Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Forza Horizon 5
Forza Horizon 5

Oyun Haberleri

Forza Horizon 5’e DLSS 2.0 ve FSR 2 Geliyor

Playground Games’in efsaneleşmiş oyun serisi olan Forza Horizon’un 2 yıl önce piyasaya sürdüğü son serisi Forza Horizon 5′e yakında DLSS 2.0, DLAA ve FSR 2 teknolojileri ekleniyor.

Hali hazırda müthiş grafiklere sahip olan oyunun maalesef yüksek kare hızlarında oynamak için güçlü bir donanıma ihtiyaç duyuluyor. İşte yakında yayınlanacak güncelleme ile gelecek teknolojiler tam da bu soruna çözüm getiriyor. Oyunun grafik ayarlarını düşürmeden kare hızlarını yükseltebileceğiniz bu teknolojilere ek Forza Horizan’a yeni ışın izleme seçenekleri de ekleniyor. Aşağıda yeni ışın izleme seçeneklerinin bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

Yeni ışın izleme seçenekleri ile ilgili yapılan resmi açıklamada “Orta ve Yüksek ayarlar, ışın izleme yalnızca Forzavista’da görüntülendiğinde, eskisi gibi çalışır. Ultra ve Extreme seçenekleri, ışın izlemeyi Fotoğraf Modu, Serbest Dolaşım ve Yarışlara genişletir. Bazı ışın izleme ayarları ve senaryoları, yansımaları yarı çözünürlükte, diğerleri ise tam çözünürlükte oluşturur.” bu bilgiler paylaşılıyor. Oyunun yapımcısının yeni ışın izleme seçenekleri için önerdiği sistem gereksinimleri ise aşağıdaki gibidir.

Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Ryzen 7 3800 XT veya Intel i7-10700k
 • GPU: Radeon RX 6800 XT veya NVIDIA RTX 3080
 • VRAM: 16 GB
 • RAM: 15 GB
 • HDD: 110 GB SSD

Oyunun yeni güncellemesi ile gelecek özelliklerin tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

AMD FidelityFX Süper Çözünürlük 2 (sürüm 2.2)

 • AMD’nin en son yükseltme teknolojisini dahil ettik: FidelityFX Süper Çözünürlük 2.
 • Performans modunda 1080p çerçeve arabelleğinden 4K işlenmiş bir görüntü oluşturarak daha yüksek çözünürlüklerde daha yüksek performansa olanak tanır.

Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) 2 (sürüm 2.4)

 • Yapay zeka destekli yükseltme sağlayan NVIDIA’nın DLSS Süper Örnekleme teknolojisini kullandık.
 • Performans modunda, 1080p çerçeve arabelleğinden 4K işlenmiş bir görüntü oluşturacak ve daha yüksek çözünürlüklerde çerçeve hızlarını iyileştirecektir.
 • DLAA, yüksek kalitede yerel çözünürlüklü bir görüntünün kenar yumuşatılmasını sağlamak için AI destekli teknolojiyi kullanır.

Son olarak bu yeni özellikler ve görsel yükseltmeler 8 Kasım 2022’de yayınlanacak olan Donut Media güncellemesi ile yayınlanacak. Ayrıca Forza Horizon 5 şuanda PC(Steam ve Game Pass), Xbox One ve Xbox Series X/S üzerinden oynananiliyor.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

Rainbow Six Siege, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana oyuncuların ilgisini çeken ve devamlı olarak güncellenen bir oyun haline geldi. Ubisoft’un 5v5 FPS oyunu,...

İnceleme

Üst seviye dizüstü bilgisayarlar aslında sadece oyun oynamak için üretilmiyor. Bunun en net örnekleri MSI’ın Titan serisi dizüstü bilgisayarları diyebiliriz. Aslında bunlar oyuncu dizüstü...

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy A serisini genişletmeye devam ediyor. Serinin yeni üyesi Galaxy A55 5G, Google Play Console’da listelendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı. Bu...