Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Haber

GPU-Z Artık 4090 ve 4080 için 16 Pinli Güç Konnektörünü Denetliyor

Pahalı bir NVIDIA ekran kartı satın aldınız ve özelliklerini kontrol etmek için GPU-Z programından teyit ediyorsunuz. Eskiden gördüğünüz sorun çıkartan, arızalı 16 pinlik 12VHPWR güç konnektörünün ucunun yanması ve ekran kartına zarar verdiği kötü faciaları da duymuş olabilirsiniz. Bu bağlamda bu haberin içeriği ve GPU-Z’in yeni sürümü tam size göre denebilir.

 

GPU-Z ile 16-in 12VHPWR güç konnektörünü denetleyebilirsiniz

Bu yeni sürüm sayesinde güç konnektörünün yanması gibi sorunları tespit etmek için GPU-Z sorunsuz bir şekilde giriş-çıkışlarını takip edebiliyor. Yani NVIDIA’nın en iyi, son model grafik kartlarından bazılarıyla birlikte verilen sorun çıkartabilen adaptörün etrafındaki sorun göz önüne alındığında bu özellik aşırı gerekli ve son kullanıcı için kullanışlı olduğu aşikar.

Yeni GPU-Z ver. 2.51.0 ile sistemdeki NVIDIA GeForce RTX 4080 ve RTX 4090’ın anlık durumunu doğru ve yanlış olmadan gözlemleyebiliyor. Ayrıca 16-pin 12VHPWR’nin arkasındaki sensörü doğru bir şekilde gözlemleyebilir.

Bu özellik sayesinde son kullanıcı kitlesi çok daha rahat edecek. Yani yazılım size adaptörü sıkıca ve doğru takıp takmadığınızı size belirtmeyecek lakin voltaj düzenleme modülünün farklı bölgeleri arasında güç dağıtımını nasıl yaptığını yansıtacak.

Bu sayede GPU-Z uygulamasını kullanan ilgili kullanıcılar ve hız aşırtmaya meraklı olan ve bu konuda uzmanlaşmış bilgisayar severler için önemli ve kullanışlı bir özellik olduğu söylenebilir.

 

GPU-Z v2.51.0 sürüm geçmişinin ayrıntıları ise aşağıda:

 

 • Vulkan bilgisinde pozitif tamsayı olarak gösterilen Negatif Toplama Ofsetleri aralığı düzeltildi.
 • NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X, RTX 3060 (GA104-B), MX750 A, RTX A500 Dizüstü Bilgisayar, RTX A4500 Gömülü, Tesla T10, Quadro K5100M (GK104-B) desteği eklendi.
 • NVIDIA GeForce RTX 4080 için tam destek eklendi.
 • NVIDIA GeForce RTX 4080 ve 4090 için BIOS Kaydetme/Yükleme desteği eklendi.
 • GeForce RTX 4090’daki yanlış transistör sayısı düzeltildi.
 • 16 pinli güç girişini izlemek için destek eklendi.
 • GeForce 40 Serisinde eksik bellek sıcaklığı düzeltildi.
 • Glenfly Gelişmiş panelindeki kilitlenme düzeltildi.
 • Gelişmiş Panel’de DLSS Taraması artık otomatik olarak başlamaz ve önce taranacak sürücüleri seçmenize olanak tanır.
 • DLSS Taramasında “Durdur” seçeneği seçildiğinde, aramanın durduğunu uygun şekilde belirten bir uyarı çıkar.
 • Vulkan uzantılarının listesi artık her satır için bir giriştir.
 • OpenCL uzantılarının listesi artık her satır için bir giriştir ve alfabetik olarak sıralanmıştır.

Editörlük kariyerine iki sene önce başlayan Berk, şimdi ise yazarlık görevine Donanım Arşivi portalı üzerinden devam ediyor. Uzun zamandır donanım, bilgisayar ve işletim sistemlerine ilgisi bulunmakla beraber bu tecrübesini de sizlerle paylaşıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...