Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Asus, ProArt PA32UCG Model Yeni Monitörünü Piyasaya Sundu

ASUS, ProArt Display PA32UCG modelini piyasaya sundu. PA32UCG, 1600 nit maksimum parlaklığa ve 120 Hz değişken yenileme hızına sahip ilk 4K HDR monitör. Mini LED arka aydınlatmalı 32 inç 4K panelde 1152 bölgeli yerel ışık kısma özelliği bulunuyor.

PA32UCG; USB bağlantı merkezi, iki adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası, DisplayPort 1.4, iki adet HDMI 2.0 bağlantı noktası ve 4K 120 Hz görüntü desteği veren bir adet HDMI 2.1 bağlantı noktasıyla geniş bağlantı seçenekleri sunuyor. PA32UCG-K modeli X-Rite i1 Display Pro monitör kalibrasyon cihazıyla birlikte geliyor.

ASUS ProArt profesyonel içerik üreticilerinin hayal güçlerini destekleyen en gelişmiş teknolojileri sunmayı hedefliyor. ASUS; 10 Haziran, 30 Haziran ve 13 Haziran 2021 tarihlerinde (saat 20:00’de) ProArt Masters’ Talks adını verdiği sohbet etkinlikleri düzenleyecek. Bu etkinliklerde içerik üreticileri sektör profesyonellerinden yeni bilgiler edinme fırsatı yakalayacak. Bu etkinlikler için ASUS, ProArt PA32UCG ile yaşadıkları deneyimi anlatmaları için bir teknoloji editörü, deneyimli bir renk uzmanı ve bir film ve reklam yönetmeni davet etti. Etkinliklere katılanlar ProArt Display PA279CV veya ProArt B550-Creator anakart ödüllü yarışmaya da dahil olabilecek.

HDR ile Son Derece Gerçekçi ve Canlı Renkler

Mini LED arka aydınlatmalı 32 inç 4K panelde 1152 bölgeli yerel ışık kısma özelliği bulunan PA32UCG’nin kontrast oranı ise 1.000.000:1. 1600 nit maksimum parlaklığa ulaşan monitör, ekranın tamamında 1000 nit sürekli parlaklık sağlıyor.

PA32UCG; Dolby Vision, HDR10 ve Hybrid Log-Gamma (HLG) gibi HDR formatlarına destek vererek benzersiz parlaklık, kontrast ve renkler sunuyor. Standart görüntülere kıyasla 40 kat daha parlak ayrıntılar ve 10 kat daha koyu siyahlar sunan Dolby Vision, her tonda görüntüleri gözlerinizin önüne seriyor.

PA32UCG; PQ Hard Clip, PQ Optimized ve PQ Basic gibi farklı HDR10 eğrilerine destek veriyor. Bunların her biri içerik üreticilerinin ihtiyaçlarına yanıt veren görüntüler sunuyor ve mevcut video yayın servisleriyle ve giderek artan sayıdaki HDR destekli oyunlarla uyumluluk sağlıyor.

HDR Preview özelliği ayrıca video düzenleme yazılımlarıyla da çalışıyor. İçerik üreticiler son görüntünün gerçekçi bir simülasyonunu görerek daha kolay düzenleme yapabiliyor.

Olağanüstü Renkler

Quantum dot teknolojisinden yararlanan PA32UCG, video düzenleme ve prodüksiyon için %98 DCI-P3, %99,5 Adobe RGB, %100 sRGB, %100 Rec. 709 ve %85 Rec. 2020 renk alanlarını sunuyor. 10 bit renk derinliği de veren PA32UCG, içerik üreticilerine kullanacakları geniş bir renk tayfı sağlıyor.

Fabrikada önceden yapılan üç ölçekli yeni kalibrasyon işlemi sayesinde bu monitör sektör lideri renk doğruluğu sunabiliyor. Ekran, ASUS’un gelişmiş gri ölçek takip teknolojisi kullanılarak sıkı testlerden geçiriliyor. Bu sayede, çok daha akıcı renk geçişleri, daha yüksek homojenlik ve sRGB ve Adobe RGB renk alanları için Delta E < 1 seviyesinde renk farkı ile elde ediliyor.

