Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Asus, Steam Deck Rakibi ROG Alyy’i Duyurdu

Valve’in Steam Deck adlı taşınabilir oyun bilgisayarının duyurulmasından sonra, rakip firmalar da boş durmuyor. ASUS, Steam Deck’e rakip olabilecek yeni bir taşınabilir konsol hazırlığında olduğunu resmi olarak bir Youtube videosuyla açıkladı.

ROG Ally Özellikleri

ROG Ally adı verilen bu taşınabilir el konsolu, 120 Hz yenileme hızına sahip 7 inçlik bir dokunmatik ekrana, AMD’nin Zen 4 mimarisine dayanan bir işlemciye ve RDNA 3 mimarisine dayanan bir grafik işlemciye sahip olacak. Cihazın belleği 16 GB LPDDR5, dahili depolama alanı ise 256 GB veya 512 GB NVMe SSD olarak sunulacak. Ayrıca cihazda microSD kart yuvası da bulunacak.

ROG Ally, SteamOS 3.0 yerine Windows 11 işletim sistemi ile çalışacak ve Steam kütüphanesinin yanı sıra diğer oyun platformlarını da destekleyecek. Cihazın arka tarafında iki adet dokunmatik yüzey, ön tarafında ise iki adet analog çubuk ve standart oyun tuşları yer alacak. Cihazın yan taraflarında ise tetik tuşları ve ekstra tuşlar bulunacak.

Cihazın soğutma tarafında ise dizüstü bilgisayarlardan aşina olduğumuz çift fanlı bir soğutma sistemi yer alıyor. Bu soğutma sistemi ile beraber Steam Deck’e göre daha hafif bir kullanım sağlanıyor.

Asus ROG Ally’nin Çift Fanlı Soğutma Sistemi

ROG Ally, USB-C bağlantı noktası sayesinde harici bir monitöre veya televizyona bağlanabilecek ve istenirse klavye ve fare gibi aksesuarlarla da kullanılabilecek. Cihazın batarya kapasitesi ise henüz açıklanmadı ancak ASUS, AMD’nin FSR teknolojisi sayesinde cihazın en yeni AAA oyunları bile yüksek ayarlarda çalıştırabileceğini iddia ediyor.

ASUS’un yeni taşınabilir konsolu ROG Ally’nin fiyatı ve çıkış tarihi henüz belli değil ancak firmanın önümüzdeki aylarda daha fazla detay paylaşması bekleniyor. Sizce ROG Ally, Steam Deck’e karşı başarılı olabilecek mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Empires of the Undergrowth sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden önce...

Oyun Haberleri

KRAFTON, Inc., hem Dereceli moda bir dizi önemli yenilik getiren hem de yayınladığı Geliştirici Mektubu’nda detayları açıklanan HMS Dengelemesi’ni içeren PUBG: BATTLEGROUNDS 30.1 Güncellemesi‘ni duyurdu. Bu değişiklikler, oyunculara daha...