Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Haber

Google, İlk Android 13 Önizlemesini Yayınladı

THYGoogle, Android uygulama geliştiricilerine bugün, Android 13’ün ilk geliştirici önizlemesi biçiminde erken ve şaşırtıcı bir Sevgililer Günü hediyesi getirdi. Bunun, yaklaşmakta olan işletim sistemine yalnızca “ilk bir bakış” olduğunu ve yalnızca geliştiricilere yönelik olduğunu belirtmek önemlidir. Genel olarak halka hazır olacak ilk beta sürümünün Nisan ayında gelmesi beklenirken, Android 13’ün son sürümünün Temmuz ayından sonra çıkması planlanıyor.

Google’ın yayınladığı tüm zaman çizelgesini gözden geçirmek için, önümüzdeki ay ikinci bir geliştirici önizlemesi, ardından Nisan’da bir beta ve Mayıs’ta bir beta, ardından Haziran’da Platform Kararlılığı (diğer şirketlerin dediği gibi sürüm adayları) ile iki adet derleme beklemeliyiz.

Neler Yenilendi?

Şimdi yeniliklere bakalım. Asıl özünde gizlilik ve güvenliğe yenilenen bir odaklanma ile Android 13, yerel ve bulut tabanlı görüntüleri güvenli bir şekilde paylaşmanın standart ve optimize edilmiş bir yolu olarak yeni bir sistem fotoğraf uygulaması getiriyor. Android belge seçicinin yaptıklarını genişletir (uygulama cihazdaki tüm medyayı görüntülemek için izne ihtiyaç duymadan dosyaları paylaşmanıza izin verir) fotoğraf ve videolar da seçmeye dahildir. Bu, sonunda Android 11 ve sonraki sürümleri çalıştıran tüm cihazlar için (Android Go hariç) Google Play güncellemeleri aracılığıyla daha fazla Android kullanıcısına yakın zamanda ulaştırılacaktır.

 

Sırada, uygulamalar konum iznine ihtiyaç duymadan Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla yakındaki cihazları keşfedebilecek ve bu cihazlara bağlanabilecek. Hızlı Ayarlar paneline özel kutucukların eklenme süreci, yeni bir API’nin yanı sıra bir uygulama liste içinden kutucuk eklemenize izin verecek yeni bir sistem iletişim kutusu ile kolaylaştırılacaktır.

Son olarak, ikon ve tema renklerini dinamik olarak ayarlama, yalnızca Google’ın değil, Android 13’teki tüm uygulama simgelerine kadar genişletilmiş durunda. Elbette, geliştiricilerin bunun çalışması için uygulamalarına uyumlu simgeler sağlamaları gerekecek. Bu özel simgeler ilk başta Pixel cihazlarda mevcut olacak, ancak Google, bunları daha fazla telefona getirmek için cihaz üreticisi ortaklarıyla birlikte çalışacağına söz veriyor.

Tabii ki, bu önizleme sürümüne güncellemeler geldikçe yazımız güncellenecek. Takipte kalın.

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sinema Haberleri

İlk olarak 2010 yılında ekranlarda karşımıza çıkan Behzat Ç. dizisi, yayınlanan 3 sezonun ardından ekranlara veda etmişti. Bu ayrılık dizinin hayranlarını üzse de aradan...

Oyun Haberleri

Geçtiğimiz haftalarda PC ve Mobil platformlara çıkış yapan ve geldiği gibi birçok kitleyi ekran başına kilitlemeyi başaran Diablo Immortal tarafından elde edilen gelirler açıklandı....

Teknoloji Haberleri

Harici ekran kartı dendiği zaman akla ilk gelen firmalar tabii ki Nvidia GeForce ve AMD Radeon tarafıydı. Fakat Intel tarafı son yıllarda harici ekran...

Teknoloji Haberleri

Nvidia GeForce RTX 4000 serisi ekran kartları hakkında şu sıralar çok fazla bilgi çıkıyor. Fakat bazı yeni bilgiler eski bilgilerle uyuşmuyor ve ortaya karışık...