Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

AMD Ryzen 7000X3D Serisi İşlemciler Tanıtıldı!

AMD’nin Ryzen 7 5800X3D işlemcisi şu an büyük bir satış başarısı gösteriyor. Yurt dışındaki çoğu satış listesinde zirvede yerini almayı başaran özel bir işlemci oldu. 3D V-Cache özelliği sayesinde bazı oyunlarda tepe seviye performans verebiliyor, üstelik rakip görülen işlemcilerden daha uygun bir fiyata. Bugün ise yine 3D V-Cache özelliğini barındıran Ryzen 7000X3D serisi işlemciler resmi olarak tanıtıldı, işte detaylar!

İşte Ryzen 7000X3D Serisi Yeni İşlemciler!

AMD’nin 3D V-Cache teknolojisi işlemcilere fazladan yüksek hızda bir L3 önbellek eklediği teknolojisi. Bu önbellek ise özelleştirilmiş bir yapıda olduğu için gecikmesi bir hayli düşük tutulabiliyor. Bu da önbellekten yararlanan oyunlarda ve uygulamalarda muazzam bir performans artışına yol açıyor. Ryzen 7 5800X ve 5800X3D modelleri arasındaki oyun performansı farkından bu durumu net olarak anlamak mümkün. Fakat Ryzen 7 5800X3D modeli Zen 3 mimarili bir modeldi ve frekans olarak biraz düşük sayılır.

Bugün tanıtılan Ryzen 7000X3D serisi yeni işlemciler ise Zen 4 mimarili yüksek frekansa sahip modeller. Ayrıca DDR5 bellek teknolojisiyle birlikte geliyor.

  • Tepe seviyede Ryzen 9 7950X3D modelini görüyoruz, 32 izlek, 5.7 GHz boost frekansı ve toplamda 144 MB önbellek ile oyun performansı konusunda aşırı derecede iddialı görünüyor.
  • Bir altta ise 24 izlekli Ryzen 9 7900X3D modelini görüyoruz. 5.6 GHz boost hızı ve 140 MB toplam önbelleğiyle öne çıkıyor. Bu da biraz daha düşük bütçede yüksek bir oyun performansı vaat ediyor.
  • Fiyat/performans odaklı model ise Ryzen 7 7800X3D modeli olmuş. 16 izlekli olan bu model 5 GHz boost frekansı ve 104 MB önbellekle öne çıkıyor. 5800X3D modelinin yerine geçecektir.

Performans tarafına geldiğimizde ise Ryzen 9* 7950X3D modelini direkt olarak Intel Core i9-13900K modeliyle kıyasladıklarını görüyoruz. Bazı oyunlarda %24’e varan daha yüksek bir performans sunduğu iddia edilmiş. Benzer durum Ryzen 7 7000X3D serisi işlemcilerde de geçerli.

Bu yeni işlemcilerin satışının 2023 Şubat ayında olacağı belirtildi fakat net bir tarih verilmiş değil. Fiyatlandırma konusunda da bir bilgilendirme verilmedi fakat bu modellerin düz 7000 serisi işlemcilere göre ciddi bir fiyat farkına sahip olacağını tahmin ediyoruz.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. En son güncelleme ile birlikte, sohbet filtreleme özelliği platforma eklenmiş durumda. Bu yeni özellik, kullanıcıların...

Teknoloji Haberleri

HP, oyuncular için yeni bir bütçe dostu monitör olan HP Omen D27qs’i tanıttı. Uygun fiyatına rağmen iyi özellikler sunan monitörün detaylarına bir göz atalım....

Telefon Haberleri

Huawei, yeni amiral gemisi Huawei Pura 70 Ultra’yı tanıttı. Yeni Vane Design tasarım diliyle gelen telefonun özelliklerine bir göz atalım. Huawei Pura 70 Ultra...