Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Oyun Haberleri

Eski Windows’lar İçin Steam Desteği Sona Eriyor

Steam, dünyanın en büyük çevrimiçi oyun platformu olarak milyonlarca oyuncuya hizmet veriyor. Ancak bu hizmetin devam edebilmesi için Steam’in de zamanla kendini güncellemesi ve yeni teknolojilere uyum sağlaması gerekiyor. Bu nedenle Steam, yakın zamanda yaptığı bir duyuruyla eski Windows sürümlerine desteğini keseceğini açıkladı.

Gelecek Yıldan İtibaren Destek Sona Eriyor

Steam’in resmi destek sayfasında yer alan bilgiye göre, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Steam Client, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde çalışmayacak. Bu işletim sistemlerini kullanan oyuncuların Steam’i ve Steam üzerinden satın aldıkları oyunları oynamaya devam edebilmeleri için Windows 10 veya Windows 11 gibi daha yeni bir sürüme geçmeleri gerekecek.

Peki Steam neden böyle bir karar aldı? Steam’in destek sayfasında verilen açıklamaya göre, bunun nedeni Google Chrome’un eski Windows sürümlerine desteği kesmesi. Steam Client, Google Chrome’un bazı özelliklerini kullanarak çalışıyor. Bu özellikler ise yalnızca Windows 10 ve 11’de bulunan güvenlik güncelleştirmeleri ve fonksiyonlarını gerektiriyor. Dolayısıyla Chrome’un desteği olmadan Steam Client’in eski Windows sürümlerinde çalışması mümkün olmuyor.

Bu kararın kaç oyuncuyu etkileyeceğini merak ediyorsanız, Steam’in Şubat 2023 tarihli donanım ve yazılım anketine göre, tüm Steam kullanıcılarının yüzde 1,86’sı Windows 7 veya Windows 8 kullanıyor. Bu da yaklaşık olarak 1 milyondan fazla oyuncu demek. Bu oyuncuların yeni bir işletim sistemine veya bilgisayara geçiş yapması gerekecek.

Steam’in bu kararı alması şaşırtıcı değil aslında. Zira Microsoft da Windows 7 ve Windows 8’e olan desteğini bir süredir kesmiş durumda. Bu işletim sistemleri artık güvenlik güncelleştirmeleri almıyor ve yeni teknolojilerle uyumlu değil. Oyuncuların daha iyi bir oyun deneyimi için daha yeni ve güvenli bir işletim sistemine geçmesi hem kendileri hem de Steam için faydalı olacaktır.

 

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

The Witcher serisinin dördüncü oyunu, heyecan verici bir gelişmeyle geri dönüyor. Oyun direktörü Sebastian Kalemb‘in açıklamalarına göre, Geralt of Rivia‘nın serideki rolü hala belirsizliğini...

Oyun Haberleri

Rockstar Games, uzun süredir beklenen Grand Theft Auto serisinin yeni oyunu GTA 6 için heyecan verici bir adım atıyor. 5 Aralık TSİ 17:00’de yayınlanacak...

Oyun Haberleri

Birçok oyunseverin heyecanla beklediği Grand Theft Auto VI‘nın ilk fragmanı, 5 Aralık Salı günü TSİ 17:00’da resmi olarak tanıtılacakken beklenmedik bir şekilde saatler önce...

Oyun Haberleri

Rockstar Games, uzun bir bekleyişin ardından sonunda Grand Theft Auto 6‘yı duyurdu. Sızıntılar nedeniyle duyuru hızlandırılsa da, heyecanlı hayranlar için fragmanın yayınlanması büyük bir...