Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Haber

Yeni Renault Austral Tanıtıldı

Renault’un devam eden yeni ürün ve yeni tasarım dili hamlesi, yeni bir isimle yepyeni bir modelin gelişiyle süslendi. Bir süredir sızıntıları ile gündeme gelen Renault Austral modeli, rekabetin bol olduğu C segmenti SUV pazarına yepyeni bir giriş olarak konumlandırıldı. Bu nedenle, bu yeni Renault crossover modelinin, markanın ürün gamında Kadjar’ın yerini alması ve teknoloji, tasarım ve seviye olarak önemli gelişmeler bulundurması, önceki modele göre daha yüksek teknik özellikler sunuyor.

Yeni Renault Tasarım Dili İle Geldi

Austral, Renault’nun İspanya, Valencia’daki üretim tesisinde üretilecek. Ayrıca platform olarak Kadjar tarafından kullanılan halihazırda bulunan platformun üstüne geliştirilen grubun CMF-C/D platformunun en son versiyonunu kullanır. Güncellenen platform, Renault’nun tasarım, iç mekan düzeni, sürücü yardımı ve hibrit aktarma organları teknolojisi açısından yeni modele kapsamlı değişiklikler yapmasına olanak sağladı.

Ölçüler Haricinde Tamamen Kadjar’dan Farklı Oldu

4,51 metre uzunluğa, 1,83 metre genişliğe ve 1,62 metre yüksekliğe sahip olan Austral, yerini aldığı Kadjar modeli ile benzer boyutlara sahip. Ancak Kadjar’dan neredeyse tamamen farklı görünüyor ve tamamen elektrikli Megane E-Tech Electric’te görüldüğü gibi Renault’nun en son tasarım dilinden esinlenilerek tasarlandı.

Austral, Renault’nun yeni tasarım anlayışını kullanan ilk içten yanmalı motor modelidir, bu nedenle yeni Megane E-Tech modelinden biraz daha farklı göründüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca platform olarak da farklı konumlandırılmış.

Premium İç Detaylara Sahip

Kadjar’ın kabin tasarımı ve teknolojisinden önemli ölçüde uzaklaşan iç mekan da tamamen yenilenmiş. 12 inçlik dijital gösterge paneli ve 12 inçlik dikey odaklı merkezi dokunmatik ekranda görüntülenen Android Auto destekli bilgi-eğlence sistemine sahip “Open-R” kokpit yazılımını temel alıyor.

Renault’nun standart otomobiller için daha sportif kaplaması olarak sıraya koyduğu Esprit Alpine adlı yeni bir donanım seviyesi de bu araçta bulunuyor. Alpine spor otomobil markasından yararlanan bu yeni özellik, özel boya renk seçenekleri ve 20 inç jantlarla Austral’a daha agresif bir gövde kiti getiriyor. Esprit Alpine versiyonu ayrıca kısmi Alcantara döşeme ve Nappa deri direksiyon simidi ile de lüks ve yakışıklı bir tasarıma eşlik ediyor.

Benzinli Motor Seçeneğine Sahip Olacak

Renault, Austral’a tamamen elektrikli, ancak herhangi bir eklenti seçeneği olmayan bir motor yelpazesi sunacak. Seriyi geleneksel hibrit ve 12 voltluk hafif elektrik destekli motorlar oluşturuyor. Austral’ın E-Tech hibrit versiyonu, 197 hp ve 158 hp seçeneği ile onaylanan iki versiyon ile sunulacak. 1.2 litrelik turbo şarjlı üç silindirli benzinli motor ile 67 hp elektrik motoru ve 1.7 kWh’lik küçük bir bataryadan yararlanıyor.

Sürüş, yedi vitesli bir otomatik şanzımana gönderilirken, akü Toyota araçlardan alışık olduğumuz gibi fren rejenerasyonu yoluyla yeniden şarj edilebilecek. Renault, şehir içi sürüş dediği şeyin yaklaşık yüzde 80’inin tamamen elektrikle yapıldığını ve spesifikasyona bağlı olarak Austral E-Tech’in 103 km/h hız ve 105g/km CO2 emisyonu sağlayabileceğini iddia ediyor.

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun Haberleri

Oyun dünyasında heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6‘nın çıkış tarihi ve Xbox Game Pass ile...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...