Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Çalınan Steam Hesabını Geri Almanın Yolları

Video oyunu sektörü büyümeye devam ediyor. Sektörün 2022 yılının sonunda 197 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşacağı ve bu değerin 2025 yılına kadar 250 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Bu durum giderek daha genç oyuncular için karşı konulmaz bir cazibe oluşturmanın yanı sıra platformları ve kullanıcılarını hedef alan dolandırıcılık ve siber saldırıların artmasına da katkıda bulunuyor.

ESET Latin Amerika tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, her üç oyuncudan birinin bir video oyunu platformunda dolandırıcılık girişimi yaşadığını ortaya koydu. Siber suçlular, genellikle başkalarının oyun hesaplarını ve kayıt dışı forumlarında satabilecekleri veya dolandırıcılık yapmak için kullanabilecekleri hassas bilgileri ele geçirmek için sosyal mühendislik taktiklerini kullanıyorlar. Steam’in müşteri desteği, güvenlikle ilgili sorunlarla ilgili veya hesaplarına erişimini kaybetmiş kişilerden gelen günlük 20 binden fazla istek alıyor.

Peki çalınan Steam hesabını geri almanın yolları nelerdir? Steam hesabı nasıl güven altına alınır? Bu tarz sorular çok gez soruluyordu.

Sakin Olun ve Parolanızı Değiştirin

ESET uzmanları Steam hesabınız bilgisayar korsanlarının ele geçtiğinde yapmanız gerekenleri şu şekilde sıraladı: Giriş uyarıları veya şüpheli hesap etkinliği nedeniyle başka birinin Steam hesabınıza eriştiğini fark ettiğinizde, ilk yapmanız gereken sakin olmaktır. Suçlular parolayı değiştirmiş olsun ya da olmasın hesabınızın parolasını değiştirin. Bu, Steam uygulamasında veya Steam web sitesinden yapılabilir. Bu sayede sizin oturum başlatmadığınız cihazlar da dahil olmak üzere tüm cihazlardaki mevcut tüm kullanıcı oturumları sonlandırılır.

Yeni parolanın eski parolanızla ilişkili olmaması, benzersiz ve güçlü olması çok önemlidir. Hesabınıza yeniden erişim sağlayamıyorsanız  doğrudan Steam’in müşteri desteğiyle iletişime geçmeniz ve hesap sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Daha önce hesaptan alışveriş yapmak için kullanılan ödeme ayrıntılarını göndermenizin istenebileceğini unutmayın.

İkinci olarak, içerik alımları veya satışları gibi hesapta yapılan işlemlerin listesini gözden geçirmelisiniz. Tanımadığınız bir işlem tespit ederseniz aynı formu kullanarak durumu bildirebilirsiniz.

Üçüncü olarak, suçlunun hesabınıza girdikten sonra ne tür bilgilere erişmiş olabileceğini düşünmelisiniz. Bu sayede hesabınız ele geçirildiğinde olabileceklere karşı önlem alabilirsiniz. Örneğin, tam adınızı, iletişim bilgilerinizi ve kimlik avı girişimleri için kullanılabilecek diğer bilgileri biliyor olabilirler.

Aynı zamanda, başka bir uygulamaya veya çevrimiçi hizmete giriş yapmak için aynı erişim kimlik bilgilerini kullanırsanız, bu hizmetlere erişim ayrıntılarını da hemen değiştirmelisiniz.

Son olarak, hesabınıza yasa dışı erişimden kaynaklanabilecek olası ikincil zararı da göz önünde bulundurmalısınız. Daha da önemlisi, özellikle kişisel ve ödeme verileriniz yanlış ellere geçtiyse, kimlik hırsızlığının uyarı işaretlerine dikkat edin.

Steam Hesabınızı Nasıl Güvende Tutarsınız?

Parolayı güçlü ve benzersiz bir parolayla değiştirmek, Steam hesabınızı bundan sonra korumak için almanız gereken tek önlem değil. Platform, parola korumasına ek olarak hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen Steam Guard adlı iki faktörlü bir kimlik doğrulama (2FA) sistemi sunar. 2FA, özellikle bir suçlu size ait olmayan bir cihazdan hesabınıza giriş yapmaya çalıştığında kullanışlıdır.

2FA etkinleştirildiğinde, daha önce “güvenilir” olarak işaretlemediğiniz veya daha önce hesabınıza erişmek için kullanmadığınız bir cihazdan her giriş yaptığınızda, e-posta veya Steam Guard Mobil Kimlik Doğrulayıcı (Steam uygulamasında bulunan bir özellik) aracılığıyla tek seferlik bir kod alırsınız. Ayrıca, tüm cihazları güvenilmeyen olarak ayarlamak ve her bir oturum açma girişiminde erişim kodunun oluşturulup size gönderilmesini istemek de mümkün. Bu sayede örneğin başka birinin e-posta hesabınıza erişim elde ettiği sahte oturum açma girişimlerini engelleyebilirsiniz.

Bugünkü rehberimizde çalınan Steam hesabını geri almanın bazı yollarını sizlere sunduk.


 

Basın bülteninden derlenmiştir.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Oyun Haberleri

Rainbow Six Siege, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana oyuncuların ilgisini çeken ve devamlı olarak güncellenen bir oyun haline geldi. Ubisoft’un 5v5 FPS oyunu,...

İnceleme

Üst seviye dizüstü bilgisayarlar aslında sadece oyun oynamak için üretilmiyor. Bunun en net örnekleri MSI’ın Titan serisi dizüstü bilgisayarları diyebiliriz. Aslında bunlar oyuncu dizüstü...

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy A serisini genişletmeye devam ediyor. Serinin yeni üyesi Galaxy A55 5G, Google Play Console’da listelendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı. Bu...