Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

5xx Server Error Instagram Hatası Nasıl Çözülür?

5xx Sunucusu dahili sunucu hatasıyla yaygın olarak karşılaşılır. Instagram başladığından beri var olan bu hata, sunucu sorunlarını kapsayan ve Instagram’a özgü olmayan 500-511 hata kodunu ifade eder. Bir çok sosyal medya platformu da 5xx sunucu hata mesajlarıyla karşılaşılır. Instagram sunucusu istekleri yerine getiremiyor ve bu hatalar görüntüleniyor. Bu rehberimizde son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan 5xx Server Error Instagram Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizler için derledik.

5xx Server Error Instagram Hatası Nedir?

Instagram’daki 5xx sunucu hatası, uygulamanın sunucunun bildiği bir sorunu olduğunda ortaya çıkıyor. Çoğunlukla sorun, aşırı sıkışık bir sunucudan, bir ağ hatasından, web sunucusuyla ilgili bir sorundan veya HTTP isteklerini yürüten bir hatadan kaynaklanabilir.  Bu hatalar on iki tiptedir ve hata mesajları 500 sunucu hatasından 511 sunucu hatasına kadar değişir. Tüm 5xx sunucu hata kodları benzer sunucu sorunlarına işaret etse de, sayılar size sunucuyla ilgili sorun hakkında bir fikir verir. Benzer sorunlar için 5xx Server Error WhatsApp Hatası Nasıl Çözülür? rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Instagram’daki çeşitli 5xx sunucu hataları şunları içerir:

 • 500 Dahili Sunucu Hatası
 • 501 Uygulanmadı
 • 502 sunucu hatası
 • 503 Hizmet Kullanılamıyor
 • 504 Geçidi Zaman Aşımı
 • 505 HTTP Sürümü Desteklenmiyor
 • 506 Varyant Ayrıca Pazarlık Ediyor
 • 507 Yetersiz Depolama
 • 508 Döngü Algılandı
 • 509 Bant Genişliği Sınırı Aşıldı
 • 510 Genişletilmemiş
 • 511 Ağ Kimlik Doğrulaması Gerekli

5xx Server Error Instagram Hataları Çözümü

Hata kodlarından sunuculardan kaynaklandığı biliniyor olsa da hala kontrol edilebilecek ve uygulanabilecek bir kaç yöntem mevcuttur. Ancak temel olarak yapılması gereken şey Instagram yetkililerinin duruma müdahale etmesini ve sorunun çözülmesini beklemektedir.

 • Hesaptan Çıkış Yapılarak Tekrar Giriş Yapılması
 • Instagram’ın Güncellenmesi veya Yeniden Yüklenmesi
 • Bağlantının Kontrol Edilmesi

Hesaptan Çıkış Yapılarak Tekrar Giriş Yapılması

Adım 1 : Hesabınıza gidin ve Profil butonuna tıklayın.
Adım 2 : Üç satırlı simgeye tıklayın ve Ayarlar butonunu seçin.
Adım 3 : Oturumu kapat seçeneğini seçin.
Adım 4 : Hesabınıza tekrar giriş yapın.

Instagram’ın Güncellenmesi veya Yeniden Yüklenmesi

İster mobil uygulamayı ister Windows 10 uygulamasını kullanıyor olun, en son sürümün yüklü olduğundan emin olun. Mobil sürüm için Google Play Store ve Appstore’a bakın ve Windows 10 için uygulamayı Microsoft Store’dan edinebilirsiniz. Uygulamayı mobil cihazınızdan veya bilgisayarınızdan kaldırıp yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Bu, potansiyel tıkanıklığı yenileyebilir ve erişimi açabilir.

Bağlantının Kontrol Edilmesi

Hata 5xx ise, kendi tarafınızdan herhangi bir bağlantı sorunu ile uğraşmamalısınız. Ancak her ihtimale karşı, ağ bağlantınızı sıfırlayabilir ve mobildeyseniz, mobil verilere geçebilmek için Wi-Fi bağlantınızı devre dışı bırakmayı deneyin. Düşük bir ihtimal de olsa eğer sorun sizin tarafınızdan ise, bu sizi Instagram’a bağlayabilir. Ayrıca, bağlantınızla ilgili sorun gidermenin başka bir yolu da vardır ve bu, bilgisayarınız veya mobil cihazınız için bir ağ izleme uygulaması yüklemektir.


Bu rehberimizde 5xx Server Error Instagram Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizler için ayrıntılı bir şekilde açıkladık. Bu ve buna benzer diğer sorularınız için sitemize yorum bırakarak bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun Haberleri

Oyun dünyasında heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6‘nın çıkış tarihi ve Xbox Game Pass ile...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...