Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Calibration Retry Count: Warning Hatası Nasıl Çözülür?

Bir sabit disk sürücüsü (HDD), verilerin depolandığı farklı alanlara sahip, plaka adı verilen manyetik disklerden oluşur. Bu veriler, işletim sisteminizi, uygulamalarınızı ve kendi dosyalarınızı içerir. İstenen verileri okumak veya yazmak için bir kafa kolu diskler arasında hareket eder. İşlemi hızlandırmak için diskler döner.

Plakalar ve kol hassastır, bu nedenle çelik bir kasa ile korunurlar. Bu, normal koşullar altında sabit sürücüye zarar gelmesini önleyecektir.

Hassas olduğu için disklerde bazı sorunlar olabiliyor. Bunlardan biri ise Calibration Retry Count: Warning hatası oluyor. Peki bu hata nasıl çözülür? Sebebi nedir? Bugün bunlara değiniyoruz!

Bir Sabit Diskin Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Bir sabit sürücü tamamen arızalanmadan önce, bize görmezden gelmememiz gereken bazı uyarı işaretleri verir. İşte bizim de ciddiye almamız gereken sabit disk sorunlarının ana belirtilerinden bazıları.

Sinyal 1: Sabit Diskte Tıklama Sesleri

Kullanıcılar genellikle sabit sürücü kafasının garip bir tıklama / vurma sesi çıkardığından şikayet eder. Çoğu zaman bu, sabit sürücüye düzensiz bir güç kaynağı olduğunda veya plakalardan birinde fiziksel hasar olduğunda olur.

Sinyal 2: Erişim Reddedildi

Kullanıcılar sabit sürücüye veya bir bölüme erişmeye çalıştığında, genellikle bir “Erişim Engellendi” mesajı alırlar. Bu, sistemin sabit sürücüyü veya içindeki belirli bir bölümü bulamadığı anlamına gelir. Gevşek bir bağlantı veya bozuk bellek bu olayı tetikleyebilir.

Sinyal 3: Tekrarlanan Çökmeler

Bilgisayarınız veya sabit sürücünüz çökmeye devam ederse, bunu sabit sürücüde gerçek bir sorun olduğuna dair en açıklayıcı işaretlerden biri olarak kabul edebilirsiniz. Sabit disk artık herhangi bir zamanda çalışmayı durdurabilir.

Sinyal 4: Verilerin Erişilemezliği

Sabit sürücüde depolanan verilerin kaybolduğu veya erişilemez hale geldiği anlar vardır. Bu hem bir sabit sürücü sorunu hem de sistemdeki diğer sorunların bir belirtisidir.

Sinyal 5: İşletim Sistemi Yüklenmedi

Sistemi başlatırken, sistemin belirli dosyaları yükleyemediğini / bulamadığına dair bir kurtarma ekranı görünebilir. Bu daha sonra doğrudan sabit sürücüdeki bir kusura bağlanır.

Sinyal 6: Durdur, Yeniden Dene

Bu aynı zamanda, bilgisayar artık tüm işletim sistemini veya bazı önemli dosyaları bulamadığı zaman, sabit sürücü arızasının en yaygın belirtilerinden biridir. Bu, sistemin bir işlemi iptal ettiği, tekrar denediği ve başarısız olduğu anlamına gelir.

Sinyal 7: Sektör Bulunamadı

Bazen sabit sürücüde bir veya iki bozuk sektör olabilir. Bu durumda bilgisayarınız sizi bir uyarı mesajı ile bilgilendirecektir. Bu büyük bir sabit sürücü sorunu olabilir.

Calibration Retry Count: Warning Hatası Nedir (Özet)

İçeriğimizin konusu olan CalibrationRetryCountWarning hatası bu ve bunun gibi hatalardan sadece bir tanesidir. Sabit sürücüde donanımsal bir hata olduğunu ifade eder. Sürücünün mekanik kısımlarını ve plaka halinde olan önemli kısımlarını ilgilendirir. Sabit sürücü sağlığı izleme programları üzerinde bu hatanın değeri ne kadar yüksek çıkarsa, diskinizde o kadar büyük bir problem olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu hatadan sonra en kısa zamanda sabit sürücünüzü bir bakıma göndermek veya verilerinizi yedekleyip yeni bir sabit disk arayışına girmek en doğru seçim olabilir.


BugünCalibration Retry Count: Warning hatası nedir? Calibration Retry Count: Warning Hatası nasıl çözülür? Bu konulara değindik. Aslında görebildiğiniz üzere diskinizde yaşanan fiziksel bir sorunun haberci olabilen önemli bir hata.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Rainbow Six Siege, 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana oyuncuların ilgisini çeken ve devamlı olarak güncellenen bir oyun haline geldi. Ubisoft’un 5v5 FPS oyunu,...

Telefon Haberleri

Samsung, uygun fiyatlı tablet seçeneklerini genişletmeye devam ediyor. Şirket, 2022 yılında Galaxy Tab S6 Lite modelini Snapdragon 720G ve 732G işlemcilerle yenilemişti. Şimdi ise,...

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy A serisini genişletmeye devam ediyor. Serinin yeni üyesi Galaxy A55 5G, Google Play Console’da listelendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı. Bu...