Şimdi Samsung Düşünsün: Huawei Mate X Tanıtıldı!

Samsung, Mobil Dünya Kongresi (MWC 2019) öncesi katlanır telefonu Galaxy Fold’u tanıtarak dikkatleri üzerine toplamıştı. Huawei ise bugün başlayan konferansta bombayı patlattı ve bükülebilir yeni modeli Mate X’i duyurdu.

Huawei Mate X, Galaxy Fold’a Dişli Rakip Olacak!

Barcelona’daki fuarda büyük bir sürpriz yapan Mate X, yapı olarak rakibi Samsung Galaxy Fold’a göre daha farklı bir yapıda. Cihazın iç kısmında yer alan 8 inç boyutundaki AMOLED ekranı, cihaz katlanıldığında ise 6.38 inçlik bir yapıya dönüşüyor. 6.6 inçlik diğer kısım ise arka bölümde kapalı şekilde duruyor. Hatta Huawei yetkilileri yaptıkları sunumda bu bölüm için özel bir kılıf tasarlandığını belirterek çarpma ve düşürmelere karşı ekstra dayanım sağlayacağını ifade etti.

Cihazın diğer teknik özellikleri de konseptine yakışır şekilde sıralanmış. Gücünü Kirin 980 işlemcisinden alan Huawei Mate X, Balong 5000 yongası sayesinde 5G’yi doğrudan destekleyen ilk modeller arasına giriyor. 8 GB RAM ve 512 GB depolamaya sahip olan cihaz, Huawei’nin NM Card harici depolama kartına da destek veriyor. Parmak izi okuyucu ise unutulmayarak yan bölümdeki güç butonuna entegre edilmiş.

Kamera tarafında üçlü dizilimi tercih eden Huawei Mate X, Leica tarafından geliştirilen 40+16+8 megapiksellik bir pakete sahip. Bu üçlü kamera aynı zamanda ekran katlandığında öz çekim kamerasına da dönüşüyor. Şarj tarafında da oldukça iddialı olan cihaz, 55W SuperCharge desteği sunan 4.500 mAh kapasiteli bataryasında yarım saatte %85 doluluk oranı sağlıyor.

Huawei’nin güçlü telefonu, üretime hazır haliyle rakibi Galaxy Fold’un bir adım ötesinde gibi görünüyor. Yılın ikinci yarısında satışa sunulacak Mate X’in 2.300 Euro fiyat etiketi ise pek çok kullanıcıyı şimdiden ikiye bölmüş durumda.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin