HDMI 2.1 yuvası, DisplayPort destekli USB 4.0 Type-C yuvası, USB 3.2 Gen 2 yuvası ve en sağda ise mikrofonlu kulaklık jak girişini görüyorsunuz. Güncel bir cihaz olduğu için USB 4 gibi en güncel teknolojileri barındırıyor olması gerçekten güzel bir avantaj. Şu an için bunu destekleyen çok fazla donanım yok fakat ilerleyen zamanlarda aktif olarak kullanılacaktır.

Cihazın sağ tarafında; USB 3.2 Gen 2 destekli Type-C yuvası, USB 3.2 Gen 2 destekli Type-A yuvası ve micro SD UHS-2 kart okuyucusunu görüyoruz. Aslına bakılırsa normal bir SD Kart okuyucusu da tercih edilebilirmiş. Çünkü bu ekranıyla birlikte içerik üreticilerinin de tercih edebileceği bir cihaz bu.

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UV Teknik Detaylar

 • İşlemci: AMD Ryzen 9 8945HS (Boost 5.20 Ghz, 8 Çekirdek 16 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6, 90W Boost, Mux Switch
 • Ekran: 14 İnç 3K (2880 x 1800) 120 Hz, OLED, 0.2 MS, %100 DCI-P3
 • Bellek: 2 x 8 GB 6400 MHz DDR5
 • Depolama: 1 TB PCI Express 4.0 M.2 SSD
 • Kablolu Ağ Bağlantısı: Type-C Üzerinden
 • Kablosuz: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
 • Klavye: Arkadan Aydınlatmalı RGB
 • Kamera: 1080P 30 FPS
 • Ses: Dolby Destekli 2 x Tweeter, 4 x Hoparlör
 • Adaptör: 180W
 • Batarya: 73 Whr
 • Boyutlar: 31.1 x 22.0 x 1.59 cm
 • Ağırlık: 1.50 KG

Cihazın ilk olarak iş kısmına bakıyoruz. Asus burada iyi bir mühendislik çıkartmış gerçekten. 14 inç bir cihaz olduğu için haliyle dar bir alanda çalışmak zorunda kalmışlar. Üstelik bu dar alanda 3 adet bakır ısı borusu kullanıp bunu ise 3 adet fanla donatabilmişler. Bu soğutma sistemine ise sıvı metal macun eşlik ediyor. Bu da normal termal macuna göre çok daha iyi bir iletkenlik demek oluyor. Özel tasarımlı bu fanlar ise sıcak havayı verimli bir şekilde tahliye ediyor. Ortadaki ufak fan ise yardımcı fan olarak konumlandırılmış ve sıcak havayı soğutuculara iletmekle görevlendirilmiş.

Cihazın iç kısmını incelerken bir gariplik fark etmiş olabilirsiniz. Evet bu cihazda bir bellek yuvası bulunmuyor. Cihazda 16 GB DDR5 6400 MHz anakarta gömülü dual channel bir RAM’e yer verilmiş. Bunu maalesef hiçbir şekilde yükseltemiyorsunuz ve açıkçası bu seviyedeki bir cihazda 16 GB RAM görmek gerçekten kabul edilemez olmuş. Cihazın çok iyi dediğimiz artı yönlerini törpüleyen garip bir karar.

Ekran Deneyimi

Asus ROG Zephyrus G14 2024 modelinde çoğu orta-üst seviye monitörde bile göremeyeceğiniz kalitede bir ekrana yer verilmiş. OLED olan bu panel 3K çözünürlüğe sahip, 14 inç bir boyut için gerçekten mükemmel bir keskinlik sunuyor. Bu üstün görüntü kalitesine ise 120 Hz tazeleme hızı ve 0.2 MS GTG bir tepki süresi eşlik ediyor. Bildiğiniz üzere OLED paneller biraz hassas ve ilerleyen zamanlarda yanma gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bunun için ise Asus Armoury Crate yazılımına OLED ekran koruma teknolojilerini de entegre etmeyi ihmal etmemişler. Burada ekranın ömrünü uzatan çok sayıda teknoloji yer bulmuş durumda.

Yukarıda ekrandan genel anlamda bahsettik. İşi teknik verilere dökecek olurask bu ekran %100 sRGB renk gamut desteğini sunuyor. Ayrıca %99.9 DCI-P3 renk gamutu desteği sunduğunu görüyoruz. Gerçekten çok iyi değerler bunlar. Profesyonel kullanımda bile sizi kesinlikle üzmeyecek bir ekran söz konusu. 

Ekranın tepki süresine gelecek olursak bir dizüstü bilgisayar için gerçekten çok iyi değerleri görüyoruz. Bu cihaz ortalamada 1 MS GTG gibi bir değere erişebilmekte. Bu da karşımızda gerçekten çok hızlı bir panel olduğunu kanıtlar nitelikte.

