Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Avrupa ve ABD’den Sonra Brezilya da Standart Şarj Soketi için Girişimlere Başladı

Brezilya’nın telekom düzenleyicisi Anatel, ülkede satılan tüm akıllı telefonlar için USB-C şarj cihazlarını zorunlu hale getirme önerisiyle ilgili bir kamuoyu görüşmesi başlattı.

Bu, telefonlar için ortak bir şarj standardı olarak USB-C’ye dönüşen yasa koyucuların ve düzenleyicilerin en son örneğidir. AB, bu ayın başlarında konuyla ilgili bir yasa çıkardı ve USB-C’yi 2024’ün sonuna kadar bir dizi elektronik cihaz (akıllı telefonlar dahil) için zorunlu hale getirdi ve ABD’de bazı Demokrat politikacılar benzer yasalar için bastırıyor.

Anatel, bir blog yazısında “Uluslararası pazardaki yukarıda belirtilen hareketlerin farkında olan Anatel’in teknik alanı konuyu değerlendirdi ve Brezilya pazarında uygulama için benzer bir yaklaşımla bir teklif sundu” dedi.

USB-C, Yeni Android Cihazlar İçin Hali Hazırda Standart Olarak Görülüyor

USB-C’nin yeni Android telefonlar için varsayılan şarj standardı haline geldiği göz önüne alındığında, bu tür mevzuat, iPhone için tescilli Lightning standardını kullanan Apple üzerinde en büyük etkiye sahip olacaktır. Yine de şirketin USB-C iPhone’ları test ettiği uzun süredir söyleniyor ve bu standardı tabletlerinin ve dizüstü bilgisayarlarının çoğu için zaten benimsemiş durumda.

Halkın katılımını destekleyen belgelerde Anatel, USB-C’yi zorunlu hale getirmenin avantajlarının öncelikle e-atığı azaltmak ve müşteriler için rahatlığı artırmak olduğunu söyledi. Dezavantajlar arasında, düzenlemeyi uygulamak için daha yüksek maliyetler ve yasanın şirketleri yeni, daha iyi standartlar geliştirmekten caydırma olasılığı yer aldı.

AB politikacılarına benzer dezavantajlar sorulduğunda, yeni teknolojiler kullanıma sunuldukça yasanın güncellenebileceğini söylediler. AB iç pazarından sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton gazetecilere verdiği demeçte, “Önümüzdeki 10 yıl için taşa bir şey koyduğumuzu düşünmeyin” dedi. “Geliştirilmekte olan bir standardımız var ve tüm bunları yakından takip edecek ve zaman geçtikçe adapte olacak özel bir ekibimiz var. Evrim geçireceğiz.” Verilen bu demeçte Avrupa Birliğinin bu konuyu ne kadar dikkate aldığının bir göstergesi durumunda.

Yapılan bu baskılar sonucu Apple’ın önümüzdeki yıllarda  Type-C ‘ye sahip bir İPhone tanıtacağı kesin gözü ile bakılıyor.

 

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...