Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

CMOS Sağlama Toplamı Hatası Nasıl Çözülür?

Bilgisayarlarda da kullanılan CMOS sayısal hesaplama teknolojisinde kullanıcılar cihazın gücü kesilerek anlık kapanmalar yaşaması veya CMOS pilinizin bitmesi sonucu CMOS sağlama toplamı hatasıyla karşılaşabiliyor. Bu rehberimizde sizlere “CMOS sağlama toplamı hatası nasıl çözülür?“, “CMOS sağlama toplamı hatası çözümü nedir?” sorularını yanıtlayacak ve “CMOS sağlama toplamı hatası çözüm” yöntemlerini sunacağız.

CMOS Sağlama Toplamı Hatası Çözüm Yöntemleri

  • Bilgisayarı Yeniden Başlatmak
  • BIOS’u Sıfırlamak
  • BIOS’u Güncellemek
  • CMOS Pilini Değiştirmek
  • Farklı Anakart Kullanmak

Bilgisayarı Yeniden Başlatmak

Elektrik gitmesi veya bilgisayarı fişi çekilerek kapatılması gibi durumlarda CMOS sağlama bilgilerini toplamak için yeterli zamanı bulamıyor ve bilgisayarı açtığınızda CMOS sağlama toplamı hatasına neden oluyor olabilir. Bilgisayarınızı başlat menüsünden klasik yöntemle yeniden başlatın.

BİOS’u Sıfırlamak

BİOS’u sıfırlamak CMOS’un kararlı hale gelmesini sağlayabilir ve CMOS sağlama toplamı hatası çözülür. BIOS menüsü üzerinden, CLRTC piniyle veya CMOS pili çıkartıp takılarak BIOS sıfırlanabilir.

BIOS’u nasıl sıfırlayacağınızı detaylıca öğrenmek için BIOS Nasıl Sıfırlanır? rehberimize bakabilirsiniz.

BIOS’u Güncellemek

Eski bir BIOS sürümü de CMOS‘un hesaplamalarını etkileyebilir ve CMOS sağlama toplamı hatasına neden olabilir. Anakart üreticinizin resmi sitesinden anakart modelinizin yayımlanmış en güncel BIOS sürümünü indirin ve kurun.

ASUS bir anakarta sahipseniz Asus Anakartlarda BIOS Nasıl Güncellenir? rehberimizden nasıl BIOS güncelleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

CMOS Pilini Değiştirmek

CMOS pilinin bitmiş olması da CMOS sağlama toplamı hatasının en yüksek olasılıklı nedenlerinden birisidir. CMOS pilini değiştirerek bu sorunun üstesinden gelme ihtimaliniz de bir o kadar yüksek. Masaüstü bilgisayarlarda CMOS pilini değiştirmek anakart açıkta olduğu için gayet basitken dizüstü bilgisayarlarda biraz daha meşakkatli olabiliyor.

Dikkat! Dizüstü bilgisayarlarda arka kapağı sökmek garanti dışı bırakabilir. Mümkünse teknik servise danışın veya bir profesyonelden yardım alın.

Masaüstü bilgisayarlarda anakartın üzerinde bulunan küçük yuvarlak pilin kenarında bulunan metal tırnağı ittirin ve pilin düşmesini sağlayın, ardından yeni pili takın.

Dizüstü bilgisayarlarda CMOS pilini değiştirebilmek için arka kapağını tamamen sökerek anakarta ulaşmanız gerek. Daha sonra masaüstünde olduğu gibi tırnağı ittirerek BIOS pilini çıkartıp yerine yeni pili takabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlarda nasıl değiştireceğinizi detaylı şekilde öğrenmek için Laptop’un BIOS Pili Nasıl Değiştirilir? rehberine göz atabilirsiniz.

Farklı Anakart Kullanmak

Yukarıdaki tüm yöntemleri denemenize rağmen hâlâ CMOS sağlama toplamı hatası ile karşılaşıyorsanız maalesef sorun anakartınızdaki fiziksel veya elektronik bir arıza olabilir. Farklı bir anakart kullanarak deneyin ve çalışması halinde yeni bir anakart edinin.


Bu rehberimizde sizlere “CMOS sağlama toplamı hatası nasıl çözülür?“, “CMOS sağlama toplamı hatası çözümü nedir?” sorularını yanıtladık ve “CMOS sağlama toplamı hatası çözüm” yöntemlerini sunduk. Bu konu ile ilgili sorularınızı veya yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...