Ses Deneyimi

14 inç aslında ufak bir boyut olmasına rağmen Asus tarafı bu cihazın ses deneyimini kesinlikle içi boş bırakmamış. Toplamda 6 adet hoparlörle birlikte bu cihazın ses performansı şaşırtıcı düzeyde iyi. 2 adet tweeter’ın verdiği sesteki detaylar gerçekten keyifli. Bu ses deneyiminin çoğu kullanıcıyı memnun edeceğini düşünüyoruz.

Webcam Kalitesi

Bu modelde 1080P çözünürlüğe ve 30 FPS’e sahip bir webcam yani kamera kullanılmış. Gördüğünüz üzere ortalama bir performansa sahip. Discord konuşmaları, toplantılar gibi durumlarda işinizi fazlasıyla görecektir.

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UV Performans Testleri

Bu cihazda AMD Ryzen 9 8945HS model kodlu yeni bir işlemciye yer verilmiş. 8 çekirdek 16 izlekli bu işlemci aslında bir önceki nesle göre çok büyük bir performans farkı sunmuyor, en büyük fark yapay zeka performansı tarafında. Bu da %60’a varan bir artış demek oluyor.

Cinebench 2024 testine baktığımızda ise çokluda 899, tekli çekirdekte ise 97 puan alabildiğini görmekteyiz. Ayrıca test esnasında 80 wattlara kadar çıkıyor bununla birlikte 90 dereceleri aşan sıcaklıklara çıkıyor. Bu boyutlardaki cihaz için çok şaşırtıcı sayılmaz açıkçası.

3DMark Time Spy testinde de grafik tarafında 9873 skor, CPU tarafında da 11182 gibi yine iyi diyebileceğimiz sonuçlara imza atıyor. Genel skor ise 10049.

God of War oyununda 1200P çözünürlükte, yüksek grafiklerde ve DLSS kalite modundayken bu cihaz 100 FPS’leri rahatlıkla görebiliyor. Burada kullanılan RTX 4060 Mobile ekran kartı 90 Watt gücünde ve neredeyse tamamını verimli bir şekilde kullanabiliyor. Aslına bakılırsa bir üst güçte bir RTX 4060 modeli görmek çok daha iyi olabilirdi.

Cyberpunk 2077 gibi zorlayıcı bir oyunda 3K çözünürlükte, ultra grafiklerde ve DLSS dengeli modda frame generation teknolojisi açıkken 50-60 FPS civarlarında fena olmayan değerleri görüyoruz. 1200P çözünürlükte ise 100 FPS’leri rahatlıkla görebiliyor. Açıkçası RTX 4060 90W ekran kartı için 3K çözünürlükteki ekran çok ideal bir eşleşme değil. Fakat ekran ufak olduğu için çözünürlüğü düşürünce görüntü çok bulanıklaşmıyor.

Son oyun testinde Doom Eternal var. 1200P çözünürlükte, ultra grafiklerde ve DLSS kalite modunda 140-150 FPS’leri rahatlıkla görüyor bu cihaz. Oyunlardayken ise ekran kartı 80 derecelere yaklaşırken işlemci de 80 derecelerde kalmaya devam ediyor. Bu ince ve ufak kasayı düşünecek olursak fena değerler değil bunlar. 

Sonuç

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UV incelemesinin sonuna geldik. Bu cihazın en büyük artısı kesinlikle OLED panelli ekranı olmuş. Asus bu cihaza sadece OLED panel koyup bırakmamış. Bunu 120 Hz tazeleme hızı, 3K çözünürlük ve çok yüksek bir renk gamut desteğiyle birlikte donatmış. Bu da genel anlamda mükemmel bir ekran deneyimi sunması demek. Bunun yanı sıra Ryzen 9 8945HS model güçlü işlemcisi, komple metal kasasıyla da genel anlamda başarılı bir cihaz ortaya çıkmış. Cihazdaki en büyük eksi ise yükseltilemeyen 16 GB DDR5 bellekle geliyor olması, bu gerçekten kabul edilemez bir tercih.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyunculara sunduğu ücretsiz oyunlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Bu hafta, nostaljik bir arcade oyun deneyimi sunan Arcade Paradise ve gerilim dolu atmosferiyle...

Teknoloji Haberleri

El konsolları şu an için daha çok AMD’nin APU çözümlerinden yararlanıyor. Tabii ki Intel’in çözümleri de var fakat AMD’nin APU’ları kadar başarım gösteremiyorlar genelde....

Oyun Haberleri

EA Sports, futbol tutkunlarının merakla beklediği FC 25’in resmi tanıtım fragmanını nihayet yayınladı. Bu yeni sürümde, Real Madrid ve İngiltere Milli Takımı’nın genç yıldızı...

Motorlu Taşıtlar

Xiaomi markası çok eski bir marka değil, hatta yeni bile sayılır. Fakat kısa sürede muazzam bir büyüme elde etti ve çok geniş bir ürün...