Geniş İzleme Açılarıyla Mini LED Panel

Çoğu mini LED monitör, geniş açıdan izlendiğinde renk doğruluğu sorunları yaşatıyor. Bu da müşteriler veya iş arkadaşlarıyla birlikte renk doğruluğunun önemli olduğu projeler üzerinde çalışırken sıkıntı oluşturuyor. PA32UCG’deki Eksen Dışı Kontrast Optimizasyonu (OCO) teknolojisi, ışık iletimini kontrol eden bir katmanla bu sorunu çözüyor. Bu teknoloji ışık sızıntısı efektini %80 azaltıyor ve ekranın daha koyu bölgelerinde kontrast oranını yedi kata kadar artırarak içeriklerin tüm izleyiciler tarafından düzgün bir şekilde görünmesini sağlıyor.

Kolay Kalibrasyon İmkanı

ASUS ProArt Kalibrasyon teknolojisi, tüm renk parametre profillerini bilgisayara değil monitörün dahili ölçekleme devresine kaydediyor. Bu monitörü kalibre etmek ve taramalı tabloyu yeniden yazmak mümkün. Böylece kullanıcılar ayarları değiştirmek zorunda kalmadan monitörü farklı işletim sistemlerine veya uygulamalara bağlayabiliyor. IC ve LCD optik tayfı arasındaki sinyal bozulması da azaltılıyor. Kayıtlı profiller, monitördeki kısayol tuşuyla kolayca etkinleştirilebiliyor.

Entegre ASUS ProArt Calibration 2.0 teknolojisi, ASUS ProArt monitör modellerinin renk doğruluğunu kolayca korumak için hızlı ayar yapma imkanı veriyor. Parlaklık, renk gamı, renk sıcaklığı ve diğer parametreleri ayarlayarak SDR ve HDR kalibrasyonu yapmayı sağlayan bu yazılım tutarlı ve hassas renkler sunuyor.

ProArt ekranlar; X-Rite, Datacolor ve Klein gibi önde gelen kalibrasyon aygıtlarıyla uyumlu. Ekranlar ayrıca Calman ve Light Illusion ColourSpace CMS gibi profesyonel donanım tabanlı kalibrasyon yazılımlarıyla da kusursuz çalışarak hızlı ve kolay kalibrasyon imkanı sağlar.

Yüksek Kate Hızları

FreeSync Premium Pro ile 120 Hz’e kadar değişken yenileme hızı sunan PA32UCG, oyun geliştiricilerine hızla görüntü işlenen oyunlar üretme ve tek ekranda kalite kontrol yapma olanağı sunuyor. 4K 120 Hz desteği veren HDMI 2.1 de yüksek kaliteli ve ayrıntılı görüntülerde son derece akıcı kare hızlarıyla çalışma imkanı verdiğinden, PA32UCG’yi video editörleri için ideal hale getiriyor. Bunlara ek olarak monitörde USB bağlantı merkezi, iki adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası, DisplayPort 1.4 ve iki adet HDMI 2.0 bağlantı noktasıyla geniş bağlantı seçenekleri sunuluyor.

Teknik Detaylar


 

Basın bülteninden derlenmiştir.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Stardew Valley, bağımsız oyun dünyasının parlayan yıldızlarından biri olarak uzun süredir oyuncuların ilgisini çekiyor. Eric “ConcernedApe” Barone liderliğinde geliştirilen bu eşsiz çiftlik simülasyonu, milyonlarca...

İnceleme

Üst seviye dizüstü bilgisayarlar aslında sadece oyun oynamak için üretilmiyor. Bunun en net örnekleri MSI’ın Titan serisi dizüstü bilgisayarları diyebiliriz. Aslında bunlar oyuncu dizüstü...

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy A serisini genişletmeye devam ediyor. Serinin yeni üyesi Galaxy A55 5G, Google Play Console’da listelendi ve bazı teknik özellikleri ortaya çıktı. Bu...

Oyun Haberleri

PlayStation, her ay olduğu gibi Mart ayı için de heyecan verici ücretsiz oyunları PlayStation Plus üyeleriyle buluşturuyor. Sony’nin bu ayki seçkisi, farklı türlerden dört...