Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

hard disk drive closeup

Rehber

Windows.old Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemi kullananların özellikle bilgisayarlarında Yetersiz Disk Alanı hatasını gördüklerinde zaman zaman bu fazla yeri hangi klasörlerin kapladığını bilemez. Bu rehberimizde Windows.old Silme İşlemi Nasıl Yapılır? sorusunun yanıtını sizler için düzenledik.

Windows.old dosyalarının silinmesi bilgisayarınızda sürücü alanı açılmasını sağlayacaktır. Windows.old dosyaları işletim sistemine yeni bir güncelleştirme geldiğinde bu güncelleştirme başlatılmadan önce işletim sisteminin eski halinin saklandığı dosyalardır. Güncelleştirme sırasında hata alınan durumlarda Windows.old dosyaları güncelleştirmenin geri alınmasını ve işletim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Güncelleştirme sonrasında hata oluşmadığına emin olunduğunda bu dosyalar silinerek sürücüde yeterli alan açılabilir.

Yapılan güncelleştirmenin ardından işletim sisteminin sorunsuz çalıştığı durumlarda Windows.old dosyaları sadece gereksiz olarak yer kaplamaktadır. Sürücü alanında problem yaşanmasa bile Windows.old silme işlemi yapılması işletim sistemini bu gereksiz yükü taşımaktan kurtaracaktır. Farklı yöntemler ile alternatif oluşturacak şekilde Windows.old silme işlemi yapılmasının yolları bulunmaktadır.

Windows.old Klasörünü Nasıl Kaldırabilirim?

  • Komut İstemi ile silinmesi
  • Windows Disk Temizleme aracı ile silinmesi
  • Ayarlar aracı ile silinmesi

1. Komut İstemi ile Windows.old Silme İşlemi Yapılması

Komut İstemi ile yapılan Windows.old silme işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de Windows’un bu işletim sistemine ait eski halin dosyalarını Windows.old yerine Windows.old.000 şeklinde de saklayabilecek olmasıdır. Bunun için öncelikli olarak Windows işletim sisteminin kurulu olduğu diske giderek Dosya Gezgini penceresinde üstte bulunan menüden Görünüm butonuna tıklanarak Gizli dosyaları göster seçeneğinin tiklenmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardından sürücüde bulunan farklı isimli Windows.old dosyaları bulunarak bu adımlarda bahsedilen komuttaki windows.old kısmına bu dosya adı yazılmalıdır.

1. Adım : Başlat menüsündeki arama sekmesine Komut İstemi yazarak gelen Komut İstemi butonuna sağ tıklanarak Yönetici Olarak Çalıştır butonuna basılarak Komut İstemi Yönetici olarak çalıştırılır.

Windows.old Silme

2. Adım : RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old komutu yazılarak klavyeden Enter tuşuna basılır. Açıklamada bahsedildiği şekilde eğer işletim sisteminde windows.old dosyaları farklı isimle bulunuyorsa komut buna göre tekrar düzenlenerek yazılır.

Windows.old Silme

Bu işlemin ardından Windows.old silme işlemi tamamlanmış olacaktır.

2. Windows Disk Temizleme Aracı ile Windows.old Silme İşlemi Yapılması

Windows.old silme işlemi Windows Disk Temizleme Aracı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Windows Disk Temizleme Aracı ile ilgili diskte bulunan dosyaların türünün ve boyutunun öğrenilmesine yardımcı olmaktadır. Bu işlem ile Windows.old dosyaları kolay bir şekil temizlenebilmektedir. Komut İstemi ile yapılan işlemlerde olduğu gibi farklı isimlendirme bulunan dosyaların ayrıca belirtilmesi gerekmemektedir.

