Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

İnceleme

MSI GeForce RTX 4080 Suprim X 16 GB İncelemesi

Nvidia’nın GeForce RTX 4000 serisindeki başarısı gerçekten çok büyük. RTX 4090 modelini incelemiştik ve bizim büyük beğenimizi kazanmıştı. Bugün ise daha uygun fiyatlı modellerden biri olan MSI GeForce RTX 4080 Suprim X model ekran kartının incelemesini yapıyoruz. Bu ekran kartı özelleştirilmiş bir RTX 4080 modeli olduğu için özellikle soğutma tarafında sizleri gerçekten şaşırtacaktır.

Bunun yanı sıra önceki nesil Suprim kartlara göre tasarım tarafında da bazı değişikliklere gidildiğini görüyoruz, inceleme yazımızda bunlara da yer vereceğiz tabii ki. En önemli olan kısım GeForce RTX 4080 ekran kartının performans testleri olacaktır, bu testlere de bugünkü yazımızla birlikte ulaşabileceksiniz. Ayrıca RTX 4080 GPU’su hakkında bilinmesi gereken bazı ufak detayları da sizlere sunuyoruz.

MSI GeForce RTX 4080 Suprim X Ekran Kartı

MSI’ın Suprim serisi ekran kartları gerçekten şık oluyor. GeForce RTX 4080 ekran kartında da aslında tasarımda genel anlamda yenilikler yapıldığını görmekteyiz. Önceki nesilde eleştirilen bazı kısımlar geliştirilmiş ve ortaya çok daha şık bir kart çıkmış. Ekran kartının ön yüzüne baktığımızda aslında önceki nesille genel anlamda aynı olduğunu görüyoruz. Yine fırçalı metal yüzeyler devam ediyor, ilk bakışta ayırt etmek güç aslında. Ayrıca yine 3 adet oldukça büyük fanlara yer verilmiş fakat bu fanlar TorX 5.0 fanlar, önceki nesile göre %23’e varan daha iyi bir performans sunduğu iddia ediliyor. 

Bu ekran kartının ön yüzeyi genel anlamda aynı demiştik. Fakat tasarım tarafındaki değişiklikler aslında farklı yerlerde. Karta üstten bakınca tasarımının değiştiğini görebiliyoruz. Yine önceki nesildeki gibi bir ARGB şerit bulunuyor, fakat bu seferki ARGB kısım çok daha şık görünüyor diyebiliriz. Bütün aydınlatmaları MSI Center yazılımı üzerinden kontrol etmeniz mümkün. Zaten böylesine tepe seviye bir kartın şık olmasını da bekliyor insanlar açıkçası.

Bunun yanı sıra görebileceğiniz üzere bu modelde oldukça kalın bir soğutucu blok bulunuyor, bu kart neredeyse 4 slotluk bir yer kaplıyor. Yani devasa bir ekran kartı bizleri karşıladı. Eleştirilere maruz kalan 1 x 16 pin güç girişi de bu kartta yerini almış durumda fakat bu sefer 3 adet 8 pin PCIe kablosu istiyor. 

Önceki nesil Suprim kartlara göre en büyük yenilik aslında arka plaka tarafında olmuş. Yine fırçalanmış metal yüzey bizleri karşılıyor. Fakat bu tasarımı geliştiren bazı ek detaylar eklenmiş. Sağ taraflara doğru “elmas” tasarımlı bir ARGB bölüm göreceksiniz, buranın da aydınlatmasını MSI Center yazılımı üzerinden kontrol etmeniz mümkün. En sağ tarafta ise hava akışını geliştiren boşluklar görüyorsunuz. Ayrıca bu metal arka plakanın hemen altında termal padler de bulunuyor, yani kartın soğutmasına da bir katkısı var buranın.

