Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Oyun Haberleri

Eski Windows’lar İçin Steam Desteği Sona Eriyor

Steam, dünyanın en büyük çevrimiçi oyun platformu olarak milyonlarca oyuncuya hizmet veriyor. Ancak bu hizmetin devam edebilmesi için Steam’in de zamanla kendini güncellemesi ve yeni teknolojilere uyum sağlaması gerekiyor. Bu nedenle Steam, yakın zamanda yaptığı bir duyuruyla eski Windows sürümlerine desteğini keseceğini açıkladı.

Gelecek Yıldan İtibaren Destek Sona Eriyor

Steam’in resmi destek sayfasında yer alan bilgiye göre, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Steam Client, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde çalışmayacak. Bu işletim sistemlerini kullanan oyuncuların Steam’i ve Steam üzerinden satın aldıkları oyunları oynamaya devam edebilmeleri için Windows 10 veya Windows 11 gibi daha yeni bir sürüme geçmeleri gerekecek.

Peki Steam neden böyle bir karar aldı? Steam’in destek sayfasında verilen açıklamaya göre, bunun nedeni Google Chrome’un eski Windows sürümlerine desteği kesmesi. Steam Client, Google Chrome’un bazı özelliklerini kullanarak çalışıyor. Bu özellikler ise yalnızca Windows 10 ve 11’de bulunan güvenlik güncelleştirmeleri ve fonksiyonlarını gerektiriyor. Dolayısıyla Chrome’un desteği olmadan Steam Client’in eski Windows sürümlerinde çalışması mümkün olmuyor.

Bu kararın kaç oyuncuyu etkileyeceğini merak ediyorsanız, Steam’in Şubat 2023 tarihli donanım ve yazılım anketine göre, tüm Steam kullanıcılarının yüzde 1,86’sı Windows 7 veya Windows 8 kullanıyor. Bu da yaklaşık olarak 1 milyondan fazla oyuncu demek. Bu oyuncuların yeni bir işletim sistemine veya bilgisayara geçiş yapması gerekecek.

Steam’in bu kararı alması şaşırtıcı değil aslında. Zira Microsoft da Windows 7 ve Windows 8’e olan desteğini bir süredir kesmiş durumda. Bu işletim sistemleri artık güvenlik güncelleştirmeleri almıyor ve yeni teknolojilerle uyumlu değil. Oyuncuların daha iyi bir oyun deneyimi için daha yeni ve güvenli bir işletim sistemine geçmesi hem kendileri hem de Steam için faydalı olacaktır.

 

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sinema Haberleri

Son dönemde Cartoon Network‘ün izleyiciyle buluşturduğu yeni, kalitesiz yapımlar varolan izleyici kitlesinin ayrılmasına ve kanalın eski popülerliğini kaybederek kan kaybetmesin yol açtı. Hal böyle...

Telefon Haberleri

Samsung’un 10 Temmuz tarihli Unpacked etkinliğinde tanıtacağı yeni nesil katlanabilir telefonlardan biri olan Galaxy Z Flip 6’nın tüm özellikleri internete sızdırıldı. İşte cihaz hakkındaki...

Oyun Haberleri

FromSoftware’in büyük ilgi gören oyunu Elden Ring, oyunculara yeni ve heyecan verici bir genişleme paketi sunmak üzere hazırlanıyor: Shadow of the Erdtree. Bu DLC,...

Oyun Haberleri

Xbox Game Pass, Haziran ayının geri kalanında oyunseverlere yeni ve heyecan verici bir dizi deneyim sunmaya hazırlanıyor. İlk dalgada gelen oyunların ardından, ayın sonuna...