Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Haber

Intel Arc GPU Sürücü Güncellemesi ile Performans İyileştirildi

Intel Arc serisi masaüstü grafik kartları için yeni bir sürücü güncellemesi yayınladı. DirectX 9 oyunlarındaki performansı ele alması amaçlanan yeni sürücü birden çok başlıkta ortalama 1.8 kat iyileştirme alıyor.

DX9 oyunlarda yeni Arc sürücüsü ile performans

Burada özellikle artan FPS değerleri League of Legends ve Counter Strike: Global Offensive oyunlarında oluyor. CS:GO eski bir oyun olmasına rağmen aldığı performans ve görünüm iyileştirmeleri ile anlık bir milyona yakın oyuncuyla popüler bir Steam oyunu olmaya devam ediyor.

En yeni sürücüyle birlikte 1080P görüntüdeki ortalama kare hızları ortalama olarak önceki sürücüye göre 1.80 kat arttı. Bunun haricinde ise kare süresi gelişmesini de görmekte fayda var. Yüzde birlik en düşük ortalama kare hızı 2 kattan fazla iyileştirildi ve bu da çok daha akıcı bir oyun deneyimi ile sonuçlanıyor. Bu bağlamda 3490 sürümünden 3953 sürümüne geçmenizde fayda var.

DirextX 12 ve Vulkan gibi modern API’ler için optimize edilen Arc serisi grafik kartları her zaman DX11, DX10 ve DX9 gibi eski API’lere de eski oyunlar için destek vermeye çalışmıştır. Bu güncelleme de bu bağlamda Intel’in bu konudaki hassasiyetini gösteriyor.

Bunun için bir çözüm ise performansı arttırmaya yardımcı olan Vulkan tabanlı bir çeviri katmanı olan DXVK sayesinde bu API’leri çalıştırmaktı. Intel de eski oyunlarda performansı arttırmak için bu yöntemi kullandı. Eğer yeni sürücü olan 3953 sürümünü kurmak istiyorsanız Intel’in web sitesinden indirilebilirsiniz.

Editörlük kariyerine iki sene önce başlayan Berk, şimdi ise yazarlık görevine Donanım Arşivi portalı üzerinden devam ediyor. Uzun zamandır donanım, bilgisayar ve işletim sistemlerine ilgisi bulunmakla beraber bu tecrübesini de sizlerle paylaşıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Şu sıralar sizlere maalesef çok sayıda zam haberi yapmak zorunda kaldık. Geçtiğimiz günlerde de Spotify paketlerine zam yapmıştı. Steam platformu ise son zamanlarda bir...

Oyun Haberleri

Geçtiğimiz saatlerde yayımlamış olduğumuz haberle birlikte birçok AAA seviyesindeki oyuna inanılmaz derecede zamlar geldi ve bu zamlarla birlikte fiyatların hiperbolik bir şekilde artışına şahit...

Oyun İndirimleri

Epic Games, yıllardır yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager serisi gibi oyunları...

Teknoloji Haberleri

AMD’nin 3D V-Cache teknolojisini barındıran ilk işlemcisi olan Ryzen 7 5800X3D model işlemcisi beklenenin üzerinde bir performansla gelince insanlar bu teknolojiye ciddi anlamda sıcak...