Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Nvidia, GeForce RTX 4000 Serisini Resmi Olarak Tanıttı!

Nvidia’nın “Ada Lovelace” kod adlı GeForce RTX 4000 serisi ekran kartları bir süredir gündemde. Çünkü ortaya atılan ilk iddialar beklentileri bir hayli yükseltmişti. 2 katına varan performans bilgileriyle birlikte insanlar heyecanlanmıştı. Bu belirsizlik ise az önce sona erdi. Çünkü Nvidia’nın az önce yaptığı lansmanla birlikte GeForce RTX 4000 serisi ekran kartları resmi olarak tanıtıldı. İşte GeForce RTX 4000 serisi hakkındaki detaylar ve fiyatları!

İşte RTX 4000 Serisi Ekran Kartları

Nvidia, GeForce RTX 4000 serisinde çok ciddi bir performans farkı elde etmiş gibi görünüyor. Aslında 4 NM üretim süreciyle gelen ADA LOVELACE kod adlı bu ekran kartlarında tek değişen şey performans artışı olmuyor. Çünkü bunun yanı sıra 3. nesil RTX’e geçiş yapılıyor. Işın izleme konusunda çok daha detaylı seçenekler sunuluyor, bu da yapay zeka tarafında yapılan devasa yatırımla da bağdaştırılabilir. Çünkü tensor çekirdekleri RTX 4000 serisinde katlarca daha fazla.

Tabii diğer merakla beklenen bir teknoloji daha var. Bu da DLSS oluyor. Artık DLSS 3 de resmi olarak tanıtıldı. Bu da daha fazla gelişen yapay zekayla birlikte artık çok daha net bir görüntü sağlıyor ve FPS değerini daha yükseklere taşıyor. DLSS 3 hakkında çok daha detaylı bilgilerin olduğu yeni bir yazı hazırlayacağız, bizi takip etmeyi unutmayın.

ADA LOVELACE Mimarisi

GeForce RTX 4000 serisi beklentileri yükselten iddiaları kesinlikle karşılayacakmış gibi görünüyor. Çünkü bu mimaride özellikle ışın izleme ve yapay zeka tarafında DEVASA iyileştirmelerin söz konusu olduğu duyuruldu. Örneğin bir önceki nesil “Ampere” mimarili tepe seviye RTX 3080 Ti ekran kartında 78 ışın izleme çekirdeği ve 320 tensor çekirdeği olduğunu görmekteyiz. Yeni nesil ekran kartlarında bu değerler 200 ışın izleme çekirdeği ve 1400 tensor çekirdeğine kadar yükselebilmekte. 

Bu devasa fark haliyle ışın izleme ve DLSS performansı tarafında da mükemmel geliştirmelere önayak oluyor. Tabii bütün bu geliştirmeler beraberinde verimlilik de gerektiriyor. Bu tarafta da 450W TDP değerinde önceki nesile göre katlarca daha yüksek performans elde edilebiliyor. Örneğin 350W tüketen bir RTX 4000 serisi ekran kartı, 350W tüketen bir RTX 3000 serisi ekran kartından 2 kat~ daha performans verebiliyor.

Nvidia GeForce RTX 4090 Ekran Kartı

GeForce RTX 4000 serisinin şu anki en tepe seviye modeli RTX 4090 oluyor. 24 GB GDDR6X bellekle gelecek olan bu modelin RTX 3090 Ti modelinden 2 katı civarlarında daha fazla performans vereceği belirtilmiş, bu da aylar önce ortaya atılan iddiaları doğruluyor. Fiyat tarafında ise 1599 dolar belirlenmiş. Piyasaya sürülme tarihi tarafında ise 12 Ekim 2022 tarihi bildiriliyor. Ayrıca bu ekran kartının 450W TDP değerine sahip olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Nvidia GeForce RTX 4080 Serisi

GeForce RTX 4080 serisinde ise yine sızıntılarla örtüşecek şekilde 2 farklı model görünüyor. Bu serinin de RTX 3080 Ti modelinden 2 katı civarlarında daha fazla performans verdiği bildirilmiş. Bu modellerden biri 16 GB GDDR6X belleğe sahip olan, bu modelin 1199 dolar başlangıç fiyatına sahip olacağı belirtilmiş.

12 GB GDDR6X modelinin ise 899 dolar başlangıç fiyatına sahip olacağı belirtiliyor. 16 GB modelin 320W TDP değerine sahip olduğu biliniyor. Fakat 12 GB belleğe sahip modelin performans tarafında da kırpıldığı tahmin ediliyor.

Yeni nesil ekran kartları hakkında verilen bilgiler şu anlık bukadar, yeni bilgiler paylaştıkça yazımızı güncelliyor olacağız.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun Haberleri

Bugün Riot Games ve VALORANT 12 Haziran 2024’te çıkacak olan en yeni haritası Abyss’i duyurdu. Abyss VALORANT’ın sınırları olmayan ilk haritası ve oyuncuları yetenek...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6, Xbox Games Showcase etkinliğinde geniş bir tanıtım yaptı ve ardından düzenlenen detaylı bir etkinlikte oyun...