Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

Gamepower Bull T10 Oyuncu Monitörü İncelemesi

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de bizi şaşırtmayı başaran modellerden biri oldu. 24 inç boyutta IPS panele sahip olan bu monitör 180 Hz tazeleme hızını kullanıcılara sunabiliyor.

İncelememizde ise hem bu monitörün renk gösterim başarısına hem de sunduğu görüntü kalitesine bakıyor olacağız. Çünkü bu monitörde tepki süreleri iyi ve renk gösterimi de hiç fena durumda değil.

Gamepower Bull T10 24″ Oyuncu Monitörü

Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü fiyatının da getirdiği bir sadeliğe sahip diyebiliriz. Bu monitör rakiplerine göre çok daha uygun bir fiyata satılıyor. Haliyle pahalı rakiplerindeki gibi özel ayak, boyunluk tasarımı ve RGB aydınlatma gibi ek özellikler beklemek açıkçası biraz haksızlık olurdu. Bu haliyle birlikte ince çerçeveleri ve V şeklindeki ayağıyla sade ve şık görünen bir tasarım ortaya çıkmış. Fakat ayak tasarımı biraz soru işareti çünkü monitörün dengesi çok iyi değil, dikkatli olmakta fayda var.

Monitörün arka tarafı da mat siyah renge sahip. Beklendiği üzere fantastik bir tasarım burada söz konusu değil, sadece havalandırma için orta ve alt tarafta ufak ızgaralara yer verildiğini görüyoruz. Ayrıca monitörün kontrollerinin joystick ile yapılması güzel olmuş. Menüsü tuşlu olan cihazlara göre çok daha kolay bir kullanım sunuyor. Orta kısımda ise artık klasikleşen 10 x 10 VESA deliklerinin bulunduğunu görüyoruz.

Monitörün boyunluğu ise çok sade, sadece aşağıya ve yukarıya eğme hareketine izin veriyor. Pivot, aşağı yukarı kaldırıp indirme gibi özellikler bu monitörde maalesef bulunmuyor. Fiyat seviyesini düşününce çok şaşırtıcı bir olay değil aslında. Çünkü bu tarz ekstralar işin içine girince monitörün fiyatı biraz daha yükseliyor. Bu özellikleri de herkes aramadığı için

Gamepower Bull T10 Teknik Detaylar

 • Ekran Boyutu: 24 inç
 • Çözünürlük: 1920 x 1080 FULL HD
 • Panel: IPS
 • Tazeleme Hızı: 180 Hz
 • Parlaklık: Maksimum 320 CD
 • Bakış Açıları: 178-178°
 • Kavis: Bulunmuyor
 • Kontrast Oranı: 1000:1
 • Renk Paleti: %110 sRGB
 • Tepki Süresi: 0.5 ms MPRT
 • Renk Desteği: 16.7 Milyon
 • Bağlantılar: 1 x DP 1.2, 2 x HDMI 2.1, 3.5MM Kulaklık
 • USB: Bulunmuyor
 • Diğer Özellikler: FlickerFree, Düşük Mavi Işık, HDR Ready, Adaptive Sync
 • Ses: Bulunmuyor
 • Vesa: 10 x 10
 • Boyutlar: 538-421-45,5
 • Ağırlık: Belirtilmemiş

Monitörün menüsü joyistikli olduğu için gerçekten kullanışlı olmuş. İşe yarayacak çoğu ayar menüde yerini almış durumda ve anlaşılırlığı, kullanım kolaylığı oldukça iyi. Parlaklık, kontrast ayarı gibi basit ayarların yanı sıra Dynamic Contrast Ratio, black equalizer özelliği, renk ayarları gibi ayarlar da burada yerini almış durumda.

Gamepower Bull T10 Performans Testleri

Monitörlerdeki önemli detaylardan biri aslında ışık sızmasıdır. Özellikle IPS monitörlerde bu sorun sıkça görünür ve açıkçası bunun yaşanmadığı bir cihazı bulmak mucize gibi bir şeydir. Bu cihazda ise ışık sızması tahminimizden daha düşük çıktı. Yukarıdaki görselde görebileceğiniz üzere 2 köşede ufak bir ışık sızması vardı. Fakat ışık sızmasındaki olay biraz şans çünkü kutudan çıkan her üründe farklı bir ışık sızmasıyla karşılaşabilirsiniz.

