Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Tarayıcıya Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?

İnternet üzerinden yapılan neredeyse bütün işlemlerin kolaylaştırılması için tarayıcılar kullanılmaktadır. Günlük hayatta bazen eğlenmek bazen de bir araştırma için tarayıcı ile bir çok siteye bağlanılmakta ve tarayıcı üzerinden bir çok fotoğraf, müzik, resim, pdf ve dosya indirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Ne yazık ki erişilen tüm siteler güvenli değildir. Bu rehberimizde Tarayıcıya Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir? sorusunun yanıtını sizlerle paylaştık.

Günümüzde internet kullanımının artması ile beraber bu alan kötü amaçlı yazılım ve zararlı yazılım üreten kişilerin sayısı da artmaktadır. Antivirüs programı kullanılıyor olsa bile gün içerisinde farklı siteler üzerinden yapılan işlemler bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara ve zararlı yazılımlara açık hale getirebilir. Bu tarz yazılımları üreten kötü amaçlı kişilerin yeni hedefinde ise tarayıcı virüsleri bulunmaktadır. Tarayıcılara bulaşan virüsler, genellikle farklı reklam içeriklerini kullanıp sizi tıklama ile kötü amaçlı kişiler tarafından tasarlanmış bir siteye yönlendirerek bu sitenin tıklanma sayısını arttırıyor olsa bile tarayıcı geçmişi, tarayıcıya kayıtlı şifreler, tarayıcı ayarları gibi bir çok farklı veriye de kolaylıkla erişebilirler. Bu durumun önüne geçilmesi için öncelikle yapılması gereken her ne kadar cazip bir teklif olsa bile reklamlara tıklamamak, bilinmeyen ve güvenilmeyen sitelere erişmemek ve bu siteler üzerinden fotoğraf, müzik, resim, pdf, dosya ve benzeri indirme işlemlerini gerçekleştirmemektedir.

Tarayıcıya Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?

Tarayıcılara bulaşan virüsler bilgisayarda bulunan dosya ve verilere de tehdit oluşturmaktadır. Koruyuculuğu yüksek bir antivirüs programı kullanmak  bu durumun yaşanmasının önüne geçebilir. Farklı bir antivirüs programı kullanmak istemeyenler veya antivirüs programlarına lisans için ayrıca ödeme yapmak istemeyenler için Microsoft’un tüm Windows kullanıcılarına ücretsiz sunduğu Windows Defender uygulaması her zaman iyi bir seçenektir. Windows Defender ile Virüs Taraması Nasıl Yapılır? sorusunun yanıtını rehberimizde bulabilirsiniz.

Bu durum ile karşı karşıya kalan kullanıcılar tam olarak ne yapılacağından emin olmasa da tarayıcıya bulaşan virüsün türüne bağlı olarak farklı çözüm yolları da mümkündür. Tarayıcının sıfırlanması ile de çözülebilen bu sorun bazı durumlarda işletim sisteminin yeniden kurulmasını da gerektirebilmektedir.

  • Tüm uzantıların devre dışı bırakılması
  • Tarayıcının ayarlarının varsayılana döndürülmesi
  • Tarayıcının kaldırılarak yeniden yüklenmesi
  • Antivirüs ile taraması yapılması
  • Sistem geri yükleme yapılması

Tüm Uzantıların Devre Dışı Bırakılması

İnternet sitelerine erişilmesini sağlayan tarayıcıların daha verimli kullanılabilmesi için bir çok uzantı kullanılabilmektedir. Çok fazla uzantı kullanılması dosyalarda bozulmalara sebep olabildiği gibi bu uzantılarla beraber tarayıcınıza virüs buluşmasına da sebep olabilmektedir. Eğer çok fazla uzantı kullanılıyorsa veya yapımcısı bilinmeyen uzantılar mevcutsa bu uzantıların devre dışı bırakılarak tarayıcının yeniden başlatılması gerekmektedir. Sonrasında gerekli olan uzantılar birer birer aktifleştirilerek hangi uzantıdan kaynaklı bir sorun olduğu bulunabilir.

Adım 1 : Tarayıcının sol kısmında bulunan 3 noktaya tıklanarak Diğer Araçlar butonuna basılır.

Adım 2 : Diğer Araçlar menüsünden Uzantılar butonuna tıklanır.

Adım 3 : Açılan uzantı listesinde bulunan tüm uzantılar devre dışı bırakılır.

Adım 4 : Tarayıcı kapatılarak yeniden açılır.

