Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

FIFA, 2022 Dünya Kupası’nda Ofsayt Kararları İçin Yapay Zekadan Destek Alacak!

Futbolun uluslararası yönetim organı FIFA, 2022 Dünya Kupası’nda hakemlerin ofsayt kararı vermesine yardımcı olmak için yapay zeka destekli kameralar kullanacağını duyurdu.

Yapay Zekalı Ofsayt Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Yarı otomatik sistem , sahadaki konumunu saniyede 500 kez bildiren topun içindeki bir sensörden ve oyuncuların vücutlarındaki 29 noktayı takip etmek için makine öğrenimi kullanan stadyumların çatısının altına monte edilmiş 12 izleme kamerasından oluşuyor.

Yazılım, oyuncular ofsayt ihlali yaptığında (yani diğer takımın kalesine son ikinci rakibinden daha yakın olduklarında ve topu aldıklarında) otomatik uyarılar oluşturmak için bu verileri birleştirecek. Uyarılar, yakındaki bir kontrol odasında, kararı onaylayacak ve sahadaki hakemlere hangi çağrıyı yapacaklarını söyleyecek olan görevlilere gönderilebilecek son derece güvenilir bir sistem.

FIFA, bu sürecin “birkaç saniye içinde gerçekleşeceğini ve ofsayt kararlarının daha hızlı ve daha doğru alınabileceği anlamına geldiğini” iddia ediyor. Kameraların ve topun ürettiği veriler, stadyumdaki ekranlarda ve TV yayınlarında oynatılabilen otomatik animasyonlar oluşturmak için de “tüm seyircileri mümkün olan en net şekilde bilgilendirmek için” çağrının neden yapıldığı konusunda kullanılacak.

FIFA, daha önce 2018 Dünya Kupası’nda hakemlerin yan çizgi monitörlerini kullanarak kararları gözden geçirmesine olanak tanıyan VAR veya video yardımcı hakemi tanıtmıştı.

FIFA Hakemler Komitesi başkanı Pierluigi Collina, bir basın açıklamasında, yeni sistemin yetkililerin “daha hızlı ve daha doğru kararlar” almasına izin vereceğini söyledi, ancak oyunun kontrolünün hala “robotlarda” değil, insanlarda olduğunu vurguladı.

Ve son olarak 2022 Dünya Kupası Katar’da yapılacak ve bu, bir Arap ülkesinde düzenlenen ilk Dünya Kupası olacak. Katar’ın sıcağını dengelemek için, turnuva geleneksel olarak yaz yerine Kasım-Aralık ayları arasında gerçekleştirilecek.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Telefon Haberleri

Samsung’un 10 Temmuz tarihli Unpacked etkinliğinde tanıtacağı yeni nesil katlanabilir telefonlardan biri olan Galaxy Z Flip 6’nın tüm özellikleri internete sızdırıldı. İşte cihaz hakkındaki...

Sinema Haberleri

Son dönemde Cartoon Network‘ün izleyiciyle buluşturduğu yeni, kalitesiz yapımlar varolan izleyici kitlesinin ayrılmasına ve kanalın eski popülerliğini kaybederek kan kaybetmesin yol açtı. Hal böyle...

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...

Oyun Haberleri

FromSoftware’in büyük ilgi gören oyunu Elden Ring, oyunculara yeni ve heyecan verici bir genişleme paketi sunmak üzere hazırlanıyor: Shadow of the Erdtree. Bu DLC,...