Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Teknoloji Haberleri

Avrupa ve ABD’den Sonra Brezilya da Standart Şarj Soketi için Girişimlere Başladı

Brezilya’nın telekom düzenleyicisi Anatel, ülkede satılan tüm akıllı telefonlar için USB-C şarj cihazlarını zorunlu hale getirme önerisiyle ilgili bir kamuoyu görüşmesi başlattı.

Bu, telefonlar için ortak bir şarj standardı olarak USB-C’ye dönüşen yasa koyucuların ve düzenleyicilerin en son örneğidir. AB, bu ayın başlarında konuyla ilgili bir yasa çıkardı ve USB-C’yi 2024’ün sonuna kadar bir dizi elektronik cihaz (akıllı telefonlar dahil) için zorunlu hale getirdi ve ABD’de bazı Demokrat politikacılar benzer yasalar için bastırıyor.

Anatel, bir blog yazısında “Uluslararası pazardaki yukarıda belirtilen hareketlerin farkında olan Anatel’in teknik alanı konuyu değerlendirdi ve Brezilya pazarında uygulama için benzer bir yaklaşımla bir teklif sundu” dedi.

USB-C, Yeni Android Cihazlar İçin Hali Hazırda Standart Olarak Görülüyor

USB-C’nin yeni Android telefonlar için varsayılan şarj standardı haline geldiği göz önüne alındığında, bu tür mevzuat, iPhone için tescilli Lightning standardını kullanan Apple üzerinde en büyük etkiye sahip olacaktır. Yine de şirketin USB-C iPhone’ları test ettiği uzun süredir söyleniyor ve bu standardı tabletlerinin ve dizüstü bilgisayarlarının çoğu için zaten benimsemiş durumda.

Halkın katılımını destekleyen belgelerde Anatel, USB-C’yi zorunlu hale getirmenin avantajlarının öncelikle e-atığı azaltmak ve müşteriler için rahatlığı artırmak olduğunu söyledi. Dezavantajlar arasında, düzenlemeyi uygulamak için daha yüksek maliyetler ve yasanın şirketleri yeni, daha iyi standartlar geliştirmekten caydırma olasılığı yer aldı.

AB politikacılarına benzer dezavantajlar sorulduğunda, yeni teknolojiler kullanıma sunuldukça yasanın güncellenebileceğini söylediler. AB iç pazarından sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton gazetecilere verdiği demeçte, “Önümüzdeki 10 yıl için taşa bir şey koyduğumuzu düşünmeyin” dedi. “Geliştirilmekte olan bir standardımız var ve tüm bunları yakından takip edecek ve zaman geçtikçe adapte olacak özel bir ekibimiz var. Evrim geçireceğiz.” Verilen bu demeçte Avrupa Birliğinin bu konuyu ne kadar dikkate aldığının bir göstergesi durumunda.

Yapılan bu baskılar sonucu Apple’ın önümüzdeki yıllarda  Type-C ‘ye sahip bir İPhone tanıtacağı kesin gözü ile bakılıyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Telefon Haberleri

En büyük akıllı telefon üreticilerinden Oppo ve OnePlus, Almanya’da cihaz satışından resmi olarak çekildi. Ülkede bu şirketlerin telefonlarına sahip olanlar destek almaya devam ederken, bu telefonlara...

Teknoloji Haberleri

AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerin önümüzdeki aylarda tanıtılması bekleniyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı AMD tarafından. Fakat bu resmi açıklamaya kadar Ryzen 7000 serisi...

Oyun Haberleri

Apex Legends , menzili çok uzaklara kadar uzanan yeni bir karaktere sahip. Oyunun en yeni efsanesi olan Vantage, geçen hafta resmen duyuruldu ancak Perşembe günü bütün...

Rehber

Nvidia Broadcast nedir? Bu soru sıkça sorulan sorulardan biri aslında. Nvidia Broadcast gerçekten çok işlevli yazılımlardan biri diyebiliriz. Bazı özellikleri yapay zekadan güç alıyor...