Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Sinema Haberleri

Disney, Hulk ve Namor’un Haklarını Geri Almaya Hazırlanıyor

Çizgi roman ve süper kahraman evrenleri denildiği zaman ilk akla gelen firmalardan birisi olan Marvel, kurulduğu günden bu güne birçok karakteri yarattı ve yaratmaya devam ediyor. Ancak Marvel, sürekli parası olan bir firma değildi.

2009 yılında Bob Iger yönetiminde ki Disney, Marvel‘i bünyesine katmadan önce firma maddi zorluklar ile karşı karşıyaydı. Bu süre zarfında sahip olduğu birçok karakterin haklarını satmak zorunda kalan Marvel, Disney‘in de desteği ile beraber tüm karakterlerinin haklarını geri almaya başladı. Ancak hala daha Marvel Sinematik Evreni‘nin ve tüm Marvel karakterlerinin en popülerlerinden birisi olan Hulk‘un tüm haklarına sahip değil.

Hulk ve Namor’un Dağıtım Hakları Disney’de Değil

Birçok Marvel Sinematik Evreni yapımında Hulk‘ı izliyor olsakta bir türlü solo bir Hulk filmi izleyemedik. Bunun en büyük nedeni karakterin yapım haklarının Marvel‘e ait olması ve dağıtım haklarının ise Universal Pictures‘e ait olması. Hulk‘ın yanı sıra Black Panther: Wakanda Forever filminde izlediğimiz Namor‘un da yapım hakları Marvel‘a ait fakat dağıtım hakları ise Universal Pictures‘e ait.

Bu nedenle Disney, tüm gelirini kendisi elde edemeyeceği solo Hulk ve Namor filmi yapmak yerine karakterlerin hikayelerini tüm gelirini kendisi elde ettiği farklı yapımlarda işlemeyi tercih ediyordu.

Disney, Bu Hakları Yakında Satın Alabilir

Wall Street analisti Jason Bazinet, The Wrap ile yaptığı söyleşi sırasında Bazinet, “Disney tüm Marvel IP’lerine sahip olsa da Universal, Hulk ve Namor‘un dağıtım haklarına sahip. Disney bir Hulk veya Namor filmi yaparsa, Comcast filmi Peacock‘ta dağıtabilir.” açıklamasını yaptı. Ayrıca Bazinet, “Hulu satılırsa, Disney bunu kullanabilir.. Bu dağıtım haklarını güvence altına alma fırsatı.” eklemesini açıklamasına yaptı.

Bazinet, Disney‘in Hulu‘yu tamamen satın almak yerine daha değerli anlaşmalar sayesinde platformda ki hisselerinden vazgeçebileceğini söylüyor. Daha değerli anlaşmalar ise; Marvel‘ın 1996’da iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldıktan sonra ayakta kalmak için sattığı varlıklar. Bazinet, Disney‘in Hulu hisselerini satın almak yerine Marvel’in satmak zorunda kaldığı tüm hakları satın alabileceğini düşündüklerini dile getiriyor.

2002 Bursa doğumlu Emre Özcan uzun yıllardır çeşitli internet sitelerinde editörlük yapmaktadır. Özcan, son olarak Donanım Arşivi'nde sinema kategorisinde içerikler yazmakta.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyun dünyasının dikkatini çekmeye ve oyuncuları mutlu etmeye devam ediyor. Her hafta düzenlediği ücretsiz oyun etkinliği, bu hafta yine iki oyunla birlikte...

Oyun İndirimleri

Amazon Prime aboneliği, her ay oyun severlere çeşitli ücretsiz oyunlar ve içerikler sunan Prime Gaming‘i içeriyor. Ekim 2023‘te PC oyuncuları için sunulan bu avantajlarla,...

Oyun Haberleri

Valve, uzun süredir beklenen Counter-Strike 2 oyununu dünya çapında piyasaya sürdüğünde, oyuncu topluluğu bunun büyük bir an olacağını biliyordu. Ancak hiç kimse, oyunun sadece...

Haber

Türkiye’de aylardır öğrenciler için vergi indirimi konuşuluyor. Bu vergi indirimi ise cep telefonları ve bilgisayarlarda yapılacaktı. Duyuru yapıldığında pek bir detay verilmemişti. Bir süre...