Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

İddia: NVIDIA GeForce RTX 4090’ın Benchmark Puanı Sızdırıldı

NVIDIA’nın yaklaşmakta olan GeForce RTX 4090 grafik kartının bir 3DMark Time Spy kıyaslaması sızdırıldığı iddia ediliyor. NVIDIA GeForce RTX 4090’ın toplam 16.384 CUDA çekirdeği için 144 SM’nin 128 SM’sini kullanması bekleniyor. Amiral gemisi grafik kartının, 96 MB L2 önbellek ve toplam 384 ROP ile gelmesi bekleniyor. Saat hızları henüz doğrulanmadı ancak TSMC 4N işleminin kullanıldığını düşünürsek 2.0-3.0 GHz aralığında saatler bekleniyor.

Bellek özelliklerine gelirsek, GeForce RTX 4090’ın 384 bit veri yolu arabiriminde 21 Gbps saat hızına sahip 24 GB GDDR6X kapasitelerine sahip belleklerle gelmesi bekleniyor. Bu, 1 TB/s’ye kadar bant genişliği sunması anlamına geliyor. Mevcut RTX 3090 Ti grafik kartıyla aynı bant genişliğidir ve güç tüketimi söz konusu olduğunda, TBP’nin 450W olarak derecelendirildiği söyleniyor, bu da TGP’nin bundan daha düşük olabileceği anlamına geliyor. Kart, 600W’a kadar güç sağlayan tek bir 16 pinli konektör ile güçlendirilecektir. RTX 3090 Ti ile gördüğümüz gibi 500W üstü özel tasarımlar almamız muhtemel olabilir.

İddia edilen NVIDIA GeForce RTX 4090 grafik kartının, bellek 21 Gbps’de (1312.75 MHz etkin) çalışırken 3.0 GHz’in (tam olarak 3015 MHz) üzerinde en yüksek saat hızlarıyla boşta 30C ve yükte 65C’de çalıştığı söyleniyor.

 

Kartın çok büyük olduğu ve bu, üçlü fan mühendisliği ile gelme ihtimali olduğu belirtiliyor. Sızıntı ayrıca bu kartın sadece 450W’lık bir TGP’ye sahip olduğunu ancak soğutucunun bundan çok daha fazlasını kaldırma kabiliyetinin olduğu söyleniyor. Bunun bir standart sürüm mü yoksa hız aşırtmalı bir sürümle kıyaslama mı olduğu kesin olarak bilinmiyor, ancak önceki performans söylentilerinin genel olarak aynı rakamlar etrafında döndüğünü düşünürsek, sızdırılan testin standart versiyona sahip bir RTX 4090’a ait olabileceği düşünülüyor.

3DMark Time Spy Extreme’de grafik kartı, RTX 3090’a göre 2 kat ve RTX 3090 Ti’ye göre %80’lik bir artışa işaret eden 20192 puan almış durumda. Bu çok büyük bir performans sıçraması anlamına geliyor. Son olarak RTX 4080 ve RTX 4070 grafik kartlarını içeren NVIDIA GeForce RTX 40 serisi grafik kartları, RTX 4090’ın yanı sıra oyunculara sunulan ilk grafik kartları arasında yer alacak. RTX 4090’ın şu ana kadar 22 Ekim’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Telefon Haberleri

Samsung’un 10 Temmuz tarihli Unpacked etkinliğinde tanıtacağı yeni nesil katlanabilir telefonlardan biri olan Galaxy Z Flip 6’nın tüm özellikleri internete sızdırıldı. İşte cihaz hakkındaki...

Sinema Haberleri

Son dönemde Cartoon Network‘ün izleyiciyle buluşturduğu yeni, kalitesiz yapımlar varolan izleyici kitlesinin ayrılmasına ve kanalın eski popülerliğini kaybederek kan kaybetmesin yol açtı. Hal böyle...

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

FromSoftware’in büyük ilgi gören oyunu Elden Ring, oyunculara yeni ve heyecan verici bir genişleme paketi sunmak üzere hazırlanıyor: Shadow of the Erdtree. Bu DLC,...