İlk olarak bu monitörün sunduğu renk doğruluğu ve kalitesine bakalım. Bu monitör bizim beklentilerimizin çok daha üzerinde bir renk gamut kapsamasına sahip bu konuda bizi şaşırttı. %99.6 sRGB, %77.3 Adobe RGB ve %85 DCI P3 renk gamutu sunabiliyor. DCI P3 bir tık düşük gibi görünebilir fakat uygun fiyatlı bir oyuncu monitöründen beklenenin çok daha üzerinde. Yani bu monitörde oyun oynamanın dışında ufak tefek grafik tasarım, video düzenleme gibi işlerinizi de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Zaten IPS panele sahip olduğu için görüş açıları da oldukça geniş. Farklı açılardan bakıldığında renklerdeki bozulma oldukça az durumda.

En klasik testlerden biri olan ufo testinde bu cihazın performansı gayet iyi aslında. Genel anlamda hızlı bir panel olduğu için hareketli nesnelerin net bir şekilde görüldüğünü söyleyebiliriz. Fakat monitörün overdrive modunu en yükseğe çektiğinizde yukarıda ok işaretiyle gösterdiğimiz gibi overshoot denen problem açığa çıkabiliyor. Bu da nesnenin arkasında bıraktığı bu beyaz iz. Fakat ayarı bir tık düşürerek bunu da büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Monitörün ilk göze çarpan tepki süresi bu fiyat seviyesi için gerçekten iyi. Ortalamada 4.16 MS gibi bir değere ulaşabildiğini görüyoruz, en iyi noktada ise 1.5 MS gibi yine iyi bir değere ulaşmış. 1.6 MS gibi değerleri ise aslında çoğu senaryoda yakalamayı başarmış. Tabii buradaki değerler her overdrive modu için değişkenlik gösteriyor. Örneğin daha düşük bir overdrive moduna alırsanız ortalama tepki süreniz yükseliyor fakat yukarıda bahsettiğimiz overshoot durumu azalıyor.

Devam eden tepki süresi ise diğer monitörlerde de olduğu gibi ilk tepki süresine göre bariz daha yüksekti. Zaten bu fiyat seviyesinde daha düşük olmasını beklemek açıkçası biraz haksızlık olurdu. Çünkü bundan daha pahalı olup buna göre daha kötü tepki süreleri sunan çok fazla monitör var.

Nvidia’nın G-Sync uyumluluk testini yaptığımızda bu monitörün aynı zamanda Nvidia G-Sync uyumunu da kullanıcılarına sunabildiğini görüyoruz. Bu da artık günümüzde şart diyebileceğimiz özelliklerden olduğu için önemi büyük. Bu da açık olduğu zaman oyunlarda oluşan görüntüdeki yırtılmaların önüne geçiyor. Fakat bunu rekabetçi oyunlarda pek önermiyoruz.

Sonuç

Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü incelememizin sonuna geliyoruz. Gamepower Bull T10 monitör çok yeni modellerden biri olmasına rağmen sunduklarıyla birlikte kısa sürece ilgi çekecekmiş gibi görünüyor. Uygun fiyatına rağmen düşük tepki süreleri, geniş renk gamut desteği gibi büyük avantajlara sahip. Fakat uygun fiyatıyla birlikte dahili hoparlör, pivot desteği gibi ekstralardan mahrum bırakılmak zorunda kalınmış. Bizim gözümüze çarpan en büyük eksisi ise ayak tasarımı diyebiliriz, hem basit duruyor hem de verdiği güven hissi düşük kalmış.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştiricisi Shadowfall Studios, oyun dünyasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. PlayStation’ın partnerleri arasında yer alan bu stüdyo, Türk mitolojisinden ilham alarak...