MSI GeForce RTX 4080 Suprim X Teknik Detaylar

 • GPU: AD103-300-A1
 • Mimari: Ada Lovelace
 • CUDA Çekirdekleri: 9728
 • Temel Çekirdek Frekansı: 2205 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 2625 MHz
 • Bellek Frekansı: 21 Gbps GDDR6X
 • Bellek Bant Genişliği: 256 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 16 GB
 • RT Çekirdekleri: 76 (3. Nesil)
 • Tensor (AI) Çekirdekleri: 304 (4. Nesil)
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4a , 1 x HDMI 2.1a
 • Üretim Teknolojisi: TSMC 4 NM
 • Desteklenen Teknolojiler: DX 12, 3. Nesil Ray Tracing, DLSS 3.0
 • Güç Konnektörleri: 1 x 16-Pin
 • TDP: 320W

Bu ekran kartı da tıpkı RTX 4090 gibi oldukça büyük bir model. 4 slota yakın bir yer kaplamasının sebebi ise yukarıda da görebileceğiniz üzere devasa soğutucu blok. Bu soğutucu blok özel bir tasarıma sahip ve hava akışını daha ileriye düzeye taşıyor. Ayrıca vapor chamber soğutma teknolojisiyle birlikte de çok daha serin bir çalışma sunabiliyor. Zaten 10 adet nikel kaplı bakır ısı borusuyla birlikte de bu ekran kartının soğutmasının iyi olacağı anlaşılıyor. Yine aynı şekilde termal padlerle birlikte VRAM, VRM gibi yongalar da aktif olarak soğutuluyor.

MSI GeForce RTX 4080 Suprim X Performans Testleri

RTX 4080 ekran kartının performans testlerini AMD Ryzen 9 7950X işlemcili test sistemimizde yaptık. Çünkü böylesine tepe seviye bir ekran kartını test ederken güçlü donanımlar kullanmamız şarttı. Ayrıca testlerin anlaşılırlığını yükseltmek adına 2 farklı kategoriye ayırdık.

Sentetik Performans Testleri

MSI GeForce RTX 4080 Suprim X ekran kartının ilk performans testini 3DMark Firestrike Ultra ile yapıyoruz. Burada 17340’lık bir skor bizleri karşılıyor. RTX 4090 FE bu testten 23860 gibi çok yüksek bir skor alarak devasa bir performans farkı açıyor. RTX 3090 Ti modeli ise 14490 skorla bir hayli gerilerinde kalıyor.

3DMark DirectX Raytracing testinde de oldukça büyük farklar görüyoruz. RTX 4080 ekran kartı burada 85 FPS verebiliyorken RTX 4090 Ti modeli ise 61 FPS değerinde kalmış. Bu iki ekran kartının arasında devasa bir önerilen satış fiyatı farkı var. RTX 4080 burada gerçekten büyük bir avantaja sahip diyebiliriz.

Sentetik performans testlerinin sonuncusu ise Blender’ın Monster testiyle birlikte yapıldı. Burada RTX 4080 ekran kartının 4837 gibi bir skor aldığını görüyoruz. RTX 3090 Ti ise bu testten 3217 skor almayı başarmış, aralarında devasa bir fark var.

Oyun Testleri

RTX 4080 ekran kartının ilk oyun testinde Shadow of the Tomb Raider bulunuyor. Testlerimizi 4K ve 8K çözünürlüklerde yaptık, bazı sonuçlar şaşırtıcı olacaktır. Burada 4K çözünürlükte 190 FPS alan RTX 4080 ekran kartı yine RTX 3090 Ti modeline ciddi bir fark atmış.

Red Dead Redemption 2 testine baktığımızda ise 4K çözünürlükte yine ciddi bir performans farkı olduğunu görmekteyiz. Fakat 8K çözünürlükte RTX 3090 Ti ile neredeyse aynı performansı veriyor. RTX 4090 ise bu testte yine çok önde.

Uncharted: The Lost Legacy oyununa aktığımızda ise yine farklar açılmış durumda. 4K çözünürlükte RTX 4080 ve RTX 3090 Ti ekran kartları arasında ciddi bir fark var. 8K çözünürlükte de performans farkı bariz zaten.

Doom Eternal testinde ise GeForce RTX 4090 ekran kartının adete uçup gittiğini görüyoruz. RTX 4080 ve RTX 3090 Ti modelleri arasındaki performans farkı ise yine oldukça yüksek. Fakat bu sefer 8K çözünürlükteki performans farkı biraz daha kapanmış.

