Yerli Arduino: Deneyap Yazılım Kartı Tanıtıldı!

486

Özellikle nesnelerin haberleşmesi (IoT) tabanlı pek çok projede uygun fiyatlı geliştirme kartları yaygın şekilde kullanılıyor. Arduino ve Raspberry Pi bu alandaki en popüler geliştirme kartları arasında yer alırken, yerli üretim Deneyap Yazılım Kartı görücüye çıktı!

Deneyap Yazılım Kartı, Çocuklara Robotik Kodlama Öğretecek!

T3 Vakfı’nın bir çalışması olan Deneyap Yazılım Kartı, robotik amaçlı kodlama için gerekli temel altyapıyı sunuyor. Yerli imkanlarla geliştirildiği belirtilen kartın merkezine ESP32-WROVER-E hepsi bir arada modül konumlandırılıyor. Hazır modülde çift çekirdek 32-bit ESP32 işlemci, 8 MB RAM, WiFi ve Bluetooth gibi özellikler bir arada yer alıyor. Buna ek olarak yazılım kartı üzerinde ise mikrofon, USB-B girişi, Li-Po batarya konnektörü, 3 eksenli ivmeölçer ve LED göstergeler bulunuyor.


Bunu da Okuyabilirsiniz: Snapdragon 775G, 6 NM Üretim Teknolojisi İle Gelebilir!


Kartın programlama tarafında ise kapsamlı ve evrensel bir kütüphane desteği dikkat çekiyor. Phyton ve C++ tabanlı kütüphanelere tam destek veren Deneyap Yazılım Kartı, böylece prototipleme sürecini olabildiğince hızlandırıyor. Ayrıca kutu içeriğinden çıkan 2 megapiksel çözünürlüklü kamera da istenildiği takdirde geliştirme kartına bağlanabiliyor.

Deneyap Yazılım Kartı’nın kullanım alanları ise bir hayli geniş görünüyor. Otonom robotlardan giyilebilir ürünlere, araç teknolojilerinden sanayiye varan pek çok alandaki projelerde geliştirme kartından yararlanılabiliyor. Ancak bu ürün daha çok ortaokul ve üstü eğitim seviyesindeki öğrencileri hedefliyor. Dolayısıyla daha basit projeler için yeterli bir başlangıç zemini amaçlanıyor.

Son olarak Deneyap Yazılım Kartı’nın da içerisinde bulunduğu eğitim kitinin 10.000 Deneyap atölyesi öğrencisine ücretsiz olarak dağıtılacağını belirtelim.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar bende 2 sene önce girdim tekrar gircem 2 sene sonra sadece 1/4/5/8/9 alınıyor diye biliyorum sınıf olarak ama sınav baya zor katıldığımda zorlamıştı ama çalışın merkezleri fln. Gayet güzel hocalar kimseyi tanımadığı halde gayet iyi davranmışlardı

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin