Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Oyun Haberleri

Riot Games Siber Saldırıya Uğradı!

Geçen hafta League of Legends yayımcısı Riot Games’in bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığı ortaya çıktı ve şimdi şirket, hasarın boyutunu açıkladı. İyi haber şu ki, kullanıcı verileri görünüşe göre bu saldırıdan etkilenmemiş. League of Legends, mobil oyun Teamfight Tactics ve bazı eski hile önleme yazılımlarının çalındığını doğruladıkları için haberler Riot’un kendisi için pek iyi değil. Riot, kaynak kodunu geri almak için fidyeyi ödemeyecek ve bunun için önlemler almaya devam edecek gibi duruyor.

Riot Games

Bu açıkça Riot için bir baş ağrısı olsa da, bunun League of Legends hilecileri için bir nimet olabileceği konusunda da uyardılar. Biraz daha hafif bir not olarak, kodda çeşitli deneysel modların ve özelliklerin bulunabileceği ancak bunların hiçbiri için tam bir sürümün garanti edilmediği konusunda da açıklama yaptılar.

Riot Games Tarafından Yapılan Resmî Açıklama İse Şu Şekilde:

“Söz verdiğimiz gibi, sizi geçen haftaki siber saldırının durumu hakkında bilgilendirmek istedik. Hafta sonu boyunca, analizimiz LoL’ün [Teamfight Tactics] kaynak kodunun ve eski bir hile karşıtı platformun saldırganlar tarafından çalındığını doğruladı. Bugün bir fidye e-postası aldık. Bu konu hakkında fazla konuşmaya gerek yok, fidyeyi ödemeyeceğiz. Bu saldırı, yapı ortamımızı bozsa da ve gelecekte sorunlara neden olabilse de şu konuda çok şanslıyız, hiçbir oyuncu verisinin veya oyuncu kişisel bilgisinin ele geçirilmediğinden eminiz.

Doğrusu, kaynak kodunun herhangi bir şekilde açığa çıkması, yeni hilelerin ortaya çıkma olasılığını artırabilir. Saldırıdan bu yana, hile önleme üzerindeki etkisini değerlendirmek ve gerekirse düzeltmeleri olabildiğince çabuk uygulamaya hazır olmak için çalışıyoruz. Yasa dışı olarak elde edilen kaynak kodu, bir dizi deneysel özellik de içeriyor. Bu oyun modlarından bazılarının ve diğer değişikliklerin eninde sonunda oyuncuların ilgisini çekmesini umsak da, bu içeriğin çoğu prototip aşamasında ve yayımlanacağının garantisi yok.

Güvenlik ekiplerimiz ve dünya çapında tanınan harici danışmanlarımız, saldırıyı değerlendirmeye ve sistemlerimizi denetlemeye devam ediyor. Ayrıca kolluk kuvvetlerine de haber verdik ve onlar saldırıyı ve arkasındaki grubu soruştururken onlarla aktif bir işbirliği içindeyiz. Kendimizi şeffaflığa adadık ve gelecekte saldırganların tekniklerini, Riot’un güvenlik kontrollerinin başarısız olduğu alanları ve bunun bir daha yaşanmamasını sağlamak için attığımız adımları ayrıntılı olarak açıklayan tam bir rapor yayınlayacağız. Geçen haftadan bu yana çok ilerleme kaydettik ve hafta içinde bazı şeyleri onaracağımıza inanıyoruz, bu da ileriye dönük normal yama düzenimizde kalmamızı sağlayacak. Lig ve TFT ekipleri, bunun her oyun için ne anlama geldiği konusunda sizi yakında bilgilendirecek.”

Aşkın Berbergil, 2003 yılında Ankara'da dünyaya gözlerimi açtım, başta Donanım Arşivi olmak üzere birçok yerde E-spor ve Gaming üzerine Editörlük yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra üniversite sınavı çalışmalarıma devam ediyorum. Profilimde bulunan sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

Rainbow Six Siege, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana oyuncuların ilgisini çeken ve devamlı olarak güncellenen bir oyun haline geldi. Ubisoft’un 5v5 FPS oyunu,...

İnceleme

Üst seviye dizüstü bilgisayarlar aslında sadece oyun oynamak için üretilmiyor. Bunun en net örnekleri MSI’ın Titan serisi dizüstü bilgisayarları diyebiliriz. Aslında bunlar oyuncu dizüstü...

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy A serisini genişletmeye devam ediyor. Serinin yeni üyesi Galaxy A55 5G, Google Play Console’da listelendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı. Bu...