Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Forza Horizon 5
Forza Horizon 5

Oyun Haberleri

Forza Horizon 5’e DLSS 2.0 ve FSR 2 Geliyor

Playground Games’in efsaneleşmiş oyun serisi olan Forza Horizon’un 2 yıl önce piyasaya sürdüğü son serisi Forza Horizon 5′e yakında DLSS 2.0, DLAA ve FSR 2 teknolojileri ekleniyor.

Hali hazırda müthiş grafiklere sahip olan oyunun maalesef yüksek kare hızlarında oynamak için güçlü bir donanıma ihtiyaç duyuluyor. İşte yakında yayınlanacak güncelleme ile gelecek teknolojiler tam da bu soruna çözüm getiriyor. Oyunun grafik ayarlarını düşürmeden kare hızlarını yükseltebileceğiniz bu teknolojilere ek Forza Horizan’a yeni ışın izleme seçenekleri de ekleniyor. Aşağıda yeni ışın izleme seçeneklerinin bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

Yeni ışın izleme seçenekleri ile ilgili yapılan resmi açıklamada “Orta ve Yüksek ayarlar, ışın izleme yalnızca Forzavista’da görüntülendiğinde, eskisi gibi çalışır. Ultra ve Extreme seçenekleri, ışın izlemeyi Fotoğraf Modu, Serbest Dolaşım ve Yarışlara genişletir. Bazı ışın izleme ayarları ve senaryoları, yansımaları yarı çözünürlükte, diğerleri ise tam çözünürlükte oluşturur.” bu bilgiler paylaşılıyor. Oyunun yapımcısının yeni ışın izleme seçenekleri için önerdiği sistem gereksinimleri ise aşağıdaki gibidir.

Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Ryzen 7 3800 XT veya Intel i7-10700k
 • GPU: Radeon RX 6800 XT veya NVIDIA RTX 3080
 • VRAM: 16 GB
 • RAM: 15 GB
 • HDD: 110 GB SSD

Oyunun yeni güncellemesi ile gelecek özelliklerin tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

AMD FidelityFX Süper Çözünürlük 2 (sürüm 2.2)

 • AMD’nin en son yükseltme teknolojisini dahil ettik: FidelityFX Süper Çözünürlük 2.
 • Performans modunda 1080p çerçeve arabelleğinden 4K işlenmiş bir görüntü oluşturarak daha yüksek çözünürlüklerde daha yüksek performansa olanak tanır.

Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) 2 (sürüm 2.4)

 • Yapay zeka destekli yükseltme sağlayan NVIDIA’nın DLSS Süper Örnekleme teknolojisini kullandık.
 • Performans modunda, 1080p çerçeve arabelleğinden 4K işlenmiş bir görüntü oluşturacak ve daha yüksek çözünürlüklerde çerçeve hızlarını iyileştirecektir.
 • DLAA, yüksek kalitede yerel çözünürlüklü bir görüntünün kenar yumuşatılmasını sağlamak için AI destekli teknolojiyi kullanır.

Son olarak bu yeni özellikler ve görsel yükseltmeler 8 Kasım 2022’de yayınlanacak olan Donut Media güncellemesi ile yayınlanacak. Ayrıca Forza Horizon 5 şuanda PC(Steam ve Game Pass), Xbox One ve Xbox Series X/S üzerinden oynananiliyor.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

GeForce RTX 4070 Ti ekran kartı ilk başlarda bazı eleştirilere maruz kalsa bile iş satış kısmına geldiğinde ise mükemmel bir başarılı elde etmeyi başardı....

Oyun Haberleri

AMD tarafı yıllardır çok güzel oyun kampanyalarına imza atıyor. Neredeyse her dönem bir oyun hediyesi kampanyası düzenliyorlar. Bu oyun hediyesi kampanyalarından en yenisi ise...

Telefon Haberleri

Çin Halk Cumhuriyeti merkezli teknoloji devi Xiaomi’nin en popüler ve en çok varyanta sahip modeli olan Redmi Note serisine bir tane daha model ekleniyor....

Teknoloji Haberleri

İkinci el bir ürün almanın riski her zaman olan bir şeydi. Fakat günümüzde ekran kartı madenciliği bittiği için piyasada ciddi anlamda 2. el ekran...