Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Snapdragon 8 Gen 2 Yeni CPU Yapılandırmasıyla Geliyor

Önümüzdeki yıl Galaxy S23’te olmak üzere birçok amiral gemisi işlemciye güç verecek olan Snapdragon 8 Gen 2’nin daha önce hiç denenmemiş bir CPU yapılandırmasıyla geleceği konuşuluyor.

Söylentilere göre Qualcomm’un halihazırda 1 + 2 + 2 + 3 konfigürasyonu şeklinde olması beklenen CPU yapılandırmasını değiştirerek 1 + 4 + 3 konfigürasyonuna karar verdiği ve rekabete karşı üstünlük sağlamak için dört yüksek performanslı altın çekirdek kullanılacağı iddia ediliyor.

Snapdragon 8 Gen 2’nin Diğer İşlemcilerle Kıyaslaması

Sızıntıların kaynağı Kuba Wojciechowski’ye göre Snapdragon 8 Gen 2, iki Cortex-A710 ve iki Cortex-A715 çekirdeğinin birleşimi yerine dört Cortex-A715 çekirdeğine sahip olacak ve güncellenen yapılandırmanın aşağıdaki gibi olacağı söyleniyor.

  • Bir Cortex-X3 çekirdeği
  • Dört Cortex-A715 çekirdeği
  • Üç Cortex-A510 çekirdeği

Sızıntıları yapan kaynak. Qualcomm’un şu anda MediaTek’in henüz piyasaya sürülmemiş Dimensity 9200’ü olan rekabete karşı yüksek bir performans üstünlüğü elde etmek için bu dört “altın” CPU çekirdeğine geçeceğini belirtiyor. Bununla birlikte, Dimensity 9200, eski 1 + 3 + 4 CPU yapılandırmasını benimsediğinden, Snapdragon 8 Gen 2’nin çok çekirdekli testlerde liderlik kazanabileceği görülüyor.

Bu yeni yapılandırmanın güç verimliliğinde nasıl bir performans izleyeceği henüz bilinmiyor. Çünkü daha önce hiçbir işlemci firması bu kadar güçlü çekirdeklerin bir arada olduğu bir yapılandırma tercih etmemişti. Ancak Qualcomm’a göre yeni Snapdragon 8 Gen 2, önceki nesle göre aynı verimlilikte yüzde 20 performans artışı sağlayacak.

Son olarak 15 Kasım’da tanıtımı gerçekleşecek amiral gemisi işlemcisi ile ilgili yeni haberler geldikçe sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Manor Lords, şehir kurma oyunları tutkunları arasında büyük heyecan uyandıran bir oyun olarak öne çıkıyor. Steam’in en çok arananlar listesinde zirveye yerleşen bu oyun,...

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Telefon Haberleri

Motorola’nın yeni amiral gemisi Motorola Edge 50 Ultra’nın özellikleri sızdırıldı. 16 Nisan’da resmi tanıtımı yapılacak olan bu cihaz, teknoloji meraklılarının dikkatini çekmeyi başardı. İşte...

Telefon Haberleri

Vivo’nun yeni orta-üst seviye telefonu Vivo V30, Türkiye pazarına giriş yaptı. Fiyat baremine göre amiral gemisi özelliklere sahip telefonun detaylarına bir göz atalım. Vivo...