Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Sitenin Mobil Sürümünü PC’de Nasıl Görebilirsiniz?

Gelişen teknoloji ile beraber birçok uygulama ve internet sitesi farklı mobil cihazlara da uygun versiyonları ile geliştirilmeye başlandı. Mobil sürüm sayesinde bir internet sitenin telefon, tablet ve bilgisayarlarda görünümleri genellikle birbirinden çok farklı olabiliyor. Kullanıcılar internet sitelerinin mobil sürümlerini daha çok sevdiğinden bilgisayarlarında da bu versiyonu görmeyi tercih ederken, yazılım geliştiriciler mobil sürümler üzerinde yaptıkları değişiklikleri görmek için bu özellikleri kullanıyor. Bu yazımızda Sitenin Mobil Sürümünü PC’de Nasıl Görebilirsiniz? sorusunun yanıtı hem kullanıcılar hem de yazılım geliştiriciler için cevaplıyoruz.

Sitenin Mobil Sürümünü PC’de Kullanmak Kolay Mı?

Bir internet sitesinin mobil sürümü birçok farklı nedenden tercih edilebilmektedir. Çoğunlukla yazılım geliştiricilerin kullandığı bu yöntemi zaman zaman internet sitelerinin mobil versiyonlarını daha çok seven kullanıcılar da tercih etmektedir. Yazılım geliştiricilerin kullandığı yöntemlerden bahsedilince kullanıcılar bu işlemlerin zor olduğunu düşünse de aslında birkaç tıklama ile internet sitelerinin mobil versiyonlarına erişilebilir. Bu işlemlerin kolay olmasının en büyük nedeni ise tarayıcıların bu işlemleri destekliyor olmasıdır.

Google Chrome, Microsoft Edge, Opera, Mozilla Firefox gibi birçok popüler tarayıcı da ekstra bir tool veya uygulama ihtiyacı olmadan sitelerin mobil versiyonları görüntülenebilir. Bu işlemler ile uğraşmak istemeyenler ve daha pratik bir yol arayanlar için ise sitelerin mobil versiyonlarını görüntülemeyi sağlayan uygulamalar ve internet siteleri de mevcuttur. Yazımızda tarayıcılar için ve uygulamalar ile internet sitelerine geçişi ayrıntılı bir şekilde açıkladık.

Google Chrome ile İnternet Sitelerinin Mobil Sürümlerinin Görüntülenmesi

Birçok tarayıcı internet sitelerinin mobil versiyonlarının görüntülenmesi için yazılım geliştirici özelliklerini aktif etmiştir. Google Chrome en çok tercih edilen tarayıcılardan biridir ve sadece bir kaç tıklama yardımı ile internet sitelerinin mobil sürümleri görüntülenebilir.

Google Chrome’u açın ve mobil versiyonunu görmek istediğiniz internet sitesinin adresini yazarak sitenin yüklenmesini bekleyin.

İnternet sitesi yüklendikten sonra site görünümünün herhangi bir yerine fare imlecini getirerek sağ tıklayın.

Açılan menüden Inspect butonuna tıklayın.

Tarayıcınızın sağ kısmında internet sitesinin Developer Tool’ları açılacaktır.

Bu sekmenin sol üstünde bulunan mobil cihaz simgesine tıklanır.

İnternet sitesi görünümünün bulunduğu alan mobil sürüme geçtiği görülür.

İnternet sitelerinin görünümleri mobil cihazların ekran boyutlarına göre farklılık gösterdiğinden dolayı sol üstte bulunan Dimensions butonuna tıklanarak hangi cihazdaki mobil versiyon kullanılmak isteniyorsa seçilebilir.

Microsoft Edge ile İnternet Sitelerinin Mobil Sürümlerinin Görüntülenmesi

En çok tercih edilen bir diğer tarayıcı Microsoft Edge ile de benzer yöntemler kullanılarak internet sitelerinin mobil sürümleri görüntülenebilir. Google Chrome ile yapılan işlemlerde çok büyük farklılık olmasa da simgeler ve görünümler farklılık göstermektedir.

Microsoft Edge açılarak mobil sürümü görüntülenmek istenen internet sitesinin adı adres çubuğuna yazılır ve sitenin yüklenmesi beklenir.

İnternet sitesinin herhangi bir yerine fare imleci getirilerek sağ tıklanır ve açılan menüde Inspect butonu bulunarak tıklanır.

Tarayıcı görünümünün sağ kısmında yazılım geliştirici uygulamaları açılacaktır.

Yazılım Geliştirici uygulamaları bölümünün sol üst tarafında bulunan mobil cihazlar simgesine tıklanır ve internet sitesi görünümü mobil cihaz görünümüne geçer.

Farklı mobil cihazlar için mobil sürümlerde farklılık olacağından dolayı görünümü tercih edilen mobil cihazın marka modeli Dimensions butonuna tıklanarak seçilebilir.

Uygulamalar Yardımı ile İnternet Sitelerinin Mobil Sürümlerinin Görüntülenmesi

Birçok farklı uygulama internet sitelerinin mobil sürümlerine geçişi kolaylaştırmak için mobil cihaz görünümüne geçiş hizmeti vermektedir. Tarayıcılar üzerinden internet sitelerinin mobil sürümlerine geçiş oldukça kolay olsa da bunu işlemi sıklıkla yapan kişiler için zaman kaybı haline gelebileceğinden uygulamalara sadece internet sitesinin adresi yazılarak mobil versiyonlara geçmek tercih edilebilmektedir.

Bu işlemlerin yapılması için birçok ücretli ve ücretsiz uygulama bulunmaktadır. Kısa bir arama ile çeşitli uygulamalar bulunabilir ve sadece internet sitesi adresi yazılarak sitelerin mobil sürümlerine geçilebilir.

Uygulamaların ücretli ve ücretsiz versiyonları olabildiğinden dolayı kullanıcılar çoğunlukla tarayıcılar üzerinden işlem yapma eğiliminde olsa da özellikle bu işlemi sıklıkla yapan yazılım geliştiriciler için tarayıcı üzerinden yapılan işlemler zaman kaybı oluşturabileceğinden uygulamalar tercih edilebilmektedir.

 

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Telefon Haberleri

Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 Ultra’yı tanıttı. Yeni Vane Design tasarım diliyle gelen telefonun özelliklerine bir göz atalım. Huawei Pura 70 Ultra...

Telefon Haberleri

Honor, yeni amiral gemisi akıllı telefonu Honor Magic 6 Pro’yu tanıttı. Ön kayıta özel indirim fırsatları sunan cihazın özelliklerine bir göz atalım. Honor Magic...

Teknoloji Haberleri

Ekran kartı fiyatları mining döneminden beri dalgalı seyrediyor. Mining döneminde hem stok yoktu hem de ekran kartları bir hayli yüksekti. Fakat mining döneminin bitmesiyle...