Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

DNS Nedir, Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Alan Adı Sistemi yani DNS nedir?, ne işe yarar? youtube.com gibi alan adlarını 146.223.321.47 gibi sayısal IP adreslerine çeviren sistemdir. Sistem, kullanıcıların bilgileri kolayca bulmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Ancak, sistem aynı zamanda insan tarafından okunabilen adlar ve makine tarafından okunabilen adresler arasında çeviri yapmak için de kullanılır. Bu nedenle DNS önemlidir çünkü bilgisayarların internet ile iletişim kurmasını sağlar.

DNS Nedir ve Nasıl Çalışır?

DNS; www.facebook.com, www.google.com gibi alan adlarını 196.213.111.57 gibi sayısal IP adreslerine çeviren sistemdir. Sistem, 1980’lerin başında Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından tasarlandı. Ajansın, duvarları içindeki bilgisayarlar arasında kolayca iletişim kurmanın bir yoluna ihtiyacı vardı. Bu nedenle ajans, bu sorunu çözmek için DNS’yi oluşturdu. DNS olmadan bilgisayarlar birbirleriyle iletişim kuramazlardı.

Alan Adı Sistemi çevrimiçi deneyimimizin temelidir. www.donanımarsivi.com gibi alan adlarını 166.343.121.17 gibi sayısal IP adreslerine çeviren sistem olmasaydı, internete erişemezdik. Bu nedenle sistem, bilgisayarların internet ile iletişim kurmasını sağladığı için önemlidir. DNS olmadan bilgisayarlar internete bağlanamazdı. Bu nedenle bilgisayarların internete bağlanmasını sağladığı için önemlidir.
DNS, cihazların internete bağlanmasını sağladığı için önemlidir.

Bir bilgisayarın çalışan bir DNS sistemi yoksa, internete bağlanamayacaktır. Bu nedenle DNS, bilgisayarların internete bağlanmasına izin verdiği için önemlidir. Bir bilgisayarın çalışan bir DNS sistemi yoksa internete bağlanamayacaktır. Bu nedenle DNS önemlidir çünkü bilgisayarların internete bağlanmasına izin verir. Diğerleri DNS varsayılan olarak kullanılmadığından önemli olmadığına inanıyor. Ayrıca bilgisayarların DNS tarafından atanan sayısal IP adreslerini kullanmadan internete bağlanabileceğine inanırlar.

Birçok kişi DNS’in önemini anlamasa da bilgisayarların internete bağlanması esastır. Sistem olmadan, bilgisayarlar internete bağlanamazdı. Bu nedenle bilgisayarların internete bağlanmasını sağladığı için önemlidir.


 

Bugünkü yazımızda DNS nedir? DNS ne işe yarar? Gibi sıkça sorulan sorulara yanıtlar verdik. Görebileceğiniz üzere DNS’in önemi aslında çok büyük.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin statüsü maalesef bu sezon düşürüldü. Yani ülkemizde şampiyon olan takımlar artık MSI, Worlds gibi dünya çapındaki büyük turnuvalara...

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistem incelemelerine bu sefer Itopya’nın SIGMA-RULES kod adlı toplama oyuncu bilgisayarıyla devam ediyoruz. Bu sistem fiyat/performans oranıyla öne çıkan nispeten düşük bütçeli...

Teknoloji Haberleri

AMD Ryzen 7000 serisi aslında genel anlamda başarılıydı. Fakat insanların beklentisi bu seriden çok daha yüksekti diyebiliriz. Üstüne Ryzen 7 5800X3D işlemcinin yüksek oyun...

Oyun Haberleri

Black Friday henüz gelmedi ancak Microsoft Store’un Xbox Black Friday İndirimi tüm hızıyla devam ediyor ve Halo Infinite, Gotham Knights, FIFA 23, NBA 2K23, Dying Light...