1. Adım : Öncelikle Windows Dosya Gezgini açılarak sol menüden işletim sisteminin bulunduğu diske sağ tıklanır veya Başlat menüsüne Bu Bilgisayar yazılarak Bu Bilgisayar açıldıktan sonra açılan pencerede işletim sisteminin bulduğu diske sağ tıklanır. (Ekran görüntüsündeki veya anlatımdaki işlemler Yerel Disk (C:) üzerinden yapılmıştır. Eğer işletim sistemi başka bir sürücüde kurulu ise işlemler bu sürücü üzerinden yapılmalıdır.)

Windows.old Silme

2. Adım : İşletim sistemi bulunan diske sağ tıklandıktan Özellikler butonuna basılır.

Windows.old Silme

3. Adım : Açılan Özellikler penceresinde Diski Temizle butonuna tıklanır.

Windows.old Silme

4. Adım : Disk Temizleme penceresinde Silinecek dosyalar menüsünde Windows Disk Temizleme Aracı’nın gereksiz olarak gördüğü dosyalar bulunmaktadır. Bu dosyalar seçilirken dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi bir durum ile karşılaşıldığında işletim sisteminize veya kişisel işlerinize yardımcı olabilecek dosyaların seçilmemesi gerekmektedir. windows.old dosyalarının silinmesi için Silinecek dosyalar menüsünden Önceki Windows yüklemeleri seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Gerekli dosyalar seçildikten sonra Tamam butonuna basılır.

Windows.old Silme

Bu işlem dosya ismi ayrımı yapmaksızın güncelleştirmeler sırasında önceki hali saklayan windows.old dosyalarının silinmesini sağlayacaktır.

3. Ayarlar Aracı ile Windows.old Silme İşlemi Yapılması

Windows.old silme işlemi Ayarlar Aracı ile de yapılabilmektedir. Bu işlemler aslında Windows Disk Temizleme Aracı’nın yaptığı işlemi birebir olarak yapmaktadır. Size kolay gelen işlemi seçerek uygulayabilirsiniz.

1. Adım : Klavyede Windows ve I tuşlarına aynı anda basılarak veya Başlat menüsüne Ayarlar yazılarak Ayarlar Aracı açılır.

Windows.old Silme

2. Adım : Açılan Ayarlar penceresinde Sistem seçilir.

Windows.old Silme

3. Adım : Sistem menüsünde solda bulunan Depolama seçilir.

Windows.old Silme

4. Adım : Açılan Depolama penceresinde Geçici Dosyalar bulunur.

Windows.old Silme

5. Adım : Geçici dosyalar bölümünde Windows Temizleme Aracında bulunan dosyalar bulunmaktadır. Buradaki daha önce bahsedilen şekilde dikkatli olarak seçilmelidir. İşletim sisteminin gereksiz gördüğü ancak günlük işlere veya işletim sisteminin karşılaşacağı bir hata sırasında kullanılabilecek dosyalar da bulunabilmektedir. İhtiyaç olmadığına emin olan dosyalar seçilmelidir. Windows.old dosyaları için ise Geçici Windows yükleme dosyaları tiklenir ve Dosyaları kaldırın butonuna basılır.

Windows.old Silme

Bu işlemlerin ardından dosyaların silinmesi biraz vakit alabilmektedir. Silme işlemi sırasında işlemi iptal etmemeye veya işletim sistemine ayrıca yük olacak başka işlemler yapılmamasına özen gösterilmelidir.

Windows Old Klasörü Nerede?

  1. Arama kutusunu açın.
  2. Bilgisayara girin.
  3. Windows’un yüklü olduğu alana giriş yapın (genellikle C: diskinde bulunmakta).

Bu rehberimizde güncelleştirmenin sorunsuz çalışmasının ardından işletim sistemine sadece yük olacak olan Windows.old Silme İşlemi Nasıl Yapılır? sorusunun yanıtını verdik. Sitemize yorum ekleyerek işlemler ile ilgili görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştiricisi Shadowfall Studios, oyun dünyasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. PlayStation’ın partnerleri arasında yer alan bu stüdyo, Türk mitolojisinden ilham alarak...