Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

Windows Bu Diske Yüklenemez 0x80300001 Hatası Nasıl Çözülür?

Microsoft’un geliştirdiği ve dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows günümüzde 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip. Tabii ki bu kadar büyük kullanıcı sayısı bir o kadar hata olasılığını da beraberinde getiriyor. Bu hatalara bazen halihazırda Windows yüklü bir bilgisayarı kullanırken karşılaşırken bazen daha Windows’u kurarken hatayla karşılaşabiliyoruz.

Bu rehberimizde bu Windows kurulumu hatalarından birisi olan Windows bu diske yüklenemez 0x80300001 hatasını ele alacak, “Windows bu diske yüklenemez 0x80300001 hatası nasıl çözülür?“, “Windows bu diske yüklenemez 0x80300001 hatasının çözümü nedir?” sorularını yanıtlayacak ve “Windows bu diske yüklenemez 0x80300001 hatasının çözüm yöntemlerini” sunacağız.

Windows Bu Diske Yüklenemez 0x80300001 Hatası Çözüm Yöntemleri

 • Gereksiz Cihazların Bağlantısını Kesmek
 • Tüm Bölümleri Temizlemek
 • Diski GPT Yapmak
 • AHCI Modunu Aktif Etmek

Gereksiz Cihazların Bağlantısını Koparmak

Bilgisayarınızda bulunan Windows’u yükleyeceğiniz disk hariç tüm disklerin ve klavye, mouse ve Windows’u yükleyeceğiniz USB disk hariç tüm bağlı cihazları kaldırın ve yalnızca gerekli cihazların bilgisayara bağlı olduğundan emin olun.

Tüm Bölümleri Temizlemek

Windows’u kurmak için diski bölümlere ayırırken 100mb ve 16mb olmak üzere iki adet daha disk bölümü oluşur. Bu bölümler dahil olmak üzere tüm bölümleri temizleyip ardından sıfırdan yeniden kurarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Diski GPT Yapmak

Dikkat! Bu işlem depolama alanınızdaki tüm verileri temizler.

Diski biçimlendir, yeni disk oluştur bölümüne geldiğinizde aşağıdaki adımları takip ederek  GPT birimine çevirebilirsiniz.

 1. Disk biçimlendirme, oluşturma bölümünde “Shift + F10” kombinasyonunu tuşlayın.
 2. Açılan komut istemine “Diskpart” yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Ardından “List disk” yazın ve Enter tuşuna basın.
 4. Sel Disk X” yazıp X yerine yukarıda çıkan seçeneklerden sizin HDD’nizin rakamsal karşılığını yazın. Hangi rakam olduğunu görmek için yukarıdaki görsele bakabilirsiniz.
 5. Clean” yazın ve Enter tuşuna basın.
 6. Convert gpt” yazın ve Enter tuşuna basın.
 7. Ardından “Exit” yazarak komut istemini kapatıp işlemlerinize devam edin.

AHCI Modunu Aktif Etmek

Her anakart modelinin BIOS ayarları farklı olduğu için size net bir şekilde nerede olduğunu belirtmek zor olsa da genellikle SATA Configuration sekmesinin altında bulunur. İnternete kendi anakartınızın modelini yazıp AHCI Modu nasıl aktif edileceğini bulabilirsiniz.

Tüm çözümleri denemenize rağmen hâlâ hata alıyorsanız Donanım Arşivi Forumunda bir konu açarak destek alabilirsiniz. Donanım Arşivi Forumu için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Donanım Arşivi Forum


Bu rehberimizde “Windows bu diske yüklenemez 0x80300001 hatası nasıl çözülür?“, “Windows bu diske yüklenemez 0x80300001 hatasının çözümü nedir?” sorularını yanıtladık ve “Windows bu diske yüklenemez 0x80300001 hatasının çözüm yöntemlerini” sunduk. Bu konu ile ilgili sorularınızı veya yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Oyun Haberleri

Nvidia’nın bulut oyunculuk platformu olan GeForce Now hizmeti ilk çıktığı zamandan beri devamlı olarak güncelleme alıyor ve kendisini geliştirmeye devam ediyor. En önemli güncellemeler...

Oyun İndirimleri

Steam platformu yıllardır oyun severlerin bir numaralı adresi oldu diyebiliriz. Çok geniş oyun kütüphanesiyle birlikte neredeyse bulamayacağınız oyun kalmadı diyebiliriz. Diğer güzel yanlarından biri...

Teknoloji Haberleri

Intel’in yeni 12. nesil işlemcileri piyasaya sürüleli aslında biraz zaman geçti. Fakat toplamda 6 adet işlemci tanıtıldı, bunlar ise “K” serisi çarpan kilidi açık...