Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Telefon Haberleri

İşte İOS 16.1 ile Gelen Tüm Özellikler

Apple’ın bugün yayınlayacağı yeni işletim sistemi sürümleri olan iOS 16.1’i,  iPadOS 16’yı ve macOS 13 Ventura’yı genel kullanıma sunuyor. İsterseniz ileriye dönük bir çok ekleme içeren bu güncellemenin detaylarına bir göz atalım.

iOS 16.1, masaya getireceği ekleme sayısı göz önüne alındığında büyük bir güncelleme gibi duruyor. Apple, WWDC etkinliğinde bu özelliklerden bazılarını duyurmuştu. Ancak tüm özellikler bugün itibariyle gün yüzüne çıkıyor.

Canlı Aktiviteler

Canlı Etkinlikler, Pazartesi günü iOS 16.1’in piyasaya sürülmesiyle gelen önemli bir özelliktir. Bu özellik, spor ve yemek teslim süresi gibi etkinliklerle ilgili gerçek zamanlı güncellemeleri gösterecek. Bu özelliği çalışırken iPhone’unuzun Kilit Ekranında ve iPhone 14 Pro’daki Dynamic Island’da görebileceksiniz. Yaklaşan güncelleme ile Canlı Etkinlikler, App Store’daki üçüncü taraf uygulamalarına genişleyecektir.

Temiz Enerji Şarjı

iOS 16.1, “şebeke daha temiz enerji kaynakları kullanırken şarj sürelerini optimize ederek iPhone’un karbon ayak izini azaltmayı amaçlayan” yeni bir Temiz Enerji Şarjı özelliğine sahiptir. Ancak bu özellik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilecek.

Apple Fitness+

Yaklaşan iOS 16.1 sürümü ile Apple Fitness+ iPhone’da kullanılabilecek ve Apple Watch olmadan çalışacak. Ancak, kullanıcıların bir egzersiz sırasında kalp atış hızı ve yakılan kalorileri içeren gerçek zamanlı ölçümleri izleyemeyeceğini belirtmekte fayda var.

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı

iOS 16.1 sürümü ile iPhone kullanıcıları, Fotoğraflar uygulamasında arkadaşları ve aile üyeleriyle kolayca fotoğraf paylaşabilecekler. En son ekleme, sizin ve diğer beş kullanıcının paylaşılan kitaplığa fotoğraf eklemesine, düzenlemesine veya kaldırmasına olanak tanır.

Apple Kart Tasarruf Hesabı

Apple Card kullanıcıları Golden Sachs’tan yeni bir “yüksek getirili” tasarruf hesabı açabilecekler. Kullanıcılar, Günlük Nakit geri ödemelerinden ödülleri otomatik olarak tasarruf hesabına yatırabilecekler. Hesap, minimum para yatırma ve bakiye gereksinimleri olmadan herhangi bir ücret talep etmeyecektir. Cüzdan uygulamasında iPhone’unuzdaki tasarruf hesabını yönetebilirsiniz. Temiz enerji şarjında olduğu gibi bu özellikte sadece Amerika’da kullanılabiliyor.

Dinamik Ada için Ulaşılabilirlik

iOS 16.1 ile iPhone 14 Pro kullanıcıları Dinamik ada için Erişilebilirliği kullanabilecekler. Ulaşılabilirlik desteği ile kullanıcılar, tek elle işlemler için ekranı indirebilecekler.

Akıllı Ev Aksesuarları için Destek

iOS 16.1, uyumlu akıllı ev aksesuarlarının çeşitli platformlarda sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak tanıyan bir bağlantı standardı olan Matter desteğine sahip olacak. Apple HomeKit, Amazon Alexa ve Google Home desteği içerir. Cihazlarınızı Home uygulaması ve Siri aracılığıyla kontrol edebileceksiniz.

Anahtar Paylaşımı

iPhone’larına iOS 16.1 yüklemiş olan kullanıcılar, arabalar, oteller ve çok daha fazlası için Cüzdan uygulamasında depolanan anahtarları mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla güvenli bir şekilde paylaşabilecekler.

Son olarak bugün Türkiye saatiyle 20:00’da yayınlanması beklenen güncellemeyi telefonunuz destekliyorsa aşağıdaki yönergeyi takip edebilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme‘ye gidin ve iOS 16.1 güncellemesi göründüğünde İndir ve Yükle’ye dokunun. Eğer yazılım sırasında bir sorun ile karşılaşır ve bir önceki sürüme dönmek zorunda kalırsanız bir Lightning kablosu kullanarak iPhone’unuzu PC’nize veya Mac’inize bağlamanız ve Finder veya iTunes’da iPhone’u Geri Yükle düğmesini tıklamanız yeterlidir. Gerekli iOS 16.1 ürün yazılımı dosyası bilgisayarınıza indirilecek ve ardından geri yüklenecektir.

 

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Telefon Haberleri

Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 Ultra’yı tanıttı. Yeni Vane Design tasarım diliyle gelen telefonun özelliklerine bir göz atalım. Huawei Pura 70 Ultra...

Telefon Haberleri

Honor, yeni amiral gemisi akıllı telefonu Honor Magic 6 Pro’yu tanıttı. Ön kayıta özel indirim fırsatları sunan cihazın özelliklerine bir göz atalım. Honor Magic...

Teknoloji Haberleri

Ekran kartı fiyatları mining döneminden beri dalgalı seyrediyor. Mining döneminde hem stok yoktu hem de ekran kartları bir hayli yüksekti. Fakat mining döneminin bitmesiyle...