GAMEBOOSTER G76K ATTACK MEKANİK HİSLİ OYUNCU KLAVYESİ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde ülkemizde yeni markalardan biri olan GameBooster’ın gerçek mekanik hisli oyuncu klavyesi olan G76K Attack modelini inceleyeceğiz. Bildiğiniz üzere piyasada çok fazla mekanik hisli klavye adı altında düz membran klavyeler satılmakta. Bu tarz klavyelerin mekanik hissi sunmadığını söyleyebiliriz. Fakat bugün incelediğiniz üründe ise bu hissiyatı sağlamanın hedeflendiğini görüyoruz.

TASARIM

Klavyeyi kutusundan çıkarttığımızda bizleri tam boy klavye karşılıyor. Yani numerik tuşlar bu klavyede yer bulmuş. Bilindiği üzere bu aralar numerik tuşların olmadığı minik klavyeler bir hayli popüler durumda. Fakat hâlâ tam boy klavyeler bizim ana tercihlerimizden biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Klavyede göze çarpan ilk kısım fabrikasyon olarak kullanılan Türkçe tuş dizilimi oldu. Diğer bir kısım ise büyük boy “Enter” tuşunun kullanılması. Özellikle ülkemizde böyle detaylar gerçekten çok önemli, firmanın uygun fiyatlı bir üründe bu hamleleri yapması çok iyi bir fikir olmuş.

Klavyenin tuş yatağı ise alüminyum bir malzemeden imal edilmiş. Uygun fiyatlı ürünlerde böyle malzeme tercihleri ürünün kalitesini ve albenisini bir hayli yukarıya çekiyor. Üstelik klavyeye kattığı ağırlıkla birlikte klavyenin masada daha sağlam kalmasını sağlıyor.

Klavyenin aydınlatmasına baktığımızda bizleri Rainbow yani gökkuşağı tarzında bir aydınlatma karşılıyor. Bu aydınlatma düzeninde renkler sabit kalıyor fakat bölgeden bölgeye değişen bir renk düzeniyle karşılaşıyoruz. Bu renk düzeninin ise toplam 6 adet modu bulunmakta. Bu fiyat seviyesi için RGB olmaması kabul edilebilir açıkçası.

TEKNİK DETAYLAR

  • Tuş Dizilimi: Türkçe, 105 Tuş
  • Bağlantı: USB 2.0
  • Switch: Mekanik Hisli
  • Switch Ömrü: 50 Milyon Tık
  • Anti Ghosting: 25 Tuş
  • Aydınlatma: Rainbow 6 Mod
  • Yazılım Desteği: Bulunmuyor
  • Kablo: 1.8 Metre
  • Ağırlık: 980 Gram

Gelelim bu klavyeyi diğer mekanik hisli klavyelerden ayrı kılan noktaya, yani tuş yapısına. Gördüğünüz üzere diğer sözde mekanik hisli klavyelerin aksine bu klavyede temas eden kauçuk kısmın hemen üstüne beyaz renkte bir parça bulunuyor. Bu parça tıpkı normal mekanik klavyelerdeki gibi bir hareket sağlayarak gerçek mekanik klavyeye çok yakın bir hissiyat sunabiliyor, üstelik çıkarttığı seste benzer bir durumda.

Klavyenin RGB aydınlatmasının şiddetini, modları gibi olayları ise özel olarak atanmış LED tuşu ve yön tuşları ile kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz. Klavyenin aydınlatma şiddeti ise 4 kademe olarak tercih edilmiş.

SONUÇ

Henüz yeni markalardan olan GameBooster’ın uygun fiyatlı bir modelde kullandığı fabrikasyon Türkçe tuşlar ve büyük “Enter” tuşu gibi detaylar oldukça iyi bir nokta olmuş. Üstelik tuş yatağını alüminyum malzemeden imal edilmesi de sağlamlık ve görüntü açısından albenili bir durum oluşturmuş.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin