Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Sony Playstation Q Lite El Konsolu Geliyor

Sony’nin yeni bir taşınabilir PlayStation konsolu üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. Şimdilik Q Lite kod adına sahip olan cihazın bazı özellikleri ve görünümü internete sızdı. İşte Sony’nin yeni el konsolu hakkında bilinenler.

Playstaiton Q Lite Özellikleri

Sony, video oyun sektörünün en önemli oyuncularından biri. PlayStation markasıyla milyonlarca oyuncuya ulaşan şirket, aynı zamanda el konsolu piyasasında da yer alıyor. Sony’nin şimdiye kadar çıkardığı iki el konsolu var: PlayStation Portable (PSP) ve PlayStation Vita (PS Vita). Bu iki cihaz da oyuncular tarafından beğenilmiş ve yüksek satış rakamlarına ulaşmıştı.

Ancak Sony, uzun bir süredir el konsolu piyasasından uzak duruyor. PS Vita’nın üretimi 2019 yılında sona ermişti. O zamandan beri Sony’nin yeni bir el konsolu çıkaracağına dair herhangi bir işaret yoktu. Ta ki şimdiye kadar.

Oyun dünyasının önemli sızıntı kaynaklarından Tom Henderson, Insider Gaming’de yayınladığı bir raporla Sony’nin yeni bir el konsolu üzerinde çalıştığını iddia etti. Henderson’a göre Sony’nin yeni el konsolu Q Lite kod adını taşıyor ve PlayStation 5 ile uyumlu olacak.

Q Lite hakkında sızdırılan bazı bilgiler şöyle:

  • Cihaz, PlayStation 5’in oyun kumandasına benzeyecek ve 8 inçlik LCD dokunmatik ekrana sahip olacak.
  • Cihazda bulut oyun desteği olmayacak. Oyun oynamak için Sony’nin Uzaktan Oynatma özelliğini kullanarak PS5’teki oyunları başka bir cihaza aktarmak gerekecek.
  • Cihaz, 1080p ve 60 FPS özelliklerine sahip olacak ve sürekli internete bağlı olması gerekecek.
  • Cihazda uyarlanabilir tetik ve dokunsal geri bildirim gibi özellikler de yer alacak.

Q Lite’ın ne zaman tanıtılacağı veya çıkış yapacağı henüz belli değil. Ancak 2024 yılında çıkması beklenen PlayStation 5 Pro’dan önce piyasaya sürülebileceği söyleniyor.

Sony’nin yeni el konsolu Q Lite hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bu cihazla ilgilenir misiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

The Witcher serisinin dördüncü oyunu, heyecan verici bir gelişmeyle geri dönüyor. Oyun direktörü Sebastian Kalemb‘in açıklamalarına göre, Geralt of Rivia‘nın serideki rolü hala belirsizliğini...

Oyun Haberleri

Rockstar Games, uzun süredir beklenen Grand Theft Auto serisinin yeni oyunu GTA 6 için heyecan verici bir adım atıyor. 5 Aralık TSİ 17:00’de yayınlanacak...

Oyun Haberleri

Birçok oyunseverin heyecanla beklediği Grand Theft Auto VI‘nın ilk fragmanı, 5 Aralık Salı günü TSİ 17:00’da resmi olarak tanıtılacakken beklenmedik bir şekilde saatler önce...

Oyun Haberleri

Rockstar Games, uzun bir bekleyişin ardından sonunda Grand Theft Auto 6‘yı duyurdu. Sızıntılar nedeniyle duyuru hızlandırılsa da, heyecanlı hayranlar için fragmanın yayınlanması büyük bir...