Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Bir Devrin Sonu: iPod Üretiminin Sonuna Gelindi

Apple’ın piyasaya sürülmesinden bu yana iPhone telefon ailesi 15. yılına girmeye hazırlanırken, bir dönemde şekli, kullanışlılığı ve popülerliliği ile tarihe damga vurmuş iPod ailesinden kalan son üye olan iPod Touch maalesef artık son demlerini veriyor. Apple Salı günü, 2007’de piyasaya sürülen iPhone-iPod hibrit cihazının tüm sarf malzemeleri tükendikten sonra artık kullanılamayacağını duyurdu. Bu hareket, yalnızca el tipi cihaz için değil, aynı zamanda yirmi yıl önce eğlence endüstrisinin yeniden şekillendirilmesine yardımcı olan iPod ürün serisinin de sonu anlamına geliyor.

Son Stok Bitene Kadar Satışlar Devam Edecek

Apple, iPod Touch cihazların sarf malzemeleri bitene kadar 199 dolardan başlayan fiyatlarla web sitesi üzerinden satmaya devam edeceğinin açıklamasını yaptı. Şirket, cihazı 32GB, 128GB ve 256GB modellerinde ve gümüş, pembe, mavi ve altın olmak üzere altı renkte şu anda sunuyor.

Apple CEO’su Steve Wozniak’ın açıklaması ise şu şekilde:

“Müzik her zaman Apple’daki özümüzün bir parçası olmuştur ve onu iPod’un yaptığı şekilde yüz milyonlarca kullanıcıya ulaştırmak sadece müzik endüstrisini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda müziğin nasıl keşfedildiğini, dinlendiğini ve paylaşıldığını da yeniden tanımlar.”

Ürün yelpazesi yıllar içinde klasik iPod’a ek olarak iPod Mini, iPod Nano ve iPod Shuffle’ı da içerecek şekilde çeşitlerle genişlemişti. Sonradan iPod satışları gittikçe düşmeye başladı. Apple, 2014 ve 2017 yılları arasında bu iki iPod modelinin de satışını durdurdu. Geride kalan iPhone benzeri, ancak SIM desteği bulunmayan bu cihazlar ise yaklaşık 5 sene daha üretim bandında sürmeye devam etti.

Ancak esasında, ilk nesil iPhone’un çıkışından sonra, teknoloji gelişti ve artık harici MP3 çalar cihazların kullanım oranı gittikçe düşmeye başlamıştı. iPod, belli bir noktadan sonra hep iPhone’un gölgesinde kaldı. Maalesef şimdi de 20 yıldır devam eden iPod cihaz ailesinin son üyesi de mağazalara veda ediyor.

 

 

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...