Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Oyun Haberleri

League of Legends 2022 Dünya Şampiyonası Rehberi

2022 League of Legends Dünya Şampiyonası geldi çattı! Turnuva 29 Eylül’de Artz Pedregal, Meksiko’da bulunan Arena Esports Stadium’da başlayacak. Peki League of Legends 2022 dünya şampiyonasının formatı ve diğer detayları nedir? Merak edilen detaylar aşağıda!

LoL Dünya Şampiyonası Nedir?

League of Legends Dünya Şampiyonası (bazen Worlds de diyoruz), dünyanın en iyi takımlarını her yıl Sihirdar Kupası ve Dünya Şampiyonluğu için mücadele etmek üzere karşı karşıya getiren prestijli, uluslararası bir turnuva. Şu anda 800’den fazla profesyonel oyuncu, 100’ün üstünde profesyonel League of Legends Esporu takımında yer alıyor ve bu takımlar, turnuvaya katılım hakkı kazanmak için yıl boyunca dünyanın dört bir yanındaki 12 ligde mücadele ediyor. Her yıl farklı bir bölgede gerçekleşen etkinliğe bu yıl Kuzey Amerika’daki dört şehir ev sahipliği yapacak ve her şehir turnuvanın farklı aşamalarına sahne olacak.

Dünya Şampiyonası Ne Zaman Gerçekleşecek?

Dünya Şampiyonası 29 Eylül’deki ön eleme aşamasıyla başlayacak ve 5 Kasım’daki finalle sona erecek. Her bir aşamanın tarihini aşağıda bulabilirsiniz.

Format Nasıl?

Dünya Şampiyonası üç aşamadan oluşuyor: Ön eleme aşaması, grup aşaması ve son olarak da eleme aşaması (çeyrek finaller, yarı finaller ve final). Aşağıda her bir aşamanın ayrıntılı bilgilerini bulabilirsiniz.

Dünya Şampiyonası Nerede Gerçekleştirilecek?

2022 Dünya Şampiyonası, 29 Eylül’de Meksiko’da başlayacak ve 5 Kasım’da San Francisco’da sona erecek.

 • Ön Elemeler: 29 Eylül – 4 Ekim, Arena Esports Stadium, Artz Pedregal, Meksiko/Meksika.
 • Grup Aşaması: 7-10 Ekim ve 13-16 Ekim, Hulu Theater, Madison Square Garden, New York/ABD.
 • Çeyrek Finaller: 20-23 Ekim, Hulu Theater, Madison Square Garden, New York/ABD.
 • Yarı Finaller: 29-30 Ekim, State Farm Arena, Atlanta, Georgia/ABD.
 • Final: 5 Kasım, Chase Center, San Francisco, Kaliforniya/ABD.

Hangi Takımlar Yarışıyor?

Her bir bölgenin yerleştirmeleri geçmişteki uluslararası performansına göre belirleniyor. İstikrarlı şekilde iyi sonuçlar alan bölgelerden yerleşen takımların bazıları doğrudan grup aşamasına ilerliyor. Diğer bölgelerse turnuvaya daha az takım gönderebiliyor veya bu takımların mücadeleye ön eleme aşamasından başlaması gerekiyor.

Bu yıl yarışacak takımlar şunlar:

ÇİN – LPL

 1. Sıra: JingDong Gaming Intel (JDG)
 2. Sıra: TOP Esports (TOP)
 3. Sıra: Edward Gaming Hycan (EDG)
 4. Sıra: Royal Never Give Up (RNG)

KORE – LCK

 1. Sıra: Gen.G (GEN)
 2. Sıra: T1 (T1)
 3. Sıra: DWG KIA (DK)
 4. Sıra: DRX (DRX)

AVRUPA – LEC

 1. Sıra: Rogue (RGE)
 2. Sıra: G2 Esports (G2)
 3. Sıra: Fnatic (FNC)
 4. Sıra: MAD Lions (MAD)

KUZEY AMERİKA – LCS

 1. Sıra: Cloud9 (C9)
 2. Sıra: 100 Thieves (100T)
 3. Sıra: Evil Geniuses (EG)

GÜNEYDOĞU ASYA – PCS

 1. Sıra: CTBC Flying Oyster (CFO)
 2. Sıra: Mega Bank Beyond Gaming (BYG)

VİETNAM – VCS

 1. Sıra: GAM Esports (GAM)
 2. Sıra: Saigon Buffalo (SGB)

BREZİLYA – CBLOL

 • LOUD (LOUD)

JAPONYA – LJL

 • DetonatioN FocusMe (DFM)

LATİN AMERİKA – LLA

 • Isurus (ISG)

OKYANUSYA – LCO

 • Chiefs Esports Club (CHF)

TÜRKİYE – ŞL

 • DenizBank Wildcats (IW)

Bu Takımlar Gruplara Nasıl Ayrılıyor?

