Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Google, ChatGPT Rakibi “Bard”ı Duyurdu

Google sıradan arama motorlarının yerini alacak ChatGPT benzeri yapay zeka destekli bir sohbet robotu olan Bard’ı duyurdu.

Arama Motorlarına Yeni Alternatifler

Yapay zekanın hayatımızda giderek daha da çok alan kapladığı günümüzde, bir çok teknoloji şirketi de bu alanda bir birleri ile yarışmaya devam ediyor. Klasik arama motorları yavaş yavaş popülaritesini kaybederken Google, Microsoft gibi yazılım devleri de bize yapay zeka destekli sohbet robotları kullanıma sunuyor. İşte tam olarak bu bağlamda Google, Microsoft’un Open Al’ye 10 milyar dolarlık yatırımının bir ürünü olan ChatGPT’ye bir rakip olarak Bard’ı sunmaya hazırlanıyor.

Google’ın “deneysel bir konuşma AI hizmeti” olarak betimlediği Bard’ın, Google Dil Modeli (LaMDA) tarafından desteklenmesi ve genel kullanıma açılmadan önce sadece belirli test kullanıcısı grubu için kullanıma sunulması bekleniyor. Yine ilk başlarda daha kısıtlı bir Google Dil Modeli (LaMDA) tarafından desteklenecek Bard’ın daha düşük işlem gücüyle daha çok kullanıcıya ulaşması planlanıyor.

Google CEO’su Sundar Pichai ise Bard hakkında yaptığı bir açıklamada şunları söyledi;

Bard, dünyanın engin bilgisi ile büyük dil modellerimizin gücü, zekası ve yaratıcılığını birleştirmeyi amaçlıyor. Yeni, yüksek kaliteli yanıtlar sağlamak için web’deki bilgilerden yararlanıyor. En heyecan verici fırsatlardan biri, yapay zekanın bilgi anlayışımızı nasıl derinleştirebileceği ve bunu nasıl daha verimli bir şekilde faydalı bilgiye dönüştürebileceğidir. Yapay zeka, insanların aradıkları şeyin özüne inmelerini ve işleri halletmelerini kolaylaştırır. İnsanlar genellikle “bir piyanonun kaç tuşu vardır?” gibi hızlı olgusal yanıtlar için Google’a başvurmayı düşünürler. Ancak giderek daha fazla insan daha derin bilgiler için Google’a yöneliyor. Örneğin, “piyano mu yoksa gitar mı öğrenmek daha kolay ve her birinin ne kadar pratik yapması gerekiyor?” Bunun gibi bir konu hakkında bilgi edinmek, gerçekten neyi bilmeniz gerektiğini anlamak için çok çaba gerektirebilir ve insanlar genellikle çok çeşitli fikirleri veya bakış açılarını keşfetmek ister. Bard da işte tam olarak bunu sunacak.”

Google’ın CEO’su Pichai’nin söylediklerine dayanarak Bard’ın aşağıdaki gibi bir kullanım alanına sahip olması bekleniyor.

 

Son olarak Bard’ın ne zaman çıkacağı hakkında henüz net bir açıklama bulunmuyor. Ancak Google CEO’su Pichai bu yapay zeka hizmetinin “yakında” çıkacağını belirtiyor.

 

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştiricisi Shadowfall Studios, oyun dünyasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. PlayStation’ın partnerleri arasında yer alan bu stüdyo, Türk mitolojisinden ilham alarak...