Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Hibrit Araba Nedir?

Her şeyin dijitalleşmeye başladığı çağımızda, hibrit araçlar da bu sektörde gözde konuma geldi. Artan yakıt fiyatları ve dizel araçlar için üretim sınırlandırmalarından sonra, kullanıcıların özellikle arayışta olduğu hibrit araçlar nelerdir, hibrit araç çalışma prensibi nedir, hibrit araç almak mantıklı mı sorularını bu yazımızda yanıtlayacağız.

Hibrit Araba Nedir?

Hibrit kelime anlamı, çift olarak çalışan, yarı zamanlı olarak çalışan basit sistemlere verilen addır. Esasında hibrit araçların da çalışma mantığı basittir. Araçta sürücü koltuğunun altına, bagaja, ya da şasi altında kalan boş yerlerin belli bir kapasitede güç üretebilen ve geri dönüşümlü şarj özelliğine sahip olan bataryalar ile donatılıp, çoğunlukla atmosferik benzinli bir araç ile bu motorların kombine edilmesine hibrit araç adını verebiliriz. Önceden hibrit araç konusunda öncü adımlara sahip olan Toyota markası ile beraber, günümüzde çoğu araba üreticisi hibrit araç için çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca elektrikli araç ile hibrit araç karıştırılmamalıdır. Hibrit araç, içten yanmalı motor desteği ile kullanılan ikinci elektrik destekli motorlara sahip araçlara adlandırılırken, elektrikli EV arabalar, gücünü tamamen elektrikten alır ve hibrit/plug-in hybrid araçlara göre farklı bir çalışma şekline sahiptir.

Hibrit Araçların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? 

Hibrit araçların en büyük özelliği, özellikle kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız ve trafik sorunu baş gösteriyor ise, rölantide ya da düşük sürat değerlerinde kullanıcının yakıt tüketimini belli bir hıza kadar sınırlandırırken, aynı zamanda bu süratte çevreci ve doğaya en az zararı verecek şekilde tasarlanmış olmalarıdır. Aynı zamanda kalkış esnasında durakladığınız yerden agresif bir kalkış ve ivmelenmenin artmasında büyük rol oynarlar. Hibrit araçların dezavantajlarına verebileceğimiz bariz örneklerden birisi ise pil ünitelerinin yetersiz gelebilmesi ve gerektiğinde bazı yerleşim yerlerinde şarj edecek alanın bulunmaması örnek gösterilebilir. Ancak büyük şehirlerde bu sorunun nispeten çözülmüş olduğunu görüyoruz.

Hibrit Araba Almak Mantıklı Mı?

Aslında hibrit araç alma konusunda birkaç sene öncesine kadar ön yargıya sahip olan insanlar fazla olduğu için, insanlar teredütte kalabiliyorlardı. Ancak artan pil hücresi/kapasitesi, güç geri kazanım sisteminin uygulanması ve yakıt fiyatlarındaki artış nedeni ile kullanıcılar düşük hacimli atmosferik motora sahip araçlara yönelmeye başladılar. İşte bu noktada devreye giren hibrit araçlar, aracın yakıt tüketimini yarı yarıya azaltabiliyor ve bu sayede dizel araçlardan bile daha düşük bir tüketim değeri elde edebiliyorlar. Bu yüzden hibrit araç almanın mantıklı olduğunu düşünmekteyiz. Hem klasik bir atmosferik motordan çok daha seri bir ivmelenme yakalayabilirsiniz, hem de yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Hibrit Araba Pilleri Nasıl Doldurulur?

Hibrit araçlar, tam elektrikli olan EV araçlar gibi şarj edilebilen bir üniteye sahip değillerdir. Klasik tip hibrit araçların Plug-in Hybrid ile ayrılan en büyük noktaları burada yer alıyor. Klasik hibrit arabalar, şarjlarını geri kazanım yolu ile yani araç frene bastıkça geri kazanırlar. Tekerde ortaya çıkan enerji, pillere şarj kaynağı olarak geri döner. Bu sayede pillerin şarj edilmesi amaçlanır.

Bu başlığımızda sizlere hibrit araba nedir, hibrit arabaların avantajları ve dezavantajları nelerdir, hibrit araba almak mantıklı mı, hibrit araba pilleri nasıl doldurulur başlıklarını detaylıca anlattık. İçerik hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da Donanım Arşivi Forum içerisinden bizlere bildirebilirsiniz.

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, platform oyunu tutkunlarının sevdiği Super Meat Boy serisinin son oyunu olan Super Meat Boy Forever‘ı ücretsiz olarak sunuyor! Bu eşsiz platform oyunu,...

Oyun İndirimleri

Zombi kıyameti sevenler için harika bir haber var! Dying Light 2 Reloaded Edition, bu hafta sonu Steam’de ücretsiz olarak oynanabilir olacak. Oyunseverleri zombi parçalamaya...

Sinema Haberleri

Ülkemizin en çok aboneye sahip olan dijital içerik platformu ünvanına sahip olan Blu TV, sürekli olarak kendisini güncel tutması yerli içeriklerinin sayısını gün geçtikçe...

Oyun İndirimleri

Microsoft‘un organize ettiği Xbox Ücretsiz Oyun Günleri etkinliği, bu hafta sonu da Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core aboneleri için üç...