Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Meta Quest Pro Sanal Gerçeklik Gözlüğü Tanıtıldı

Meta’nın Project Cambria kod adlı en yeni VR kulaklığıyla ilgili söylentiler bir süredir ortalıkta dolaşıyordu ve bugün en son Meta Connect Keynote sırasında Meta Quest Pro resmi olarak duyuruldu. Meta Quest Pro, Snapdragon XR2+ yongası ve 12 GB RAM ile desteklenen ve uygulamalar için 256 GB depolama alanı sunan tam bir karma gerçeklik kulaklığıdır. Meta Quest Pro size 1,600 $’lık tanıtım fiyatı ile yaklaşık 400 $’lık Meta Quest 2’nin neredeyse dört katı bir fiyatla satışa çıkması bekleniyor. Aşağıda yeni sanal gerçeklik gözlüğünün tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Yeni Meta Quest Pro’nun Detaylı Teknik Özellikleri 

  • Yeni Nesil Optik – Daha iyi görsel netliği hemen fark edeceksiniz. Optik modülün içine ışığı katlayarak çalışan yenilikçi patentli pancake lens ve optik teknolojimizi kullanarak Quest 2’ye kıyasla optik yığını %40’ın üzerinde azalttık. İnç başına %37 daha fazla piksel sağlayan gelişmiş VR LCD ekran teknolojisi. Ve daha ilgi çekici bir VR deneyimi sunmak için daha canlı renkler sağlayan 1,3 kat daha geniş renk gamı.
  • Yüksek Performanslı Donanım – Harika güncellenmiş donanım ile – 10 gelişmiş VR/MR sensörü, uzamsal ses, 256 GB depolama, 12 GB RAM ve daha iyi performans için yüzde 50 daha fazla güç sağlayan bir Snapdragon XR2+ işlemci.
  • Premium Konfor – Birinci sınıf dengeli ergonomi, daha konforlu bir kulaklık oluşturmak için şık tasarımla buluşuyor.
  • Dönüştürücü Karma Gerçeklik – Quest 2’ye kıyasla 4 kat daha yüksek çözünürlüğe sahip tam renkli karma gerçeklik, fiziksel dünyada kalırken sanal dünyada çalışmanıza, yaratmanıza ve işbirliği yapmanıza olanak tanır.
  • Doğal İfade – Gerçek zamanlı ifade takibi, avatarınızın yüz ifadenizi taklit etmesine olanak tanır. Gülümseme, kaş kaldırma, göz kırpma ve hepsi.
  • Meta Quest Touch Pro Denetleyiciler – Sanal alanınızda 360 derecelik hareket aralığı için denetleyici başına 3 kamera ve bir Snapdragon 662 mobil işlemci içerir. TruTouch dokunsal geri bildirimi ve hassas sıkıştırma, daha sezgisel bir VR hissi yaratır.
  • Geriye Dönük Uyumluluk – En sevdiğiniz oyunların, eğlence uygulamalarının ve daha fazlasının keyfini çıkarmak için Meta Quest 2 uygulama kataloğuna erişmeye devam edebileceğinizi bilmek içinizin rahat olmasını sağlar.
  • Çoklu Görev Kolaylaştırıldı – Birden fazla yeniden boyutlandırılabilir ekranı açın, yeni fikirler üzerinde çalışın, yayınlarınızı yayınlayın veya arkadaşlarınızla mesajlaşın. Bu yeni süper güç ile çoklu görev hiç bu kadar kolay olmamıştı.
  • Şarj Yuvası ile birlikte gelir – Hızlı USB-C güç adaptörüne sahip yardımcı bir şarj yuvası, kulaklığınızı ve kontrol cihazlarınızı şarjlı tutar, böylece yaratıcılık ortaya çıktığında fikirlerinizi hayata geçirmeye hazır olursunuz.
  • Esnek Daldırma Seviyeleri – Uygun IPD Aralığı: 55 – 75 mm, daha iyi görsel netlik ve daha az göz yorgunluğu için sürekli IPD ayarı ile. Tamamen açık çevresel görüşten, kısmen bloke (dahil) veya tamamen daldırılmış (aksesuar) VR sürükleyiciliği artık herkese uyan tek bir boyut değil.

Son olarak olarak Türkiye’de resmi olarak satışa sunulması beklenmeyen sanal gerçeklik gözlüğünün 25 Ekim’de kullanıcılar ile buluşması bekleniyor. Ayrıca Sony’nin geliştirdiği yeni nesil sanal gerçeklik platformu ile ilgili haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Yıllardır çok sayıda oyuncu monitörü inceledik. Bunlar arasında uygun fiyatlı ürünler de bulunuyorken çok daha pahalı ürünler de bulunuyordu. Bugün inceleyeceğimiz Gamepower Rapid 27...

Telefon Haberleri

Oppo, yeni fiyat performans odaklı telefonu Oppo A3 Pro  modeli ile akıllı telefon pazarında yeni bir sayfa açıyor. İşte telefonun teknik özellikleri. Oppo A3...

Teknoloji Haberleri

Nvidia, GeForce RTX 4090 ekran kartını piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra bazı kullanıcılar bu ekran kartlarının 12VHPWR adı verilen yeni güç konnektörlerinin eridiğini,...

Oyun Haberleri

Manor Lords, şehir kurma oyunları tutkunları arasında büyük heyecan uyandıran bir oyun olarak öne çıkıyor. Steam’in en çok arananlar listesinde zirveye yerleşen bu oyun,...