Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

AMD Ryzen 9 6900HS İncelemesi

AMD, geçtiğimiz haftalarda Ryzen 6000 serisi mobil işlemcilerini tanıtmıştı. Bu işlemciler yenilenen yapısıyla öne çıkıyordu, APU modeller ise gerçekten heyecan vericiydi çünkü AMD Raden 680M gibi yeni bir isimlendirmeye sahip dahili GPU ile gelen modeller vardı. Bugün incelemesini yaptığımız AMD Ryzen 9 6900HS modeli de bu özel APU’lardan biri aslında.

Mobil işlemciler özellikle son yıllarda çok büyük gelişim gösterdi. Eskiden zayıf kalan bu taraf günümüzde masaüstü işlemcilerle bile yarışabilecek güce gelmeyi başardı. Üretim teknolojisinin gelişmesinin katkısı burada büyük. AMD Ryzen 9 6900HS modeli de bir mobil işlemci için gerçekten çok yüksek performansa sahip.

AMD Ryzen 9 6900HS Mobil İşlemci

AMD Ryzen 9 6900HS modeli aslında Ryzen 9 6000 serisinin en alt modeli olmasıyla biliniyor. Fakat haliyle Ryzen 9 serisi bir model olduğu için performans tarafında üst seviyelere hitap ediyor tabii ki. Yoksa bu işlemcinin üzerinde AMD Ryzen 9 6900HX, AMD Ryzen 9 6980HX gibi çok daha yüksek performanslı bazı modeller bulunuyor. HS serisinin önemi ise daha düşük güç tüketimine odaklanılıyor olması aslında.

AMD Ryzen 9 6900HS modeli 35W TDP değerine sahip bir model, 8 çekirdek ve 16 izlekli bir model olduğunu düşünecek olursak 35W değeri gerçekten güzel çünkü yüksek verimlilik sunabiliyor ve güç tüketimini bir hayli düşürüyor. Zaten dizüstü bilgisayar modellerinde de verimliliğin önemi çok büyük, hem batarya ömründe büyük önem taşıyor hem de cihazın soğutma performansında büyük etkisi bulunuyor. Sonuçta bunlar taşınabilir cihazlar.

AMD Ryzen 9 6900HS işlemciyi barındıran cihazımız ise Asus’un Zephyrus G14 2022 model dizüstü bilgisayarı. 14 inçlik bu cihaz oldukça ince ve hafif tasarımıyla öne çıkan bir model olmuş. 35W TDP değerinin büyük artılarından biri bu, ufak bir alanda bu işlemciyi soğutabiliyorsunuz. Verimlilik düştükçe cihazlarda da kalın kasalar kullanılmak durumunda kalınıyordu.

AMD Ryzen 9 6900HS Teknik Detaylar

  • Soket: AMD FP7
  • Çekirdek: 8
  • İzlek: 16
  • İşlemci Temel Frekansı: 3.3 GHZ
  • İşlemci Boost Frekansı: 4.9 GHZ
  • Toplam L3 Önbellek: 16 MB
  • Toplam L2 Önbellek: 4 MB
  • GPU Modeli: AMD Radeon 680M, 12 Çekirdek 2400 MHz
  • TDP: 35W
  • Üretim Teknolojisi: 6 NM

Peki bu AMD Ryzen 9 6900HS model işlemciyi özel kılan şeyler ne diyecek olursanız AMD tarafının DDR5 bellek destekleyen ilk işlemcilerinden biri oluyor, ve bu mobil bir işlemci. Intel tarafı şu an için hem masaüstü hem de dizüstü tarafında DDR5 bellek teknolojisi sunarken AMD tarafı bu konuda pek aceleci olmuyor. Bu hem iyi hem kötü bir şey, iyi yanı üzerinde daha fazla geliştirmeler yapabiliyorlar, kötü yanı ise rakibi bu teknolojiye çoktan geçti!

