Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Google, ChatGPT Rakibi “Bard”ı Duyurdu

Google sıradan arama motorlarının yerini alacak ChatGPT benzeri yapay zeka destekli bir sohbet robotu olan Bard’ı duyurdu.

Arama Motorlarına Yeni Alternatifler

Yapay zekanın hayatımızda giderek daha da çok alan kapladığı günümüzde, bir çok teknoloji şirketi de bu alanda bir birleri ile yarışmaya devam ediyor. Klasik arama motorları yavaş yavaş popülaritesini kaybederken Google, Microsoft gibi yazılım devleri de bize yapay zeka destekli sohbet robotları kullanıma sunuyor. İşte tam olarak bu bağlamda Google, Microsoft’un Open Al’ye 10 milyar dolarlık yatırımının bir ürünü olan ChatGPT’ye bir rakip olarak Bard’ı sunmaya hazırlanıyor.

Google’ın “deneysel bir konuşma AI hizmeti” olarak betimlediği Bard’ın, Google Dil Modeli (LaMDA) tarafından desteklenmesi ve genel kullanıma açılmadan önce sadece belirli test kullanıcısı grubu için kullanıma sunulması bekleniyor. Yine ilk başlarda daha kısıtlı bir Google Dil Modeli (LaMDA) tarafından desteklenecek Bard’ın daha düşük işlem gücüyle daha çok kullanıcıya ulaşması planlanıyor.

Google CEO’su Sundar Pichai ise Bard hakkında yaptığı bir açıklamada şunları söyledi;

Bard, dünyanın engin bilgisi ile büyük dil modellerimizin gücü, zekası ve yaratıcılığını birleştirmeyi amaçlıyor. Yeni, yüksek kaliteli yanıtlar sağlamak için web’deki bilgilerden yararlanıyor. En heyecan verici fırsatlardan biri, yapay zekanın bilgi anlayışımızı nasıl derinleştirebileceği ve bunu nasıl daha verimli bir şekilde faydalı bilgiye dönüştürebileceğidir. Yapay zeka, insanların aradıkları şeyin özüne inmelerini ve işleri halletmelerini kolaylaştırır. İnsanlar genellikle “bir piyanonun kaç tuşu vardır?” gibi hızlı olgusal yanıtlar için Google’a başvurmayı düşünürler. Ancak giderek daha fazla insan daha derin bilgiler için Google’a yöneliyor. Örneğin, “piyano mu yoksa gitar mı öğrenmek daha kolay ve her birinin ne kadar pratik yapması gerekiyor?” Bunun gibi bir konu hakkında bilgi edinmek, gerçekten neyi bilmeniz gerektiğini anlamak için çok çaba gerektirebilir ve insanlar genellikle çok çeşitli fikirleri veya bakış açılarını keşfetmek ister. Bard da işte tam olarak bunu sunacak.”

Google’ın CEO’su Pichai’nin söylediklerine dayanarak Bard’ın aşağıdaki gibi bir kullanım alanına sahip olması bekleniyor.

 

Son olarak Bard’ın ne zaman çıkacağı hakkında henüz net bir açıklama bulunmuyor. Ancak Google CEO’su Pichai bu yapay zeka hizmetinin “yakında” çıkacağını belirtiyor.

 

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Counter Strike Global Offensive oyunu için Source 2 güncellemesi yıllardır bekleniyordu. Bu bekleyiş en sonunda sona erdi. Geçtiğimiz gün Source 2 güncellemeli Counter Strike...

Teknoloji Haberleri

Apple, iPhone’lar için iOS 16.4’ün geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm, birçok yeni özelliği ve iyileştirmeyi beraberinde getiriyor. Peki iOS 16.4 ile neler değişecek?...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzunca bir süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bu hafta bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5, Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Resident Evil 4 Remake sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu insan oyunu bilgisayarına indirmeden önce sistem...