Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Haber

Google, KataOS’u Duyurdu

ABD merkezli teknoloji devi Google, Linux haricinde başka bir taban kullanan yeni dağıtımını duyurdu. Firma, güvenlik odaklı çıkardığını ve bazı mühim şeylerle geldiğini söyledi. Peki bu KatOS nedir? Gelin, “Google, KataOS’u Duyurdu” başlığını aşağıda sizlere teferruatlı olarak anlatalım.

Google, KataOS’u Duyurdu

Teknoloji devi Google, Android gibi Linux dağıtımınları yanı sıra Linux olmayan farklı dağıtımlar da yapıyor. Onlardan biri olan KataOS duyuruldu.

Firma, güvenlik odaklı kullanılan gömülü sistemler (embedded system) için seL4 tabanlı dağıtımını Github hesabında kaynak kodları ile paylaştı. Şirketin açıklaması ise şöyle:

Bu yeni işletim sisteminin temeli olarak, mikro çekirdek olarak, seL4’ü seçtik çünkü güvenliği öne ve merkeze koyuyor; garanti gizlilik, bütünlük ve kullanılabilirlik ile matematiksel olarak güvenli olduğu ispatlandı. seL4 CAmkES çerçevesi aracılığıyla, statik olarak tanımlanmış ve analiz edilebilir sistem bileşenleri sağlamak için KataOS, uygulamaların çekirdeğin donanım güvenlik korumalarını ihlal etmesi mantıkî olarak imkansız olduğundan ve sistem bileşenleri doğrulanabilir şekilde güvenli olduğundan, kullanıcının gizliliğini koruyan doğrulanabilir güvenli bir platform sağlar. KataOS da neredeyse tamamen bunlar uygulanmaktadır. Tek tek hatalar ve arabellek taşmaları gibi tüm hata sınıflarını ortadan kaldırdığı için yazılım güvenliği için güçlü bir başlangıç ​​noktası sağlayan Rust ile yazıldı.

Bu haberimizde sizlere “Google, KataOS’u Duyurdu” başlığını sizlere anlattık. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca ilginizi çekebilecek olan “PA-RISC Nedir?” adlı makalemizi başlığın üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.phoronix.com/news/Google-KataOS

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

Rainbow Six Siege, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana oyuncuların ilgisini çeken ve devamlı olarak güncellenen bir oyun haline geldi. Ubisoft’un 5v5 FPS oyunu,...

İnceleme

Üst seviye dizüstü bilgisayarlar aslında sadece oyun oynamak için üretilmiyor. Bunun en net örnekleri MSI’ın Titan serisi dizüstü bilgisayarları diyebiliriz. Aslında bunlar oyuncu dizüstü...

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy A serisini genişletmeye devam ediyor. Serinin yeni üyesi Galaxy A55 5G, Google Play Console’da listelendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı. Bu...