Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

BackgroundTaskHost.exe Hatası Nasıl Çözülür?

Backgroundtaskhost.exe Windows’da geçerli bir işlemdir ve Microsoft Windows işletim sisteminin bir parçasıdır. Ancak, bilgisayarınızda çalışırken veya bir uygulamayı başlatırken Windows 11’de BackgroundTaskHost.exe hatası alabilirsiniz.

Bu bir sistem hatasıdır ve hata mesajı kullanıcıya göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, hatanın nedenini belirlemek zordur. BackgroundTaskHost.exe Hatası çözümü bazı şekillerde mümkün olabilir.

BackgroundTaskHost.exe Hatasına Ne Sebep Olur?

İnsanlar öncelikle BackgroundTaskHost.exe hatası nedir ve bu hataya ne sebep olur gibi soruların cevaplarını merak etmektedir. Bu hata oluştuğunda, aşağıdaki hata mesajlarından birini görebilirsiniz:

BackgroundTaskHost.exe- Sistem Arızası

BackgroundTaskHost.exe- Uygulama Hatası

Bu hatalar, hatalı kayıt defteri değişiklikleri, üçüncü taraf uygulama çakışmaları ve dosya sistemi hataları nedeniyle oluşabilir. Ne yazık ki, bu sorunu çözmek için kapsamlı bir çözüm yoktur.

Windows 11’de BackgroundTaskHost.exe Hatası Nasıl Düzeltilir

Aşağıda, Windows 11 BackgroundTaskHost.exe Hatası çözme konusuna yardımcı olacak bazı sistem sorun giderme adımları listelenmiştir.

  1. Temiz Önyükleme Gerçekleştirin

Temiz Önyükleme modunda Windows, BackgroundTaskHost.exe hatasına üçüncü taraf uygulama çakışmasının neden olup olmadığını belirlemek için minimum sayıda sürücü ve başlangıç   programıyla başlar.

Sistem Yapılandırmasından Temiz Önyükleme Windows 11 gerçekleştirebilirsiniz. Yeniden başlattıktan sonra Windows, Temiz Önyükleme ortamında başlatılacaktır. Sistemi kullanmaya devam ederek hatanın ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

  1. Sistem Dosyası Denetleyicisini ve DISM’yi çalıştırın

Sistem Dosyası Denetleyicisi olarak adlandırılan bu araç yerleşik bir Komut İstemi yardımcı programı olarak bilinir. Windows’u sistem dosyası hatalarına karşı taramanıza ve bunları sistemde depolanan yeni dosyalarla değiştirmenize olanak tanır.

Aramaya CMD yazın, daha sonra komut istemini yönetici olarak çalıştırıp bu kodu yapıştırın. DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi (DISM), Windows Görüntüsünü onarmak için çalıştırabileceğiniz başka bir komut satırı yardımcı programıdır.

  1. Bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirin

Windows 11, sisteminiz üzerinde önemli bir değişiklik yaptığınız durumlarda yeni bir geri yükleme noktası oluşturmaktadır. Geri yükleme noktaları, en son değişikliklerinizi geri almanıza ve bilgisayarınızı daha önce hatasız olduğu bir zamana geri yüklemenize olanak tanır.

Bu, sistem dosyalarına zarar verebilecek sistem değişiklikleri yaptıktan sonra bir hatayla karşılaştığınızda harika bir kurtarma seçeneğidir.

  1. Yerinde Onarım Yükseltmesi gerçekleştirin

Önemli sistem hataları, sorunu çözmek için genellikle temiz bir kurulum gerektirir. Ancak, tüm dosyalarınızı ve uygulamalarınızı sileceği ve sizi sıfırdan başlamaya zorlayacağı için yeni bir yükleme gerçekleştirmek karmaşıktır.

Windows Repair’ın devreye girdiği yer burasıdır. Uygulamayı kaldırmadan Windows 11’i yeniden yüklemek için Yerinde Onarım Yükseltmesi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, yeniden kurulum gerektiren birçok ciddi Windows sorununu çözmek için kullanışlı bir çözümdür.

  1. Windows 11 bilgisayarını sıfırlayın

Yeniden yükleme işlemi işe yaramazsa, hatayı düzeltmek için Windows 11 bilgisayarınızı fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.


Bugünkü rehberimizde Windows bilgisayarınızda BackgroundTaskHost.exe hatası nasıl çözülür? sorusunun olası yanıtlarını sizler için derledik.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...