Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Windows 10’da PrintNightmare Exploit Hatası Nasıl Çözülür?

Microsoft, saldırganların Windows cihazlarında hızlı bir şekilde yönetici ayrıcalıkları kazanmasına olanak tanıyan PrintNightmare güvenlik açıklarını düzeltmek için bir güvenlik güncelleştirmesi yayımladı. Bu rehberimizde Windows 10’da PrintNightmare Exploit Hatası Nasıl Çözülür? Sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Windows 10’da PrintNightmare Exploit Nedir?

Geçtiğimiz Haziran ayında, PrintNightmare (CVE-2021-34527) adlı sıfır günlük Windows yazdırma biriktirici güvenlik açığı yanlışlıkla açıklandı. Bu güvenlik açığı, uzaktan kod yürütme gerçekleştirmek ve yerel sistem ayrıcalıkları kazanmak için Windows İşaretle ve Yazdır özelliğinden yararlanılmasını sağlamaktadır. 

Windows PrintNightmare Exploit Çözümü

Bir açık olarak karşılaşılan bu hatanın çözümü ise oldukça basit bir şekilde Windows güncelleştirilmelerinin tamamlanması, eğer güncelleştirme sağlanamıyorsa son güvenilir güncelleştirmeye dönülmesi ve son çare olarak PrintSpool servisinin durdurulmasıdır. Eğer bir kurum bilgisayarı kullanılıyorsa ve bu işlemlerin hiçbirinin yapılma yetkisi sizde bulunmuyorsa sistem yöneticiniz ile iletişime geçmeniz en doğru yol olacaktır.

  • Windows Güncelleştirmelerinin Tamamlanması
  • İşletim Sisteminin Güvenilen Son Versiyona Döndürülmesi
  • PrintSpool Servisinin Durdurulması

Windows Güncelleştirmelerinin Tamamlanması

Microsoft işletim sistemi kullanıcılarının daha rahat bir şekilde işlemlerini sürdürebilmesi için belirli aralıklar ile işletim sistemlerine güncelleştirmeler göndermektedir. Güncelleştirmelerin kapatıldığı ve uzun süre güncelleştirme alınmadığı durumlarda bir çok hata ve güvenlik açığı ile karşılaşılabilir. Güncelleştirmelerin tamamlanmasının ardından bilgisayarın yeniden başlatılması gerekmektedir.

1. Adım : Sol altta bulunan Başlat menüsünün arama sekmesine Ayarlar yazılarak veya klavyede Windows ve I tuşlarına aynı anda basılarak Ayarlar uygulaması açılır.

pastedGraphic.png

2. Adım : Ayarlar uygulamasında Güncelleştirme ve Güvenlik menüsü bulunarak tıklanır.

pastedGraphic_1.png

3. Adım : Açılan Güncelleştirme ve Güvenlik penceresinde sol menüden Windows Update butonuna basılır.

4. Adım : Windows Güncelleştirmeleri penceresinde Güncelleştirmeleri denetle butonuna basılır.

5. Adım : Windows güncelleştirmelerin denetlenmesinin ardından yüklenecek olan güncelleştirmelerin bir listesini gösterecektir. En altta bulunan Güncelleştir butonuna basılır ve yüklenmesi beklenir. Bu aşamada bilgisayarınız yeniden başlatmayı uygun görmediği sürece yeniden başlatma işlemi gerçekleştirilmemelidir.

Sistem Geri Yükleme Yapılması

Bir hatanın veya güvenlik açığının çözülmesinin en kolay yollarından biri de sistem geri yükleme yapılmasıdır. Bu işlem karşılaşılan hatanın veya güvenlik açığının giderilmesini sağlayacaktır. Bu işlemler yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken nokta veri kaybı yaşanmaması için yeni yüklenmiş olan programların veya dosyaların yedeklenmesidir. Sistem geri yükleme için son oluşturulan noktada bu dosyalar bulunmuyorsa geri yükleme sonucunda dosyalarınız kaybolacaktır.

1. Adım : Başlat menüsündeki arama çubuğuna Denetim Masası yazılır ve Denetim Masasına tıklanır.

pastedGraphic_2.png
2. Adım : Denetim Masasında Sistem ve Güvenlik menüsüne girilir.

pastedGraphic_3.png
3. Adım : Ardından Sistem menüsüne girilir.

pastedGraphic_4.png
4. Adım : Sol kısımda bulunan Sistem Koruması seçeneğine tıklanır.

pastedGraphic_5.png
5. Adım : Sistem Geri Yükleme… butonuna tıklanır.

pastedGraphic_6.png
6. Adım : Sistem Geri Yükleme adımları takip edilerek işlemler tamamlanır.

Print Spooler Servisinin Yeniden Başlatılması

1. Adım : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Servisler yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına services.msc yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Servisler açılır.

2. Adım : Açılan Servisler penceresinden Print Spooler servisi bulunur.

3. Adım : Print Spooler servisine sağ tıklanır ve Yeniden Başlat butonuna tıklanır.


Bu rehberimizde sizlerle güncelleştirme sonrasında karşılaşılan Windows 10’da PrintNightmare Exploit Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtlarını paylaştık. Bu adımları size yardımcı olmadıysa veya çözüm adımları ile ilgili sorularınız varsa sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...

Oyun Haberleri

Amazon, Mart ayında Prime Gaming abonelerine Fallout 2 ve Invincible Presents: Atom Eve dahil olmak üzere sekiz oyun sunuyor. İşte Mart 2024 boyunca Prime...

Sinema Haberleri

İlk filmi 2008 yılında izleyici karşısına çıkan ve gişede harikalar yaratan Kung Fu Panda serisi, 2016 yılında izleyici karşısına çıkan serinin üçüncü filminin ardından...