Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Asus, Steam Deck Rakibi ROG Alyy’i Duyurdu

Valve’in Steam Deck adlı taşınabilir oyun bilgisayarının duyurulmasından sonra, rakip firmalar da boş durmuyor. ASUS, Steam Deck’e rakip olabilecek yeni bir taşınabilir konsol hazırlığında olduğunu resmi olarak bir Youtube videosuyla açıkladı.

ROG Ally Özellikleri

ROG Ally adı verilen bu taşınabilir el konsolu, 120 Hz yenileme hızına sahip 7 inçlik bir dokunmatik ekrana, AMD’nin Zen 4 mimarisine dayanan bir işlemciye ve RDNA 3 mimarisine dayanan bir grafik işlemciye sahip olacak. Cihazın belleği 16 GB LPDDR5, dahili depolama alanı ise 256 GB veya 512 GB NVMe SSD olarak sunulacak. Ayrıca cihazda microSD kart yuvası da bulunacak.

ROG Ally, SteamOS 3.0 yerine Windows 11 işletim sistemi ile çalışacak ve Steam kütüphanesinin yanı sıra diğer oyun platformlarını da destekleyecek. Cihazın arka tarafında iki adet dokunmatik yüzey, ön tarafında ise iki adet analog çubuk ve standart oyun tuşları yer alacak. Cihazın yan taraflarında ise tetik tuşları ve ekstra tuşlar bulunacak.

Cihazın soğutma tarafında ise dizüstü bilgisayarlardan aşina olduğumuz çift fanlı bir soğutma sistemi yer alıyor. Bu soğutma sistemi ile beraber Steam Deck’e göre daha hafif bir kullanım sağlanıyor.

Asus ROG Ally’nin Çift Fanlı Soğutma Sistemi

ROG Ally, USB-C bağlantı noktası sayesinde harici bir monitöre veya televizyona bağlanabilecek ve istenirse klavye ve fare gibi aksesuarlarla da kullanılabilecek. Cihazın batarya kapasitesi ise henüz açıklanmadı ancak ASUS, AMD’nin FSR teknolojisi sayesinde cihazın en yeni AAA oyunları bile yüksek ayarlarda çalıştırabileceğini iddia ediyor.

ASUS’un yeni taşınabilir konsolu ROG Ally’nin fiyatı ve çıkış tarihi henüz belli değil ancak firmanın önümüzdeki aylarda daha fazla detay paylaşması bekleniyor. Sizce ROG Ally, Steam Deck’e karşı başarılı olabilecek mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

Rainbow Six Siege, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana oyuncuların ilgisini çeken ve devamlı olarak güncellenen bir oyun haline geldi. Ubisoft’un 5v5 FPS oyunu,...

İnceleme

Üst seviye dizüstü bilgisayarlar aslında sadece oyun oynamak için üretilmiyor. Bunun en net örnekleri MSI’ın Titan serisi dizüstü bilgisayarları diyebiliriz. Aslında bunlar oyuncu dizüstü...

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy A serisini genişletmeye devam ediyor. Serinin yeni üyesi Galaxy A55 5G, Google Play Console’da listelendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı. Bu...