Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Dünyanın İlk Hidrojen Jet Motorunun Test Çalışması Başarılı Oldu

Rolls-Royce ve Avrupalı ​​havayolu easyJet, havacılık sektöründe sıfır emisyon hedefine ulaşmak geliştirdikleri bir teknoloji olan hidrojen jet motorunu başarıyla test ettiklerini duyurdu. Rolls-Royce dün yaptığı basın açıklamasında, yapılan yer testinin “dünyanın hidrojenle çalışan ilk modern hava motorunu” işaret ettiğini belirtti.

Hidrojen Geleceğin Hava Aracı Yakıtı Olabilir

Elektrikli arabaların giderek yaygınlaştığı günümüzde aynı şeyi hava araçları için söylemek şuan mümkün değil. Zira yenilenebilir güneş ve rüzgar enerjisiyle şarj edilen piller, uzun uçuşlar için hala çok hantal kalıyor. Bu nedenle havayolları ve uçak üreticileri, yandığında karbondioksit yerine su buharı üreten hidrojen gibi daha temiz yakıtlarla çalışabilen uçaklar geliştirmek için çalışıyor.

Rolls-Royce ve easyJet, Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen yer testi için dönüştürülmüş bir Rolls-Royce AE 2100-A bölgesel uçak motoru kullandı. Şirketler, yer testi için gerekli olan yakıtı Avrupa Deniz Enerjisi Merkezinin İngiltere’nin Orkney Adaları’nda bulunan bir hidrojen üretim ve gelgit testi tesisinde üretti. Üretilen Hidrojen yakıtı rüzgar ve gelgit gücüyle yapıldığı için yeşil hidrojen olarak adlandırılıyor.

Şuan ki Uçak Tasarımları Hidrojen Yakıtı İçin Uygun Değil

Hidrojen yeşil ve çevreci olduğu kadar hâlâ üretilmesi pahalı olan bir yakıt türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorun ileride çözülse bile önümüze çıkan başka bir engel ise yenilenmesi gereken uçak tasarımları. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne göre hidrojen yakıtlı uçuş için bir başka büyük engel, yeni uçak tasarımlarını tanıtmak ve onaylamak olacak. Hidrojenle çalışmak için, uçakların daha büyük yakıt depoları içerecek şekilde yeniden tasarlanması gerekiyor. Örneğin, bir Boeing 747 Jumbo jetinin, yaklaşık olarak 250.000 litre jet yakıtı ile aynı menzili elde etmesi için 1 milyon litreden fazla hidrojen yakıtı gerekiyor.

Bu sınırlamalar göz önünde bulundurulduğunda, yeşil hidrojenin başlangıçta kısa uçuşlar için faydalı olması bekleniyor. 2020 tarihli bir Avrupa Birliği raporu, 3.000 kilometreye (1.864 mil) kadar olan rotalar için hidrojenle çalışan yolcu uçaklarının 2035 yılına kadar piyasaya çıkabileceğini tahmin ediyor. 

Son olarak yapılan son yer testi erken bir başarı olsa da, hidrojen yakıtlı bir uçuşun başlamasından önce yapılması gereken çok iş var. Rolls-Royce basın açıklamasına göre Rolls-Royce ve easyJet, “uzun vadeli uçuş testleri” gerçekleştirmeye geçmeden önce daha fazla yer testi yapmayı planlıyor.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Telefon Haberleri

Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 Ultra’yı tanıttı. Yeni Vane Design tasarım diliyle gelen telefonun özelliklerine bir göz atalım. Huawei Pura 70 Ultra...

Telefon Haberleri

Honor, yeni amiral gemisi akıllı telefonu Honor Magic 6 Pro’yu tanıttı. Ön kayıta özel indirim fırsatları sunan cihazın özelliklerine bir göz atalım. Honor Magic...

Teknoloji Haberleri

Ekran kartı fiyatları mining döneminden beri dalgalı seyrediyor. Mining döneminde hem stok yoktu hem de ekran kartları bir hayli yüksekti. Fakat mining döneminin bitmesiyle...