Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Sinema Haberleri

Disney, Hulk ve Namor’un Haklarını Geri Almaya Hazırlanıyor

Çizgi roman ve süper kahraman evrenleri denildiği zaman ilk akla gelen firmalardan birisi olan Marvel, kurulduğu günden bu güne birçok karakteri yarattı ve yaratmaya devam ediyor. Ancak Marvel, sürekli parası olan bir firma değildi.

2009 yılında Bob Iger yönetiminde ki Disney, Marvel‘i bünyesine katmadan önce firma maddi zorluklar ile karşı karşıyaydı. Bu süre zarfında sahip olduğu birçok karakterin haklarını satmak zorunda kalan Marvel, Disney‘in de desteği ile beraber tüm karakterlerinin haklarını geri almaya başladı. Ancak hala daha Marvel Sinematik Evreni‘nin ve tüm Marvel karakterlerinin en popülerlerinden birisi olan Hulk‘un tüm haklarına sahip değil.

Hulk ve Namor’un Dağıtım Hakları Disney’de Değil

Birçok Marvel Sinematik Evreni yapımında Hulk‘ı izliyor olsakta bir türlü solo bir Hulk filmi izleyemedik. Bunun en büyük nedeni karakterin yapım haklarının Marvel‘e ait olması ve dağıtım haklarının ise Universal Pictures‘e ait olması. Hulk‘ın yanı sıra Black Panther: Wakanda Forever filminde izlediğimiz Namor‘un da yapım hakları Marvel‘a ait fakat dağıtım hakları ise Universal Pictures‘e ait.

Bu nedenle Disney, tüm gelirini kendisi elde edemeyeceği solo Hulk ve Namor filmi yapmak yerine karakterlerin hikayelerini tüm gelirini kendisi elde ettiği farklı yapımlarda işlemeyi tercih ediyordu.

Disney, Bu Hakları Yakında Satın Alabilir

Wall Street analisti Jason Bazinet, The Wrap ile yaptığı söyleşi sırasında Bazinet, “Disney tüm Marvel IP’lerine sahip olsa da Universal, Hulk ve Namor‘un dağıtım haklarına sahip. Disney bir Hulk veya Namor filmi yaparsa, Comcast filmi Peacock‘ta dağıtabilir.” açıklamasını yaptı. Ayrıca Bazinet, “Hulu satılırsa, Disney bunu kullanabilir.. Bu dağıtım haklarını güvence altına alma fırsatı.” eklemesini açıklamasına yaptı.

Bazinet, Disney‘in Hulu‘yu tamamen satın almak yerine daha değerli anlaşmalar sayesinde platformda ki hisselerinden vazgeçebileceğini söylüyor. Daha değerli anlaşmalar ise; Marvel‘ın 1996’da iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldıktan sonra ayakta kalmak için sattığı varlıklar. Bazinet, Disney‘in Hulu hisselerini satın almak yerine Marvel’in satmak zorunda kaldığı tüm hakları satın alabileceğini düşündüklerini dile getiriyor.

2002 Bursa doğumlu Emre Özcan uzun yıllardır çeşitli internet sitelerinde editörlük yapmaktadır. Özcan, son olarak Donanım Arşivi'nde sinema kategorisinde içerikler yazmakta.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...