Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Oyun Haberleri

DF Raporuna Göre RTX 4090, Cyberpunk 2077’de 3090Ti’dan 2,5 Kat Daha Hızlı

Görünüşe göre Digital Foundry, yeni duyurulan GeForce RTX 4090 grafik kartını (Ada Lovelace mimarisine dayalı) ve NVIDIA DLSS 3‘ü ilk elde edenlerden biri oldu.

Ekip, bir süredir grafik kartına sahip olduklarını açıklayan YouTube’da bir ilk bakış teaser fragmanı yayınladı. Daha da ilginci, kısa video bize yeni donanım ve yazılım gelişmelerinden beklenebilecek performans hakkında erken üçüncü taraf tahminleri veriyor.

RTX 4090

Cyberpunk 2077 (yakında ücretsiz güncelleme yoluyla artırılmış bir Ray Tracing: Overdrive modu alacak) Intel Core i9 12900K CPU ve GeForce RTX 4090 (muhtemelen bir NVIDIA Founder’s Edition) üzerinde çalışıyordu. Temel referans olarak kullanılan yerel 4K performansıyla hassas kare ölçümleri elde edemesek de DLSS 2, %266’ya varan performans artışı gösterdi, ancak DLSS 3’ün Kare Nesil AI ağı, performansı yaklaşık %411’e kadar hızlandırdı.

Video daha sonra 4K çözünürlükte DLSS 2 (Performans Modu) kullanan önceki nesil üst uç kart RTX 3090Ti’nin karşılaştırmasına geçti. Bunu referans alarak, yeni GeForce RTX 4090 ve onun DLSS 3’ü %250’ye kadar artan kare hızları gösterdi.

Bir hatırlatma olarak, NVIDIA DLSS 3, yeni GeForce RTX 4000 serisi GPU’lara özel olacak gibi görünüyor. Bunun nedeni, yeni kartların yeni DLSS’nin önemli bir bileşeni gibi görünen Optik Akış Hızlandırıcısı ile donatılmış olmasıdır. Hızlandırıcı iki ardışık çerçeveyi analiz eder ve ardından nihai çıktıyı oluşturmak için (sıralı çerçeveler ve hareket vektörlerinin yanı sıra) dört girişten biri olarak kullanılan bir optik akış alanı oluşturur.

Aşkın Ali "shagen" Berbergil, 2003 yılında Ankara'da dünyaya gözlerimi açtım, başta Donanım Arşivi olmak üzere birçok yerde E-spor ve Gaming üzerine Editörlük yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra üniversite sınavı çalışmalarıma devam ediyorum. Profilimde bulunan sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

İkinci el bir ürün almanın riski her zaman olan bir şeydi. Fakat günümüzde ekran kartı madenciliği bittiği için piyasada ciddi anlamda 2. el ekran...

Oyun Haberleri

AMD tarafı yıllardır çok güzel oyun kampanyalarına imza atıyor. Neredeyse her dönem bir oyun hediyesi kampanyası düzenliyorlar. Bu oyun hediyesi kampanyalarından en yenisi ise...

Oyun Haberleri

Birçok popüler oyunu ücretsiz olarak oyunculara dağıtmasıyla bilinen Epic Games tarafından bu hafta verilecek oyunlar belli oldu. Macera ve FPS kategorilerini sevenler için kesinlikle değerlendirilmesi...

Oyun Haberleri

Her ay düzenli olarak kontrol ettimiz Amazon Prime üyelerinin ücretsiz olarak erişebildiği Prime Gaming, hizmetinin kullanıcılarına Şubat ayında ücretsiz olarak sunacağı oyunlar belli oldu....