Tarayıcının Ayarlarının Varsayılana Döndürülmesi

Uzantıların tek tek devre dışı bırakılması ve ardından yeniden devreye alınması ve ayarların tek tek kontrol edilmesi çok zahmetli geliyorsa tarayıcı ayarlarının varsayılan döndürülmesi işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlemin tarayıcıda bulunan tüm geçmiş aramaları, ayaları ve uzantıları sileceği unutulmamalıdır. Tarayıcı ilk indirilen haline geri dönecektir. Eğer sorunun tarayıcıdan kaynaklandığını düşünüyorsanız alternatif başka bir tarayıcı indirerek bunu test edebilir ve ardından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 : Tarayıcının sol kısmında bulunan 3 noktaya tıklanarak Ayalar butonuna basılır.

Adım 2 : Açılan Ayarlar penceresinde sol menüde bulunan Gelişmiş butonuna basılır.

Adım 3 : Sıfır ve Temizle butonuna basılır.

Adım 4 : Ayarları orijinal varsayılan değerlerine yükleyin butonuna basılır.

Adım 5 : Ayaları sıfırla butonuna basılır.

Tarayıcının Kaldırılarak Yeniden Yüklenmesi

1. Adım : Klavyede Windows tuşuna basılarak veya masaüstünde sol altta bulunan arama butonuna tıklanarak Denetim Masası yazılır veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır penceresinde Aç kısmına denetim masası yazılarak Denetim Masası açılır.

2. Adım : Denetim Masasında Program Ekle/Kaldır’a tıklanır.


3. Adım : Açılan listede virüs bulaşan tarayıcıya programlara sağ tıklanarak Kaldır butonuna tıklanır. 

4. Adım : Kaldırma işleminin doğru bir şekilde tamamlanmasının ardından bilgisayar yeniden başlatılır.

5. Adım : Bilgisayar yeniden başladıktan sonra tarayıcının yeniden kurulumu yapılmadan önce tarayıcıya ait ayarların ve dosyaların tamamen silindiğinden emin olunması gerekmektedir. Bu dosyaların artık bulunmadığına emin olunduktan sonra yeniden yükleme işlemi gerçekleştirilebilir.

6. Adım : Yeniden kurulumu yapılacak olan tarayıcı resmi sitesinden en güncel ve işletim sistemine uygun versiyonu ile indirilerek kurulum sağlanır.

Virüs Taraması Yapılması

Zararlı yazılımlar ve kötü amaçlı yazılımlar ile başa çıkmanın en kolay yolu her zaman bir antivirüs programı kullanıyor olmaktadır. Antivirüs programları yapılan işlemler sırasında zararlı gördükleri bir siteyi, bir dosyayı ve bir aracı tespit ederek kullanıcılar önden uyarıda bulunabilir. Antivirüs programınız bulunmuyorsa veya antivirüs programının verdiği uyarıya rağmen yaptığınız işlemlerden dolayı tarayıcınıza virüs bulaştıysa virüs taraması işlemi ile bu virüslerden kurtulabilirsiniz. Kullandığınız bir antivirüs programı varsa bu program ile tüm dosyaları içeren detaylı bir virüs taraması yapılmalıdır. Eğer kullanılan bir antivirüs programı yoksa Microsoft’un sunduğu Windows Defender ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Daha önce yayınlanmış olan Windows Defender ile Virüs Taraması Nasıl Yapılır? rehberi ile bu işlemler kolaylıkla yapılabilir.

Sistem Geri Yükleme Yapılması:

Tarayıcının virüsten temizlenmesinin en kolay yollarından biri de sistem geri yükleme yapılmasıdır. Tarayıcının virüs bulaşmadan önce olduğuna haline geri döndürülmesi virüsten temizlenmesini sağlayacaktır. Bu işlemler yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken nokta veri kaybı yaşanmaması için yeni yüklenmiş olan programların veya dosyaların yedeklenmesidir. Sistem geri yükleme için son oluşturulan noktada bu dosyalar bulunmuyorsa geri yükleme sonucunda dosyalarınız kaybolacaktır.

1. Adım : Başlat menüsündeki arama çubuğuna Denetim Masası yazılır ve Denetim Masasına tıklanır.


2. Adım : Denetim Masasında Sistem ve Güvenlik menüsüne girilir.


3. Adım : Ardından Sistem menüsüne girilir.


4. Adım : Sol kısımda bulunan Sistem Koruması seçeneğine tıklanır.


5. Adım : Sistem Geri Yükleme… butonuna tıklanır.


6. Adım : Sistem Geri Yükleme adımları takip edilerek işlemler tamamlanır.

Bu rehberimizde Tarayıcıya Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir? sorusunu ayrıntılı bir şekilde açıklayarak virüsten kurtulmak için yapılacak adımları düzenledik. Daha fazlasını sormak veya öneri paylaşmak isterseniz sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...