Dirt 5 oyununa baktığımızda ise yüksek grafik ayarlarında performans farklarının aynı şekilde devam ettiğini görüyoruz. GeForce RTX 4090 ekran kartı 211 FPS alabiliyorken RTX 4080 ise 160 FPS alabilmiş. Kesinlikle aralarındaki fark bir hayli büyük.

Marvel’s Spider-Man Remastered oyununda ise işler bir hayli karışıyor. 4K çözünürlükteki performans farkı hâlâ devam ediyor. Fakat 8K çözünürlüğe geldiğimizde ise RTX 4080’in 16 GB video belleği büyük bir darboğaz yapıyor ve oyunun FPS değeri diplere kadar çakılıyor. RTX 3090 Ti ise daha yüksek belleğe sahip olduğu için burada bir hayli öne geçmeyi başarıyor. 8K çözünürlük şu an için çok uç bir değer olduğu için göz ardı edilebilir tabii ki.

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oyununa geldiğimizde ise RTX 4090 ve RTX 4080 arasındaki devasa farkı bir kez daha görüyoruz. RTX 3090 Ti ise bu testte de RTX 4080’in bir hayli gerisinde kalıyor.

MSI GeForce RTX 4080 Suprim X incelemesindeki son oyun testini Mount and Blade 2: Bannerlord ile yaptık. GeForce RTX 4090 ekran kartı burada 196 FPS verebiliyor, RTX 4080 ise 153 FPS alabiliyor. RTX 3090 Ti ise 133 FPS alarak aradaki farkı biraz daha kapatmış gibi görünüyor.

Sıcaklık ve Güç Tüketimi

MSI, RTX 4080 Suprim X ekran kartında gerçekten mükemmel bir soğutma performansı sunmuş. Bu ekran kartında çift BIOS var, birisi Gaming diğeri ise Quiet yani sessiz mod. Fakat bu ekran kartı her iki modda da fan devrini 1000 RPM gibi çok düşük bir devirde tutarak 52-53 derecelerinde kalmayı başarıyor. Böylesine güçlü bir model için 50-55 derece sıcaklıklar gerçekten muazzam olmuş.

Güç tüketimi tarafında ise ölçümü yine Furmark ile yapıyoruz. Bu ekran kartı tam yük altındayken sistem prizden toplamda 351W güç çekti. Bu çok düşük bir değer değil fakat ekran kartının performansını düşündüğümüzde gayet iyi. Yani önceki nesille oranlayacak olursak benzer güç tüketimiyle çok daha yüksek performans sunmayı başaran bir Nvidia var.

Sonuç

MSI GeForce RTX 4080 Suprim X 16 GB ekran kartı incelemesinin sonuna geliyoruz. GeForce RTX 4080 GPU’su gerçekten çok güçlü bir GPU olmuş. 4K çözünürlükte çok yüksek FPS değerleri verebiliyor. Fakat RTX 4090 ile aralarında ciddi bir fark var, bu da araya 4080 Ti gibi bir modelin gelmesinin önünü açmış denebilir. MSI’ın bu ekran kartındaki özelleştirmeleri ise gerçekten çok iyi düzeyde. Hem çok şık bir kart olmuş hem de soğutma tarafında mükemmel işlere imza atıyor.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Şu sıralar sizlere maalesef çok sayıda zam haberi yapmak zorunda kaldık. Geçtiğimiz günlerde de Spotify paketlerine zam yapmıştı. Steam platformu ise son zamanlarda bir...

Oyun İndirimleri

Epic Games, yıllardır yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager serisi gibi oyunları...

Oyun Haberleri

Geçtiğimiz saatlerde yayımlamış olduğumuz haberle birlikte birçok AAA seviyesindeki oyuna inanılmaz derecede zamlar geldi ve bu zamlarla birlikte fiyatların hiperbolik bir şekilde artışına şahit...

Teknoloji Haberleri

AMD’nin 3D V-Cache teknolojisini barındıran ilk işlemcisi olan Ryzen 7 5800X3D model işlemcisi beklenenin üzerinde bir performansla gelince insanlar bu teknolojiye ciddi anlamda sıcak...