Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Haber

Google, KataOS’u Duyurdu

ABD merkezli teknoloji devi Google, Linux haricinde başka bir taban kullanan yeni dağıtımını duyurdu. Firma, güvenlik odaklı çıkardığını ve bazı mühim şeylerle geldiğini söyledi. Peki bu KatOS nedir? Gelin, “Google, KataOS’u Duyurdu” başlığını aşağıda sizlere teferruatlı olarak anlatalım.

Google, KataOS’u Duyurdu

Teknoloji devi Google, Android gibi Linux dağıtımınları yanı sıra Linux olmayan farklı dağıtımlar da yapıyor. Onlardan biri olan KataOS duyuruldu.

Firma, güvenlik odaklı kullanılan gömülü sistemler (embedded system) için seL4 tabanlı dağıtımını Github hesabında kaynak kodları ile paylaştı. Şirketin açıklaması ise şöyle:

Bu yeni işletim sisteminin temeli olarak, mikro çekirdek olarak, seL4’ü seçtik çünkü güvenliği öne ve merkeze koyuyor; garanti gizlilik, bütünlük ve kullanılabilirlik ile matematiksel olarak güvenli olduğu ispatlandı. seL4 CAmkES çerçevesi aracılığıyla, statik olarak tanımlanmış ve analiz edilebilir sistem bileşenleri sağlamak için KataOS, uygulamaların çekirdeğin donanım güvenlik korumalarını ihlal etmesi mantıkî olarak imkansız olduğundan ve sistem bileşenleri doğrulanabilir şekilde güvenli olduğundan, kullanıcının gizliliğini koruyan doğrulanabilir güvenli bir platform sağlar. KataOS da neredeyse tamamen bunlar uygulanmaktadır. Tek tek hatalar ve arabellek taşmaları gibi tüm hata sınıflarını ortadan kaldırdığı için yazılım güvenliği için güçlü bir başlangıç ​​noktası sağlayan Rust ile yazıldı.

Bu haberimizde sizlere “Google, KataOS’u Duyurdu” başlığını sizlere anlattık. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca ilginizi çekebilecek olan “PA-RISC Nedir?” adlı makalemizi başlığın üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.phoronix.com/news/Google-KataOS

Semih Boran, 2005 senesinde Ankara Yenimahalle'de doğmuştur. PC, Telefon, Tablet, Oyun konsolu, gömülü sistemler, yazılım gibi kategorilerde rehber, makale ve haber yazıları yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

İkinci el bir ürün almanın riski her zaman olan bir şeydi. Fakat günümüzde ekran kartı madenciliği bittiği için piyasada ciddi anlamda 2. el ekran...

Oyun Haberleri

AMD tarafı yıllardır çok güzel oyun kampanyalarına imza atıyor. Neredeyse her dönem bir oyun hediyesi kampanyası düzenliyorlar. Bu oyun hediyesi kampanyalarından en yenisi ise...

Oyun Haberleri

Birçok popüler oyunu ücretsiz olarak oyunculara dağıtmasıyla bilinen Epic Games tarafından bu hafta verilecek oyunlar belli oldu. Macera ve FPS kategorilerini sevenler için kesinlikle değerlendirilmesi...

Oyun Haberleri

Her ay düzenli olarak kontrol ettimiz Amazon Prime üyelerinin ücretsiz olarak erişebildiği Prime Gaming, hizmetinin kullanıcılarına Şubat ayında ücretsiz olarak sunacağı oyunlar belli oldu....