Oyunlarda FPS Artırma Yolları

1649

Özellikle bütçesi olmayan kullanıcıların, ya da bazı şanssız diyebileceğimiz bazı kullanıcıların yaşadığı düşük FPS sorunları sonrası oyunlarda FPS nasıl artırılır? Tarzı sorular ortaya çıkıyor. Bu nedenle oyunlarda FPS artırma yollarını sizlerle paylaşmak istedik.

Bazen hatalı yazılımlar kullanmak, bazen hatalı bir ayar yapmak oyunlarda alabileceğiniz FPS değerini gerçekten çok fazla düşürtebilir. İşte bugün “Oyunlarda FPS nasıl artırılır” sorusunun bazı çözümlerini sizlerle paylaşacağız.

Bu kapsamda oyunda düşük FPS almanızın nedenlerine ve FPS’nizi nasıl yükselteceğiniz hakkında güncel ve ayrıntılı bilgiler paylaşacağız.

FPS Nedir? Nasıl Bakılır?

League of Legends FPS

Tabii öncelikle bu FPS tabirinin ne anlama geldiğini açıklamak lazım. Açılımı “Frame Per Second” olan bu tabir oyunlarda, videolarda saniyede kaç adet kare gösterildiğini belirten bir tabirdir. Tahmin edebileceğiniz gibi FPS değerinin yüksek olması çok daha iyidir, çünkü oyun çok daha akıcı çalışacaktır. Düşük olduğu durumlarda ise görüntüde yavaşlamalar, akıcılığın kaybolması gibi sorunlar yaşarsınız.

FPS Değerine Nasıl Bakılır?

MSI Afterburner ile FPS gösterme

Peki bu FPS değerini nasıl görebilirim derseniz aslında çok sayıda yöntem bulunuyor. Bu konuda en çok Fraps, MSI Afterburner gibi ek yazılımlar kullanılmakta. Fakat League of Legends oyununda ya da Steam platformunda bulunan oyunların kendisine has FPS göstergeleri zaten bulunuyor. Örneğin LOL’deki FPS değerini oyun içerisindeyken CTRL+F tuşlarına basarak sağ üst kısımdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun haricinde daha detaylı bir bilgi almak istiyorsanız sizler için hazırladığınız “MSI Afterburner Nasıl Kullanılır? rehberimize bakabilirsiniz.

Oyunlarda Düşük FPS Alma Sorunu

Eski anakart

Oyunlarda düşük FPS alma sorununun birden fazla nedeni olabilir ancak biz en temellerinden bahsedeceğiz, bunlar;

 • Yüksek işlemci sıcaklığı
 • Yüksek ekran kartı sıcaklığı
 • Yetersiz güç kaynağı
 • Güncel olmayan sürücüler
 • Güncel olmayan BIOS sürümü
 • Virüsler
 • Oyunların dahili GPU ile açılması

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, eğer sisteminiz o oyun için genel anlamda yetersizse yapabileceğiniz şeylerin sayısı maalesef bir hayli düşecektir. Fakat eğer biraz bütçeniz varsa elinizdeki sistemi geliştirip FPS değerinizi yükseltmeniz tabii ki mümkün. Örneğin çift çekirdekli bir Core 2 Duo işlemciniz varsa ve anakartınız destekliyorsa 4 çekirdekli bir Core 2 Quad işlemciye geçiş yapabilirsiniz, ya da işlemciniz yeterliyse ekran kartınızı yükseltmeniz mümkün. Bu konuda sorularınızı aşağıda yorum olarak bize sorabilirsiniz!

Oyunlarda aldığınız FPS değeri eğer çok düşükse artık oyunda takılmalar bile yaşayabilirsiniz. Anlık donmalar, kare atlamaları gibi çok çeşitli sorunlar yaşanabilir. Bunun için oyunun sisteminiz için ne kadar uygun bir oyun olduğunu kontrol etmenizde fayda var tabii ki.

Isınma sorunu

Sistemimin oyun için yeterli olduğunu düşünüyorum, fakat neden hâlâ oyunlarda düşük FPS alıyorum diyorsanız aklınıza ilk olarak yüksek sıcaklıklar gelmeli. Özellikle uzun süre bakım yapılmamış bilgisayarların içerisinde tozlar birikecektir, fanlara bulaşan bu tozlar hava akışını düşüreceği için sisteminiz ısınmaya başlayacaktır. Sistem ısındıkça zarar görmemesi adına frekans değerlerini kısıp sisteminizi korumaya çalışacaktır, haliyle bu da FPS değerlerini bir hayli düşürecektir.

Bu bilgi hem masaüstü hem dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda görülen bu sorunu yaşamamak için yılda 2 kere fan temizliği yapılması lazım, ayrıca termal macun değişimi de bununla birlikte yapılmalı. Eğer ben bu işi evde kendim yapabilirim diyorsanız daha önce sizler için hazırladığımız termal macun kıyaslama içeriğine BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Oyunlarda FPS Yükseltme Yöntemleri

Aşağıdaki aşamaları kontrol ederek oyunlarda FPS değerlerinizi yükseltebilir, oyun keyfinizi daha üst düzeye çıkarabilirsiniz.