Ön Eleme Aşaması Ön eleme aşamasında başlayan 12 takım üç havuza bölündü:

 • A Havuzu’nda RNG, DRX, FNC ve BYG var.
 • B Havuzu’nda FNC, EG, SGB ve DFM var.
 • C Havuzu’nda CHF, IW, ISG ve LOUD var.

Bu takımları 11 Eylül’de iki ön eleme grubuna kurayla yerleştirdik. Her ön eleme grubunda A Havuzu’ndan iki takım, B Havuzu’ndan iki takım ve C Havuzu’ndan iki takım yer alıyor. Hiçbir takım kendi bölgesinden başka bir takımla aynı grupta olamıyor.

Grup Aşaması Grup aşamasında başlayan 12 takım üç havuza bölündü:

 • A Havuzu’nda JDG, GEN, RGE ve C9 var.
 • B Havuzu’nda CFO, T1, TOP ve G2 var.
 • C Havuzu’nda 100T, SGB, DK ve EDG var.

Bu takımları dört grup aşaması grubuna kurayla yerleştirdik. Her grup her kura havuzundan bir takım içeriyor. Ön eleme gruplarında olduğu gibi hiçbir takım kendi bölgesinden başka bir takımla aynı grupta olamıyor. Bir takımın kurasının bu kuralı doğrudan ihlal edecek ya da daha sonraki bir kurada ihlaline sebep olabilecek bir pozisyona çıkması durumunda söz konusu takım uygun olan bir sonraki gruba yerleştirilecek.

Ön Eleme Aşaması: 29 Eylül – 4 Ekim

Ön elemeye katılma hakkı kazanan 12 takım, altı takımlık iki gruba ayrıldı. Her takım grubundaki diğer tüm takımlarla bir kez karşılaşacak. Bu maçların ardından her iki gruptan ilk sıradaki takımlar otomatik olarak grup aşamasına yükselecek. 3. ve 4. sıradaki takımlar beş maçlık serilerde karşı karşıya gelecek ve kazanan takımlar grup aşamasındaki son iki yer için diğer grubun ikincileriyle karşılaşacak. Bu maçlar, ön eleme aşamasından grup aşamasına çıkacak son iki takımı belirleyecek. Ön eleme aşamasındaki tüm karşılaşmaların tamamlanmasının ardından bir üst aşamaya yükselen dört takım, mevcut grup aşaması gruplarına kurayla yerleştirilecek.

Grup Aşaması: 7-10 Ekim; 13-16 Ekim

Ön eleme aşamasındaki en iyi 4 takım, grup aşamasına doğrudan katılım hakkı kazanan 12 takıma katılacak. Bu 16 takım dörderli dört gruba ayrılacak ve her takım grubundaki diğer tüm takımlarla iki kez karşılaşacak. Her gruptaki en iyi iki takım eleme aşamasına yükselecek.

Eleme Aşaması: 20-23 Ekim (Çeyrek Finaller); 29-30 Ekim (Yarı Finaller); 5 Kasım (Final)

Çeyrek finallerden, yarı finallerden ve finalden oluşan eleme aşamasına sekiz takım çıkacak. Turnuva bu aşamada tek elemeli bir fikstüre geçecek ve tüm seriler 5 maç üzerinden oynanacak. Eşleşmeler, grup aşamasının son gününün ardından sahnede çekilecek kurayla belirlenecek.

Buradan birinci çıkan takım, 2022 Dünya Şampiyonu olacak.

Nasıl İzlerim?

Bütün maçları lolespor.com adresinden izleyebilirsiniz!


 

Basın bülteninden derlenmiştir.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...