Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

DNS Nedir, Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Alan Adı Sistemi yani DNS nedir?, ne işe yarar? youtube.com gibi alan adlarını 146.223.321.47 gibi sayısal IP adreslerine çeviren sistemdir. Sistem, kullanıcıların bilgileri kolayca bulmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Ancak, sistem aynı zamanda insan tarafından okunabilen adlar ve makine tarafından okunabilen adresler arasında çeviri yapmak için de kullanılır. Bu nedenle DNS önemlidir çünkü bilgisayarların internet ile iletişim kurmasını sağlar.

DNS Nedir ve Nasıl Çalışır?

DNS; www.facebook.com, www.google.com gibi alan adlarını 196.213.111.57 gibi sayısal IP adreslerine çeviren sistemdir. Sistem, 1980’lerin başında Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından tasarlandı. Ajansın, duvarları içindeki bilgisayarlar arasında kolayca iletişim kurmanın bir yoluna ihtiyacı vardı. Bu nedenle ajans, bu sorunu çözmek için DNS’yi oluşturdu. DNS olmadan bilgisayarlar birbirleriyle iletişim kuramazlardı.

Alan Adı Sistemi çevrimiçi deneyimimizin temelidir. www.donanımarsivi.com gibi alan adlarını 166.343.121.17 gibi sayısal IP adreslerine çeviren sistem olmasaydı, internete erişemezdik. Bu nedenle sistem, bilgisayarların internet ile iletişim kurmasını sağladığı için önemlidir. DNS olmadan bilgisayarlar internete bağlanamazdı. Bu nedenle bilgisayarların internete bağlanmasını sağladığı için önemlidir.
DNS, cihazların internete bağlanmasını sağladığı için önemlidir.

Bir bilgisayarın çalışan bir DNS sistemi yoksa, internete bağlanamayacaktır. Bu nedenle DNS, bilgisayarların internete bağlanmasına izin verdiği için önemlidir. Bir bilgisayarın çalışan bir DNS sistemi yoksa internete bağlanamayacaktır. Bu nedenle DNS önemlidir çünkü bilgisayarların internete bağlanmasına izin verir. Diğerleri DNS varsayılan olarak kullanılmadığından önemli olmadığına inanıyor. Ayrıca bilgisayarların DNS tarafından atanan sayısal IP adreslerini kullanmadan internete bağlanabileceğine inanırlar.

Birçok kişi DNS’in önemini anlamasa da bilgisayarların internete bağlanması esastır. Sistem olmadan, bilgisayarlar internete bağlanamazdı. Bu nedenle bilgisayarların internete bağlanmasını sağladığı için önemlidir.


 

Bugünkü yazımızda DNS nedir? DNS ne işe yarar? Gibi sıkça sorulan sorulara yanıtlar verdik. Görebileceğiniz üzere DNS’in önemi aslında çok büyük.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Özellikle AMD tarafı oyun hediyesi kampanyalarını sıkça düzenliyor. Bunlardan en yenisi ise AMD Radeon RX 7700 XT ve AMD Radeon RX 7800 XT modellerinden...

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Electronic Arts ve BioWare, merakla beklenen yepyeni tek oyunculu fantezi RPG deneyimi Dragon Age: The Veilguard’ın ilk anlarından oluşan oynanışa dair bir ilk gösterim yaptı....

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...