 • Virüs taraması yapın
 • Güncel kalın
 • Laptop kullanıcısıysanız harici ekran kartı kullanın
 • Güç seçeneklerini kontrol edin

Oyun ayarları

Eğer oyunlarda düşük FPS alıyorsanız bakmanız gereken en büyük şeylerden biri oynadığınız oyunun grafik ayarları olmalı. Sisteminizin performansına uymayan grafik ayarları kesinlikle FPS değerinizi çok fazla düşürür. Örneğin oyunun minimum sistem gereksinimlerinden daha düşük bir sisteme sahipseniz bu grafik ayarlarını yükseltemezsiniz, seçtiğiniz grafik ayarlarını en düşüğe almanız bile gerekebilir. Yani öncelik olarak grafik ayarlarını kontrol edin, gerekirse düşürün!

Virüs Taraması Yapın!

Görev Yöneticisi

Diğer bir konu ise işletim sisteminizin temiz olduğundan emin olun, sisteminize bulaşacak olan bir virüs sisteminizi ciddi anlamda zorlayıp FPS değerinizi gerçekten çok düşürebilir. Örneğin mining virüsleri ekran kartınızı ve işlemcinizi arka planda kullanarak performansınızı çok düşürecektir. Öncelik olarak CTRL+ALT+Delete kombinasyonu ile açılan Görev Yöneticisinden kullanımlarınızı kontrol edin, boştayken yüksek çıkarsa bir antivirüs ile tarama yapmanızı öneririz!

Güncel Kalın!

Öncelik olarak özellikle güncel sistemlerde düşük FPS alıyorsanız Windows 7, Windows 8.1 gibi güncelliğini yitirmiş olan işletim sistemlerini kullanmayınız! Windows 10’un en güncel sürümünü kullanmaya özen gösterin, çünkü güncel sistemler Windows 10 ile çok daha uyumlu bir şekilde çalışacaktır!

AMD Radeon Driver

Bunun yanı sıra ekran kartı sürücülerinizin güncel olması gerekmekte. Güncel sürücüler yaşanan sorunları gidermek adına bazı hamlelerle geliyor olabilir, bu güncellemeden mahrum kalmak FPS değerinizi gerekenden daha aşağıya çekebilir. Eğer ekran kartınız Nvidia GeForce ise BURADAN, AMD Radeon ekran kartı kullanıyorsanız ise BURAYA tıklayarak resmi sürücü indirme sayfalarına ulaşabilirsiniz!

Asus EZ Update

Eğer özellikle sisteminiz güncel bir sistemse kesinlikle BIOS güncellemenizi yapmayı ihmal etmeyin. Anakart üreticileri yayınladıkları BIOS güncellemeleriyle birlikte performansı ciddi anlamda artırabiliyor. BIOS güncellemek için anakart üreticilerinin yazılımlarını kullanabilirsiniz, örneğin Asus EZ Update, MSI Live Update gibi. Asus anakartlarda BIOS güncelleme işlemini görmek için BURADAKİ rehberimize göz atabilirsiniz.

Laptop Kullanıcısıysanız Harici Ekran Kartını Kullanın!

Oyunlarda harici ekran kartını kullanma

Bu sorun özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcılarının sıkça yaşadığı bir sorun. Eğer harici ekran kartına sahip bir dizüstü bilgisayara sahipseniz oyunlarda bu ekran kartının kullanılmasını sağlayın, aksi takdirde oyunlarda düşük FPS alma sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin Nvidia kullanıcıları Nvidia Denetim Masasına girerek yukarıdaki görselde olduğu gibi oyunlarda harici ekran kartının çalışmasını sağlayabilir. Eğer oyunlarda dahili olan GPU’yu kullanırsanız FPS değeri bir hayli düşecektir.

Güç Seçeneklerini Kontrol Edin!

Windows güç seçenekleri

Bilgisayarınızın yüksek performans modunda çalıştığından emin olun. Güç tasarrufu modunda olan bir cihaz gerekenden çok daha düşük performansı verebilir. Bilgisayarınızı yüksek performans moduna almak için: Ara>Denetim Masası>Sistem ve Güvenlik>Güç Seçenekleri kısmını kontrol edebilirsiniz.

Oyunlarda yaşadığınız düşük FPS sorununu yukarıdaki FPS yükseltme yöntemleri ile çözebilirsiniz. FPS ile ilgili hâlâ sorun yaşıyorsanız, yorumlarda bizlere sorununuzdan bahsedebilirsiniz.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

18 YORUMLAR

 1. MSI afterburner programında baktığım zaman oyun içinde harici ekran kartının %0 kullanıldığını görüyorum sadece bazı yerlerde % 20lere çıkıp tekrar sıfırlanıyor normal bir durum mudur ?

 2. laptop çok ısınıyor daha yeni temizlememe rağmen google açık oldugunda 60 65 derece oluyor fan hızını artırack programlar denedim olmadı yardım ederseniz sevinirim

 3. Bir ara nVidia geforce experience üzerinden bir guncelleme yapmistim ve hiçbir oyun calismamaya baslamisti, asus teknik destekle iletisime gecmistim ve bana eskisinin yerine yuklemem için yeni bir ekran karti surucusu gondermislerdi, o zamandan beri oyunlar eskisinden cok daha dusuk fps ile calisiyor ornegin eskiden battlefield 1’i 50 60 fps oynayabiliyorken suanki haliyle denedigimde 30un uzerini göremedim

 4. Abi ben interneteki bir sürü performans ayarları vardı hepsini dedikleri şekilde yaptım ama saçma bir şekilde fps daha da düştü yardım eder misin?

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin