Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Samsung, İlk Entegre Dokunmatik Alana Sahip OLED Ekranı Tanıtabilir

Daha önce Apple’ın OLED panelli iPad ve MacBook modellerini gelecek yıl piyasaya sürmeyi planladığı bildirilmişti. Apple’ın geçişi zaman alabilirken, Koreli dev, dokunmatik sensörleri doğrudan panele entegre eden dizüstü bilgisayarlar için OLED ekranların seri üretimine hazırlanıyor. Samsung, teknolojiyi 3 Şubat’ta yaklaşan Galaxy Book 3 dizüstü bilgisayarlarında tanıtabilir.

Samsung Önümüzdeki Hafta İlk Entegre Dokunmatik Alana Sahip OLED Dizüstü Bilgisayarını Piyasaya Sürebilir

Samsung’un dizüstü bilgisayar ekranları için OLED çoğunluğuna atlaması, birçok şirketin yararlanacağı bir hareket olarak görülüyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi Apple, yakın gelecekte MacBook’un yanı sıra belirli iPad Pro serisindeki tabletlerinde de OLED ekranları kullanmayı düşünüyor ve Samsung’un panellerin geliştirilmesine öncelik vermesi planlanlıyor.

Samsung’un OLED panelleri, ekranın daha ince olmasını sağlayan hücre içi dokunmatik AMOLED teknolojisini kullanır. Önceden, dokunmatik kontroller için panelin üstüne bir dokunmatik ekran filmi eklenmesi gerekiyordu. En son gelişmeler ile elde edilen OLED paneli ise, dokunmatik sensörleri entegre eden dünyada türünün ilk örneği olacak. Panellerin 3K çözünürlüğü ve 120Hz yenileme hızını destekleme özelliği ile 13 inç ve 15 inç boyutlarında olması bekleniyor.

Apple, iPhone X’in piyasaya sürülmesinden bu yana üst düzey iPhone’larında Samsung’un OLED panellerini kullanıyor. Şimdi, Apple’ın gelecekteki iPad Pro ve MacBook modellerinde OLED teknolojisini kullanmayı planladığı söyleniyor. Önde gelen analist Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, ilk OLED MacBook’u önümüzdeki yıl piyasaya sürecek. Ancak ekran analisti Ross Young geçtiğimiz günlerde Apple’ın gelecek yıl 13 inç MacBook Air’de OLED ekranları kullanacağını belirtmişti. Öte yandan Bloomberg’den Mark Gurman ise Apple’ın 2025’te OLED dokunmatik ekranlı MacBook Air’i piyasaya süreceğini iddia ediyor. 

Son olarak bu söylentiler devam ederken Samsung’un 1 Şubat 2023’te gerçekleştireceği etkinlikte daha çok ayrıntının gün yüzüne çıkması bekleniyor.

 

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Ubisoft, bu yılki Ubisoft Forward etkinliğinde, merakla beklenen Assassin’s Creed Shadows için kapsamlı bir oynanış fragmanı sundu. Bu genişletilmiş gösterim, oyunun detaylarına dair birçok...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....