AMD Ryzen 9 6900HS modelindeki tek fark DDR5 bellek teknolojisi değil, diğer önemli nokta ise ara mimarilerden biri diyebileceğimiz Zen3+ mimarisinin bu modelde kullanılması. 6 NM üretim süreciyle üretilen bu model haliyle bir tık daha verimli bir konumda kalabiliyor.

Bu işlemcinin 35W gibi oldukça iyi bir tüketimle geldiğinden bahsetmiştik. Fakat 35W burada aslında kesin bir kısıtlama değil, çünkü bu modeli dilerseniz 80W değerine kadar yükseltip performansını çok daha üst noktalara çıkartabiliyorsunuz. Bu tabii ki büyük bir sıcaklık artışı ve batarya ömründe belirgin bir düşüş demek oluyor. Ama böyle bir imkan sunulması tabii ki çok güzel olmuş.

AMD Ryzen 9 6900HS Performans Testleri

AMD Ryzen 9 6900HS için bazı performans testleri yaptık. Bu modelin varsayılan olarak 35W ile geldiğinden bahsetmiştik, fakat bu sınır 80W değerine kadar yükseltilebiliyor. Bu yüzden testleri iki farklı W sınırında gerçekleştirdik ve sizlere sunduk. Ayrıca 80W tüketime ayarladığımız zaman işlemci sıcaklığının 96 derecelere kadar çıkabildiğini de belirtelim, 35W tüketimde ise 70 derece civarlarında gayet iyi değerler aldık.

PCMark 10 – App Startup testinde stock haldeki 6900HS modeli 13405 skor alarak geçmiş nesil daha yüksek güç tüketimli Ryzen 9 5900HX modelini rahatlıkla geçiyor. 80W sınırına getirdiğimizde ise skor 13625 gibi bir değere yükseliyor.

İşlemcinin özellikle çoklu çekirdek performansını ölçen Blender 3.1 ClassRoom benchmark testinde ise stock haldeki Ryzen 9 6900HS işlemci 45.8 saniyede testi tamamlarken 80W değerine çıkartılmış hali ise 38 saniyede bu testi tamamlıyor.

Handbrake Encode testine geldiğimizde de yine işlemcinin render gücünü ölçüyoruz. Stock haldeki Ryzen 9 6900HS modeli testi 25 dakika 20 saniyede bitirebildi, 80W hali ise 20 dakika 2 saniyede bitirebiliyor. Burada yine 45W güç tüketen Ryzen 9 5900HX modelinden daha iyi bir performans vermiş.

En popüler benchmark yazılımlarından biri olan Cinebench R23 testine geldiğimizde ise AMD Ryzen 9 6900HS modelinin 11605 gibi oldukça iyi bir skor aldığını görmekteyiz. 80W tüketimle ise bu skor 14235 gibi çok daha iyi bir değere çıkıyor. Burada yine 45W tüketimli 5900HX modeline göre genel anlamda daha iyi bir performans görmekteyiz.

Cinebench R23 tekli çekirdek testinde ise sonuçlar oldukça yakın, çünkü düşük güç tüketimiyle tekli çekirdek performansı çok kısıtlanmıyor. Gördüğünüz gibi 35W olan haliyle 80W olan hali arasında sadece 3 skorluk bir fark oluşabilmiş.

Sonuç

AMD, DDR5 platformuna çok hızlı geçiş yaptı diyemeyiz, fakat bu aralıktan faydalanarak mimarisel tarafta bazı güzel değişiklikler yapmayı başarmış. 35W güç tüketimine ulaşabilen bu işlemcinin bu tüketimle verdiği performans gerçekten iyi düzeyde. Sadece bununla kalmayıp sınırı 80W seviyesine çektiğinizde ise tüketim ve sıcaklık artıyor fakat işlemcinin performansı gerçekten çok daha üst noktalara çıkabiliyor!

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun Haberleri

Oyun dünyasında heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6‘nın çıkış tarihi ve Xbox Game Pass ile...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...