Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Telefon Haberleri

Xiaomi 12S Ultra, Sony ile Birlikte Geliştirilen 1 İnçlik Kamera Sensörü ile Geliyor

Büyük sensörlü kameralar, akıllı telefon görüntüleme mühendisleri için çözülmesi zor bir problem  gibidir. Günümüzdeki en yetenekli akıllı telefon kameraları bile nispeten küçük sensörler kullanırlar. Ancak bu sensorleri büyütmek ve bunu telefonun tasarımına entegre edip ergonomik bir tasarım elde etmek çok zor bir konsepttir. Xiaomi, yaklaşmakta olan 12S Ultra amiral gemisi ile anlaşılması zor konsepti yakalamaya çalışan en son şirket gibi görünüyor.

İşte Xiaomi’nin Sony ile Geliştirdiği Sensörün Özellikleri

Android Authority tarafından Weibo’da tespit edilen bir gönderiye göre, telefon Sony ile birlikte geliştirilen 1 inçlik bir sensör ile geliyor. Bu, Samsung Galaxy S22 Ultra’nın ana kamera modülündeki 1/1.33 inç tipi sensörden yaklaşık 1,7 kat daha fazla yüzey alanı demek. Aynı zamanda, Sony’nin 1300$’lık Cyber-shot RX100 VII’sinde bulunan ve kompakt fotoğraf makinesinde kullanılan sensörlerle neredeyse aynı boyuttaki sensördür.

Geliştirilen sensörün büyüklüğünü gösteren karşılaştırma

Bunun önemli olmasının nedeni ise 1 inçlik boyuta sahip bir akıllı telefon kamerasını Sony de dahil olmak üzere hiçbir firma tam anlamıyla kullanamadı: Xperia Pro-I’de bu boyutta bir sensör var ancak sadece bir kısmını kullanabiliyor . Eklenen daha büyük sensör, daha büyük pikseller ve daha büyük optikler, özellikle düşük ışıkta daha küçük, sıradan akıllı telefon kameralarına göre önemli görüntü kalitesi demek. Tabi buda firmalar için daha çok maliyet anlamına geliyor. Xiaomi CEO’su Lei Jun , Xiaomi ve Sony’nin bu denli büyük ve yeni bir sensörü geliştirmenin 15 milyon dolarlık maliyetini paylaştıklarını söyledi.

Ek olarak, cihaz kamera tarafında iddialı olduğu kadar performans konusunda da günümüz amiral gemileriyle yarışıyor. Cihazın kalbinde Snapdragon 8+ Gen 1 işlemcisinin olacağını görüyoruz . 4 nm fabrikasyon sürecinden geçen ve 3.2 GHz saat hızına sahip sekiz çekirdekli bu çip, LPDDR5 teknolojisi ile beraber geliyor.

12 GB’ye kadar RAM ve 512 GB depolama alanı ile gelmesi beklenen telefonda, 4800 mAh batarya yer alacak. 67W hızlı şarj sunacağı iddia edilirken, ekran tarafında 6.7 inç büyüklüğünde 120 Hz yenileme hızının yanı sıra QHD+ çözünürlük sunan bir AMOLED LTPO panelin kullanılması bekleniyor.

Son olarak bu gelişmiş kamera özellikleriyle gelen Xiaomi 12S Ultra’nın 4 Temmuzda Çin standart saatiyle 19:00’da dünyaya tanıtılacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Telefon Haberleri

En büyük akıllı telefon üreticilerinden Oppo ve OnePlus, Almanya’da cihaz satışından resmi olarak çekildi. Ülkede bu şirketlerin telefonlarına sahip olanlar destek almaya devam ederken, bu telefonlara...

Teknoloji Haberleri

AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerin önümüzdeki aylarda tanıtılması bekleniyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı AMD tarafından. Fakat bu resmi açıklamaya kadar Ryzen 7000 serisi...

Oyun Haberleri

Apex Legends , menzili çok uzaklara kadar uzanan yeni bir karaktere sahip. Oyunun en yeni efsanesi olan Vantage, geçen hafta resmen duyuruldu ancak Perşembe günü bütün...

Rehber

Nvidia Broadcast nedir? Bu soru sıkça sorulan sorulardan biri aslında. Nvidia Broadcast gerçekten çok işlevli yazılımlardan biri diyebiliriz. Bazı özellikleri yapay zekadan güç alıyor...